7 lat temu

Oto 8 produktów, które można przechowywać wiecznie

Oto co można trzymać w atomowych schronach.

Wiadomość o tym, że w nowozelandzkim Antarctic Heritage Trust odnaleziono ciasto owocowe mające 106 lat, podobno „pachnące jadalnie”, rodzi pytanie: ile jeszcze produktów zachowuje świeżość tak długo?

Odpowiedź: przynajmniej kilka

1.Miód

W 2015 r. archeolodzy znaleźli podczas prac wykopaliskowych leżący w egipskich kryptach przez 3000 lat, całkowicie jadalny miód.
Swoją trwałość miód zawdzięcza naturalnym właściwościom: małej ilości wody i mnóstwa cukru, co nie pozwala na rozwój bakterii na jego powierzchni.

Miód zawiera również małe ilości nadtlenku wodoru, hamującego rozwój mikrobów. Częściowo w tym celu pszczoły produkują go dla swoich młodych – pełni funkcję zarówno pożywienia, jak i ochrony.

Przetwarzanie miodu również wpływa na jego trwałość, ponieważ cukry w nim zawarte pochłaniają wilgoć, a podczas procesu przetwarzania, podgrzanie usuwa wodę, a szczelne zamknięcie pomaga wydłużyć termin jego przydatności.

Po otwarciu słoika, na jego powierzchni może tworzyć się nalot, lub może się krystalizować. Proces ten można odwrócić, po prostu go podgrzewając.

2. Suszone nasiona roślin strączkowych

Tak jak w przypadku miodu, kluczem do ich długiej przydatności do spożycia jest przetwarzanie i przechowywanie. Suszenie nasion roślin strączkowych zwiększa ich koncentrację cukru i obniża zawartość wody, co utrudnia rozwój bakterii i pleśni.

Ponadto, enzymy, które normalnie zaczęłyby rozkładać produkt po zbiorach, zostają umieszczone w stanie anabiozy (uśpienia). Jeśli pojemnik jest szczelnie zamknięty, zachowają świeżość przez lata, a po otwarciu nadal będą świetnym źródłem protein. Jednakże, jeśli dopuści się do kontaktu z wodą, przetrwają jedynie kilka miesięcy.

3. Sos sojowy

Ten produkt ma potencjał zdatności do spożycia, przez co najmniej trzy lata. Połączenie zawartości soli i jego fermentacji oznacza, że może stać na półce bardzo długo, jeśli nie jest otwierany.

To, jak długo sos sojowy może utrzymać świeżość, zależy od jego typu i (jeśli został otwarty) temperatury przechowywania. Jeśli korek odskoczy, prawdopodobnie przyczyną będzie pleśń tworząca się wokół niego.

4. Ocet winny

Niektórzy mogą twierdzić, że ocet winny to w rzeczywistości zepsute wino lub cydr. Lecz jego kwaśna natura, tradycyjnie uzyskiwana poprzez użycie do jego fermentacji bakterii z rodziny Acedobacter oznacza, że inne bakterie nie mają zbyt dobrych warunków do rozwoju, dzięki czemu może utrzymywać długą trwałość.

Podczas gdy biały ocet winny pozostanie niemal stale niezmienny, inne typy octu mogą zmieniać kolor lub produkować osad. Zazwyczaj nie wpływa to na jakość produktu a jedynie na jego wygląd i ewentualnie smak.

5. Biały ryż

Biały ryż jedzono nawet po 30 latach od zamknięcia go w puszkach. Sposobem na jego długie przechowywanie są odpowiednie powietrze i temperatura.

Wyniki badań mówią, że niska temperatura (ok. 3 stopni Celsjusza) oraz brak tlenu zdają się kluczowe dla jego trwałości.

Ryż brązowy, często uważany za zdrowszy, ma jednak krótszą datę przydatności. Jego włókniste ziarenka zawierają tłuszcze nienasycone, które z czasem mogą zjełczeć. Jeśli więc ryż jest oleisty i pachnie jak stara farba, najlepiej go wyrzucić.

6. Ciemna czekolada

Jest kwestią dyskusyjną czy czekolada z czasem się psuje, czy też nie. Dodawanie mleka do czekolady może zmniejszyć jej trwałość. Jednak ciemna czekolada zdaje się radzić sobie z tym lepiej, pomimo tego, że nie zawsze może wyglądać tak, jak na początku.

Jeśli czekolady nie przechowuje się w stałej temperaturze, zawarty w niej tłuszcz może przeniknąć na jej powierzchnię, pozostawiając osad przypominający wyglądem pleśń.

Natomiast przechowując ją w stałej temperaturze, czekolada może leżeć przez dwa lata, lub nawet więcej, zachowując swoją strukturę składników, mających korzystny wpływ na zdrowie.

7 i 8. Cukier i sól

Wiele produktów z długą datą ważności zawiera dużą ilość cukru i soli. Chłoną one wilgoć, nie pozwalając bakteriom na rozwój. Dlatego też, soli używa się przy produkcji szynki, czy cukru w dżemach.

Gdy są przechowywane osobno, z daleka od wilgoci i w szczelnych pojemnikach, cukier i sól zachowują świeżość bezterminowo. Jednak dodatki, jak na przykład jod dodawany do soli, obniża jej trwałość do około pięciu lat.
Oczywiście większość pożywienia nie wytrzymuje tak długo, z uwagi na zawartość, którą mikroby kochają, czyli składniki odżywcze i wodę, a niewiele rzeczy, których nie lubią, takich jak sole i kwasy.

Należy oczywiście pamiętać, że daty przydatności są głównie używane w celach bezpieczeństwa, natomiast napis „najlepiej spożyć przed” odnosi się raczej do jakości produktu i niekoniecznie musi mieć wpływ na jego zdatność do spożycia, a bardziej na jego wygląd lub smak.