7 lat temu

10 filmów nakręconych w zaskakujących miejscach

Miejsce akcji filmu, to zazwyczaj również miejsce, w którym został on nakręcony, prawda?

Cóż, niezupełnie. W wielu przypadkach filmowcy muszą liczyć się z budżetem lub ograniczeniami narzucanymi przez niektóre miasta, i w takich przypadkach są stawiani przed koniecznością znalezienia innych rozwiązań. Zwykle, wymusza to na ekipie zmianę lokacji planów zdjęciowych i czasami film musi zostać nakręcony w zupełnie innym mieście lub rejonie, w nadziei, że nie zostanie rozpoznany przez widza.

Oczywiście filmy to świetny sposób na okazjonalną ucieczkę od rzeczywistości, nierzadko wynosząc sztukę wizualną na nowe poziomy.
Wizja i ludzka wyobraźnia to powody, dzięki którym magia kina z powodzeniem odnosi sukcesy od ponad 100 lat. Część tej magii polega na wejściu do kompletnie innego świata i pogrążeniu się bez reszty w opowiadanej historii.

I chociaż chciałoby się oglądać film nakręcony w swoim natywnym środowisku, zmiana lokacji może działać na jego korzyść i stać się częścią iluzji, potęgującej zabawę. Oto 10 filmów, które nakręcono w lokacjach innych, niż te, w których toczy się akcja.

10. Pluton (1986)

Miejsce akcji: Wietnam
Plan zdjęciowy: Filipiny

Prawie każda przerażająca wizja kojarząca się z wojną w Wietnamie została przedstawiona w tym obrazie z udziałem Charliego Sheena i Toma Berengera. To, co z początku wygląda na męstwo głównego bohatera – Chrisa Taylora (Charlie Sheen), z czasem przeradza się w ponure wyrzuty sumienia. Podróż Chrisa, od ambitnego żółtodzioba w tym klasycznym dziele Olivera Stone’a wzbudza w widowni poczucie udręki i niepewności, co jest cechą charakterystyczną dobrych filmów wojennych.

Jedyny problem?

Cały film ukazuje okrutną walkę w parnych dżunglach Wietnamu. Jednak ten nagrodzony Oscarem za najlepszy film roku obraz, w rzeczywistości został nakręcony na Filipinach.

W warunkach idealnych Oliver Stone znany jest, jako reżyser, z którym pracuje się ciężko. Lecz podczas 10 tygodni kręcenia „Plutonu” w nieznośnych zaroślach Filipin jego trudne usposobienie rzekomo osiągnęło dużo wyższy poziom.

Filipińska dżungla nie różni się specjalnie od tej wietnamskiej, więc większość fanów tego kultowego klasyku nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że żadna ze scen nie została nakręcona w Wietnamie.

9. Człowiek z Blizną (1983)

Miejsce akcji: Miami
Plan zdjęciowy: Los Angeles

To nie żart. Tony Montana i jego mały przyjaciel tak naprawdę nie znajdowali się w pięknym Miami na Florydzie. Wiele fanów nadal nie wie, że w rzeczywistości film powstawał w „Mieście Aniołów” zamiast w „Małej Havanie”.

Tony Montana, kubański imigrant, zyskuje ogromną władzę dzięki handlowi narkotykami w Miami lat 80. Pomimo pięcia się po szczeblach przestępczej kariery, w końcu zdaje sobie sprawę z tego, że może nie być gotowy na to, co go czeka.

Znane sceny, takie jak brawurowa ucieczka Tony’ego z obozu czy w restauracji „El Paraiso” nakręcono w różnych miejscach na terenie Los Angeles.

8. Selma (2014)

Miejsce akcji: Selma
Plan zdjęciowy: Atlanta

W 1965 r. Martin Luther King Jr. wybrał miasto Selma w Alabamie na swój sztab walki o równe prawa dla Afro Amerykanów. Jednakże, ujęcia słynnych marszy w Selmie kręcono w Atlancie, w stanie Georgia.

Reżyserka Ava DuVernay ukazała tamte wydarzenia bez żadnych złagodzeń, czym wykonała kawał fantastycznej pracy, jak również doskonale pokazała aktorom kierunek, jakim mają podążać podczas grania swoich postaci. Poza samym miastem Selma, sceny kręcone były w wielu lokacjach na terenie stanu Georgia.

