8 lat temu

Dlaczego należy pić wodę. Odwodnienie organizmu i jego negatywne skutki dla zdrowia

e2bf3b11df0b872112757f1c2fee6e32_XL

Choroby skóry, nerek, pęcherza, układu pokarmowego, zmęczenie oraz bóle głowy – to tylko niektóre z negatywnych skutków niedoboru wody w naszym organizmie. Większość z nas nie ma w nawyku picia zwykłej wody, tymczasem nasz organizm potrzebuje jej tak samo, jak tlenu, którym cały czas oddychamy!

Kiedy czujesz się spragniony, oznacza to, że twój organizm już jest odwodniony!

Jeśli wtedy sięgniesz po napój, będzie to, jak powiew wiatru na pustyni. Najzdrowszym rozwiązaniem jest więc stale popijać coś przez cały dzień. Najlepiej zaczynając od rana szklanką przestudzonej wody – to o wiele zdrowsze niż popularna czarna kawa na pusty żołądek. Wyrównanie płynów pozwoli też uregulować ciśnienie krwi w o wiele zdrowszy sposób.

Niestety ani słodkie soki, ani herbata oraz kawa nie nawadniają naszego ciała tak jak woda – w zasadzie to działają one zupełnie odwrotnie. Cukier podobnie jak sól sprawia, że tracimy wodę podczas oczyszczania naszego ciała z tych związków chemicznych. Tak samo dzieje się w przypadku teiny i kofeiny, dlatego też na każdą wypitą kawę przypadać powinna dodatkowa szklanka wody.

Co więcej, woda przyśpiesza nasz metabolizm i sprawia, że czujemy się „pełniejsi”, co może powstrzymywać nas przed nadmiernym jedzeniem – zbilansowanie ilości wody w organizmie jest najlepszym sposobem na zdrowe odchudzanie.

woda-w-organizmie

Ludzkie ciało składa się w 75% z wody.

Dlaczego brak wody powoduje tycie i choroby?

Zmęczenie. Woda jest najbardziej witalnym źródłem energii w naszym ciele. Jej brak powoduje, że aktywność enzymatyczna spowalnia, co wywołuje uczucie zmęczenia.

Wysokie ciśnienie. Przy prawidłowej gospodarce wodnej nasza krew zawiera 92% wody. Przy odwodnieniu krew zagęszcza się, utrudniając prawidłową cyrkulację. Powoduje to podniesienie się ciśnienia tętniczego.

Astma i alergie. W przypadku odwodnienia twoje ciało zacznie ograniczać przepływ powietrza w celu zatrzymania większej ilości wody w organizmie. Ilość histaminy zacznie wzrastać w miarę utraty wody.

Wysoki cholesterol. W sytuacji niedoboru wody, aby zapobiec utracie płynu z komórek, organizm zacznie produkować więcej cholesterolu.

Problemy z pęcherzem i nerkami. W odwodnionym organizmie akumulacja toksyn i kwasów wytwarza środowisko przyjazne do rozwoju bakterii, co w efekcie prowadzi do problemów z układem moczowym, który jest podatny na zakażenia i bolesne infekcje.

Zaparcia. Okrężnica pełni funkcję magazynu, z którego organizm czerpie wodę, aby dostarczyć ją dla innych miejsc. Gdy brakuje płynów, materiał przechodzi przez nasze jelita o wiele wolniej niż zwykle, a czasami w ogóle, powodując zaparcia.

Problemy ze stawami. Kluczowym elementem wszystkich stawów jest tkanka chrzęstna składająca się w dużej mierze z wody. W sytuacji odwodnienia tkanka jest osłabiona i bardziej podatna na uszkodzenia czego skutkiem są bóle.

Przyrost wagi. W sytuacji odwodnienia komórki pozbawione są źródła energii. Powoduje to, że pozbawieni energii sięgamy po jedzenie, gdy tak naprawdę brakuje nam wody!

Przedwczesne starzenie. Chroniczne odwodnienie powoduje szybsze starzenie się organów, w tym również największego z nich jakim jest skóra, która szybciej się zaczyna marszczyć.

Problemy ze skórą. Odwodnienie upośledza proces eliminacji toksyn przez naszą skórę, czyniąc ją bardziej podatną na wszelkie choroby, w tym zapalenia oraz łuszczyce.

Zaburzenia trawienia. Deficyt wody oraz minerałów takich jak wapń lub magnez prowadzi do wielu zaburzeń trawiennych w tym m.in. wrzodów, nieżytu żołądka oraz choroby refluksowej.

8-glasses-of-water_blue

Większość z nas powinna pić codziennie 8 szklanek wody.

Dodatkowe czynniki, które zwiększają zalecaną dawkę to: ćwiczenia, choroby, ciąża oraz karmienie piersią.

Przeciętny dorosły traci codziennie ok. 10 szklanek płynów przez oddychanie, pocenie się oraz wydalanie.

Kilka praktycznych porad:

  • Zacznij dzień od wypicia szklanki przestudzonej wody!
  • Naukowcy obliczyli, że jeśli w ciągu roku zwiększymy nasze spożycie wody o 1,5 litra dziennie, będziemy w stanie spalić dodatkowe 17 400 kalorii, co przełoży się na utratę prawie 2,5 kg.
  • Picie dwóch szklanek wody przed każdym posiłkiem pomoże ci zrzucić wagę i utrzymać ją na tym samym poziomie przez przynajmniej rok.
  • Picie chłodnej wody może przyspieszyć twój metabolizm oraz spalanie kalorii. Efekt przyśpieszonego metabolizmu zaczyna się już w 10 minut po wypiciu wody i utrzymuje się przez kolejnych 30 -40 minut.
  • Pij tylko wodę. Powodem nadmiernej konsumpcji cukrów są najczęściej słodkie napoje gazowane oraz soki owocowe.

slodzone-vs-woda