8 lat temu

Kim jest Banksy? Nowa teoria

Według najnowszych pomysłów Banksym, miałby być lider grupy Massive Attack – jak zauważają reporterzy prace streetartowca pojawiają się w różnych częściach świata zwykle w okolicach występów zespołu.

bansky-robert-del-naja-massive-attack-01-960x640

Robert ‘3D’ Del Naja, założyciel bristolskiego zespołu Massive Attack, jest najnowszym kandydatem do tożsamości Banksyego.

Nowa teoria

Pomysł jako pierwszy zaproponował brytyjski dziennikarz Craig Williams zawracając uwagę, że dzieła graficiarza w ciągu ostatnich 12 lat pojawiają się w nowych lokalizacjach wkrótce po lub przed występem w zespołu. Del Naja może działać w pojedynkę lub być liderem grupy artystów.

Robert ‘3D’ Del Naja

Robert ‘3D’ Del Naja

Jest dość dobrym kandydatem do roli ulicznego artysty – sam zajmował się graffiti w latach ’80 tych, przyznał kiedyś również, że zna się z Banksym. Być może jednak sam ukrywa się pod tym pseudonimem.

Jak zauważ Williams możliwe, że Banksy to nie jedna osoba lecz grupa kierowana przez głównego artystę.

„Plotka istniejąca od 2010 roku mówi, że jego prace wykonane w Stanach są jego projektu, lecz nie koniecznie wykonane osobiście, a raczej przez grupę artystów ulicznych podążających za występami Massive Attack”.

37cca99000000578-3769115-new_theory_the_hunt_for_the_true_identity_of_banksy_took_a_new_t-a-81_1472744676940

Według śledztwa którego dokonał dziennikarz w San Francisco odnotowano pojawienie się aż sześciu prac Banksy’ego 1 maja 2010 roku. Zespół grał wtedy w mieście dwa koncerty – 25 i 27 kwietnia.

us

1 maja 2010 roku w San Francisco odkryto sześć murali artysty. Było to zaledwie dwie noce po występie zespołu.

Tydzień po występie zespołu w Toronto na mieście pojawiły się charakterystyczne graffiti.

canada

Murale Banksy’ego pojawiły się na ulicach Toronto tydzień po występie Massive Attack.

W 2006 roku dwa koncerty zespołu w Los Angeles nałożyły się z prezentowaną w mieście wystawą Banksy’ego „Barley Legal”.

la

Banksy „Barley Legal”

W kwietniu 2003 roku prace Banksy’ego pojawiają się w Melbourne, gdzie miesiąc wcześniej grał Massive Attack.

australia

Del Naja wcześniej pytany o to, czy jest Banksym twierdził, że jego kariera streetartowa trwała tylko przez trzy lata, nim zajął się na poważnie muzyczną. Wspominał, że w latach 1983 i 1986 „zostałem aresztowany dwukrotnie. To wystarczyło”.Opisywał też Banksy’ego jako bardzo bliskiego przyjaciela „kultowego, szalonego i twórczego”.

Banksy sam też dystansował się od muzyka sugerując, że Del Naja jest zbyt stary, by być nim.

„Kiedy miałem około 10 lat dzieciak nazywany 3D twardo malował ulice. Myślę, że był w Nowym Jorku i jako pierwszy przyniósł malowanie sprayem do Bristolu. Graffiti było tym co każdy z nas kochał w szkolnych czasach – robiliśmy je na autobusach w drodze do domu”.

Na tropie Banksyego

Jak na razie tożsamość Banksy’ego oficjalnie pozostaje tajemnicą, nie brak jednak pomysłów na to kim może być.

Znawcy świata sztuki wysunęli kilka lat temu teorię, że Banksy to Robin Gunningham z Bristolu, który obecnie ma około 40 lat. Poszukiwania nabrały na tyle poważnego charakteru, że zabrali się za nie nawet naukowcy z Queen Mary University of London, wspierani przez Mail on Sunday. To oni jako pierwsi zidentyfikowali Gunninghama jako „jedynego poważnego podejrzanego”.

015a76e20000044d-3769115-is_this_him_the_only_clue_until_now_has_been_a_photograph_taken_-a-46_1472744285412

Próby rozpoznania jego tożsamości trwają od wielu lat…

2003: spotkanie Banksyego z dziennikarzem „The Guardian”.

Jednym z nielicznych dziennikarzy, którym udało się porozmawiać z artystą jest Simon Hattenstone, który opisał graficiarza jako „białego, w wieku 28 lat, w niechlujnym codziennym t-shircie, ze srebrnym zębem, kolczykiem i w łańcuchu”.

2007: przyłapanie Banksyeago na Bethnal Green.

Przypadkowy pochodzeń stwierdził, że spotkał artystę wraz z pomocnikiem malującego mural na Bethnal Green we wschodnim Londynie.

2008: „Banksy to miły chłopak z klasy średniej”

The Mail on Sunday publikuje zdjęcie uśmiechniętego kędzierzawego mężczyzny podpisując go jako Banksy’ego. Jego prawdziwe nazwisko to Robin Gunningham. Jak podaje gazeta jest absolwentem Bristol Cathedral School, gdzie roczne czesne kosztuje ponad 9 tysięcy funtów. Fani anty-systemowego artysty mieli być tymi doniesieniami podwójne zaskoczeni.

2009: autoportret Banksy’ego

Gdy na ścianie londyńskiego biurowca pojawia się obraz będący autoportretem graficiarza, The Mail stwierdza z triumfem, że jest on niemal identyczny ze zdjęciem Robina Gunningham’a, z drugiej strony autorzy artykułu przyznali, że dzieło może być autorstwa innego artysty.

2011: Banksy w klubie Playboya

Czy mężczyzna ubrany w strój wikarego i maskę czaszkę w klubie Playboya w Londynie to właśnie Banksy? Niektórzy dziennikarze twierdzili, że tak, inni nie byli tego zbyt pewni.

2013: Banksy w Nowym Jorku

Jedno z ostatnich zdjęć, rzekomo demaskujących artystę milionera, przedstawia wychudzonego mężczyznę w czapce, obryzganego farbą. Zdjęcie wykonane przez fana zostało zrobione zza ciężarówki zasłaniającej część ulicy na Manhatanie, na której pracował graficiarz. Jak stwierdził szczęśliwy autor zdjęcia na miejscu działało kilku mężczyzn, jednak jeden się z nich wyróżniał.

W końcu dziennikarze zaczęli sugerować, że Banky nie jest działającym w pojedynkę artystą lecz grupą osób pod wspólnym pseudonimem.

Inna teorię mówi, że Bansky w rzeczywistości może być kobietą.

Czy naprawdę chcielibyście poznać jego tożsamość?

2376891_orig