Dla przykładu sala sądowa w Alabamie, gdzie Sędzia Frank Johnson wydaje wyrok przychylny marszowi w Selmie z 1965 r., znajdowała się w mieście Conyers w Georgii, w budynku sądu Rockdale County Courthouse.

Inne sceny nakręcono na placu Marietta i w Muzeum Stuki Marietta-Cobb w Georgii. Resztę ujęć sfilmowano w Instytucie Georgia Tech oraz różnych lokacjach na terenie Atlanty.

Obraz „Selma” otrzymał Oscara za Najlepszą Piosenkę, a także był nominowany w kategorii Najlepszy Film.

7. Filadelfijska Opowieść (1940)

Miejsce akcji: Filadelfia
Plan zdjęciowy: Culver City, Kalifornia

Wszystko jest w tytule, prawda?

Otóż nie. Niestety, ten hollywoodzki klasyk nie zawiera prawie żadnych scen, nakręconych w „mieście braterskiej miłości”. Zamiast tego, zdjęcia powstały w studiach Metro-Goldwyn-Mayer na terenie Culver City w Kalifornii.

W filmie, Tracy Lord, świeżo rozwiedziona mieszkanka Filadelfii staje przed dylematem, którego z trzech poznanych mężczyzn naprawdę darzy uczuciem. Ta klasyczna historia otrzymała 100% pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes oraz ocenę 8/10 na IMDb.

6. Cloverfield (2008)

Miejsce akcji: Nowy Jork
Plan zdjęciowy: Los Angeles

Ograniczenia budżetowe potrafią wpływać na wiele detali w trakcie produkcji filmu, a zwłaszcza na scenerię tego thrillera Matta Reeves’a z 2008 r. Ukazany w nim Nowy Jork, będący celem ataku morderczego potwora, to w rzeczywistości ujęcia nakręcone w Los Angeles.

Grupa przyjaciół musi przerwać toczącą się imprezę i w popłochu uciekać przez stworzeniem atakującym miasto. Film wsławił się innowacyjnym wykorzystaniem technik filmowania „z ręki” przy kręceniu thrillera o zabójczej bestii, zamiast standardowego sposobu filmowania zwykłego obrazu o zdarzeniach paranormalnych.

Jak się okazuje, ujęcia armii walczącej z potworem, zostały nakręcone w studiu Warner Bros. Burbank w Kalifornii, a scena rzucenia Statuy Wolności na zapełnioną ludźmi ulicę Nowego Jorku, została w całości sfilmowana na zachodnim wybrzeżu.

5. Chicago (2002)

Miejsce akcji: Chicago
Plan zdjęciowy: Toronto

Ta filmowa adaptacja sławnego musicalu nie zawiera nawet jednej sceny sfilmowanej w „Wietrznym Mieście”. Dziejąca się w czasach Ery Jazzu historia opowiada o dwóch groźnych kobietach, które pod zarzutem morderstwa zostają skazane na śmierć i zostają poddane ostatecznej próbie. W trakcie filmu muszą bronić się przed oskarżeniami, walcząc jednocześnie o sławę, która je wyzwoli.

Co z tym wszystkim ma wspólnego miasto Chicago?

Nic! Pomimo nazwy, film został w całości nakręcony w kanadyjskim Toronto. Z drugiej strony, wersja broadwayowska tej sześciokrotnie nagrodzonej Oscarem opowieści, rozgrywa się w Nowym Jorku.

4. Amityvillie (1979)

Miejsce akcji: Amityville, Nowy Jork
Plan zdjęciowy: Toms River, New Jersey

Znany, jako najbardziej dochodowy film niezależny wszechczasów. „Amityville” opowiada historię młodego małżeństwa Lutz, które znalazło dla siebie idealny dom, odpowiadający ich potrzebom i pragnieniom.
Lub tak im się wydawało.

Wkrótce odkrywają, że ich wymarzony dom na Long Island skrywa mroczny sekret. Co straszniejsze, ten klasyk oparty jest na prawdziwej historii, opisanej w wydanej przed rozpoczęciem produkcji książce. Jednak to nie dom jest w tej chwili istotny, a jego lokacja.

Amityville” ma wywołać u widza dreszcze, jeśli kiedykolwiek znajdzie się w pobliżu tego przerażającego miasteczka na Long Island i znajdującego się w nim przeklętego domu.

