8 lat temu

Wspaniałe naturalne iluzje

Kiedy myślicie o złudzeniach optycznych, prawdopodobnie na myśl przychodzą wam precyzyjne narysowane obrazy. Jednakże również natura tworzy złudzenia, a niektóre z nich są nawet bardziej imponujące, niż te wymyślone przez człowieka.

Matka Natura potrafi być bardzo zwodnicza i oszukiwać nasz zmysł wzroku w perfekcyjny sposób. Spójrzcie sami.

1. Podwodny wodospad (Mauritius)

6d3c05f9d879c547f73e91d0634356a3

Patrząc na południowo-wschodni kraniec wyspy z lotu ptaka, odnosi się wrażenie, że pod powierzchnią wody znajduje się wodospad. Wszystko na skutek specyficznego układu piasku i mułu na dnie. (WIĘCEJ ZDJĘĆ…)

2. Mężczyzna idący „nad przepaścią” (Glen Canyon)

To zdjęcie wykonano w Glen Canyon National Recreation Area. Widzimy, jak mężczyzna idzie wzdłuż krawędzi stromej ściany kanionu. W rzeczywistości nie jest to aż tak straszne – człowiek szedł obok nieruchomego zbiornika z wodą odbijającego obraz i tworzącego niezwykłą iluzję.

3. Wodospad Horsetail (Park Narodowy Yosemite)

1508391-980x

Każdego roku w lutym, jeśli pogoda dopisze i wystarczająco dużo śniegu ulegnie stopieniu, można obserwować niezwykły wodospad „lawy i ognia” wypływający ze szczytu góry. Tę niezwykłą iluzję tworzy słońce oświetlające pod odpowiednim kątem strumień wody.

4. Studnia Jakuba (Wimberly, Texas)

1509367-980x

Czy dzieci na zdjęciu skaczą do głębokiej jaskini? Na szczęście nie. Jest to 9-metrowej głębokości basen, który na wiosnę wypełnia się roślinami, tworzącymi złudzenie przerażającej głębi. Jest to popularne i bezpieczne miejsce do pływania i nurkowania.

5. Namalowane drzewa (Namibia)

Zdjęcie: NAT GEO

Przyciemniona na pomarańczowo przez poranne słońce wydma jest tłem dla bezlistnych pni wielbłądzich drzew ciernistych w Namib-Naukluft Park w Namibii. Pomimo iż wygląda na obraz malarski, jest to najprawdziwsze zdjęcie.

6. Zebry

1508983-980x

1509041-980x

Pasiasty biało-czarny wzór na ciałach zebr niszczy naszą zdolność do rozpoznawania ciągłości obiektów i ustalania och krawędzi. Jedno spojrzenie na stado zebr wystarczy, aby dostrzec niezwykłe złudzenia – zwierzęta z dwoma głowami wyrastającymi z jednego ciała.

7. Fatamorgana

fatamorgana

To zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości. Początkowo fatamorganą nazywano miraże pojawiające się w Cieśninie Mesyńskiej, gdzie są one najefektowniejsze.

8. Ogniste tornado (Hiszpania)

1508104-980x

Ten niezwykły obraz nie przedstawia rzadkiego zjawiska ognistego tornado (które zdarzają się, faktycznie), ale odpady górnicze spływające rzeką Rio Tinto w Hiszpanii.

9. Salar de Uyuni (Boliwia)

Źródlo: flickr

Źródlo: flickr

Salar de Uyuni to zajmujące ponad 10 tys. km2 największe solnisko świata. Pozostałość po wyschniętym jeziorze jest tak wielka i płaska, że wielu fotografów wykorzystuje to miejsce do robienia niezwykłych zdjęć, na których ciężko ustalić perspektywę i odległości.

Po opadach deszczu miejsce staje się jeszcze bardziej niezwykłe i magiczne, gdy niebo odbija się w cienkiej tafli wody.

9. Góry, które wyglądają jak twarze i postacie ludzi

Zdjęcie: Anna Piwowarczyk | flickr

Zdjęcie: Anna Piwowarczyk | flickr

Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach. Na całym świecie znaleźć można wiele przykładów dostrzegania kształtów ludzkich w szczytach gór.

W Polsce najlepszym przykładem jest Giewont, którego zarys często kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza.

Zdjęcie wikipedia

Zdjęcie wikipedia

We francuskich górach Ebihens, możemy znaleźć Apacza.

10. Lewitujące łodzie (Cala Macarelleta, Hiszpania)

cotjpq4waae59xa

Gdy woda jest krystalicznie czysta, a zdjęcie jest zrobione pod odpowiednim kątem, daje to złudzenie, że łodzie nie unoszą się na powierzchni a w powietrzu.