Niestety, ekipa filmowa nigdy nie pojawiła się w Nowym Jorku. Jego miejsce zajął „Garden State”, czyli inaczej stan New Jersey, ponieważ władze prawdziwego miasta Amityville nie wyraziły zgody na kręcenie strasznych scen w ich mieście. W rezultacie ekipa zmuszona była poszukać innego miejsca odpowiadającego ich warunkom, ostatecznie decydując się na Toms River, przystań w Hrabstwie Ocean w New Jersey.

3. Szeregowiec Ryan (1998)

Miejsce akcji: Normandia, Francja
Plan zdjęciowy: Irlandia

Nie ma słów, by opisać uczucia po obejrzeniu tego dzieła, zawdzięczającego swój sukces świetnej obsadzie i ekipie filmowej. 6 czerwca 1944 r., ponad 150 000 żołnierzy alianckich przypuściło szturm na plaże Normandii we Francji, w celu obalenia tyranii i dyktatury podczas II Wojny Światowej.
Obraz jest tak dobry, że widz może niemal zapomnieć momentami, że ogląda film.

Niewielu jednak wie, że żaden aktor grający dzielnego żołnierza nigdy nie postawił nawet stopy w Normandii. W rzeczywistości, film z różnych powodów nakręcono w Irlandii. Wydarzenia pierwszych 20 minut sfilmowano na plażach Ballinesker i Curracloe Strand w irlandzkim Hrabstwie Wexford.

Około 2500 członków Irlandzkich Sił Obronnych statystowało przy kręceniu filmu.

2. Witaj w Klubie (2013)

Miejsce akcji: Dallas
Plan zdjęciowy Nowy Orlean

Dziejąca się w Dallas w latach 80 historia zuchwałego kanciarza, który przy użyciu różnych taktyk próbuje zdobyć leki dla chorych na AIDS, po tym, jak i u niego samego zdiagnozowano tę chorobę. Film pełen jest smutku i zepsucia. Jedyne, czego w nim brakuje, to samego miasta Dallas.

Niektórych ten fakt może zaskoczyć, zwłaszczazwłaszcza że odtwórca głównej roli – Matthew McConauhgey sam mówił o swoim zaangażowaniu w pracę nad filmami dziejącymi się w Teksasie. W jednym wywiadzie powiedział:

„Nowy Orlean już od jakiegoś czasu zastępuje Teksas, jako plan zdjęciowy. Cały czas walczę o to, aby filmy kręcić w Teksasie, lecz nie wiem, czy przeniesienie produkcji tam to kwestia wpływów, czy pieniędzy. Naturalnie, jeśli z tą samą cenę moglibyśmy kręcić w Dallas, kręcilibyśmy w Dallas.”

Niestety, to pokazuje, jak budżet filmu może wpływać na różne jego aspekty. „Witaj w Klubie” zdobył trzy Oscary w 2014 r., w tym dla Najlepszego Aktora oraz Najlepszą Rolę Drugoplanową.

1. Casablanca (1942)

Miejsce akcji: Maroko
Plan zdjęciowy: Kalifornia i możliwie Arizona

Louie, myślę, że to początek pięknej przyjaźni.”

Te słowa są znane, każdemu, kto miał przyjemność obejrzeć wielką „Casablancę”. Film ten od lat jest powiewem świeżości dla każdego miłośnika ruchomych obrazków. Jest wzorem fenomenalnego aktorstwa i przykładem świetnie napisanego scenariusza.

Osadzona we wczesnych latach II Wojny Światowej, historia właściciela nocnego klubu w Casablance – mieście w zachodnim Maroku – postawionego przed ostatecznym sprawdzianem, kiedy musi pokonać przeszkodę, która zadecyduje o jego losach. Aby nie zdradzać zbyt dużo fabuły tego trzykrotnie nagrodzonego Oscarem obrazu, przejdźmy do sedna.

„Casablanca” nigdy nie była kręcona w Maroku, ani nawet gdziekolwiek na kontynencie afrykańskim. Film powstał w studiach Warner Bros. W Burbank w Kalifornii a scena przylotu Majora Strassera, na obecnym lotnisku Van Nuys. Istnieją również niepotwierdzone plotki, że scena w hotelu została nakręcona w Hotelu Monte Vista we Flagstaff w Arizonie.