9 lat temu

Jakie fakty na temat zdrowia możesz odczytać z dłoni?

hand_skan

W przeszłości wiele kultur wierzyło, że za pomocą dłoni można odczytać czyjąś przyszłość, bazując na jej kształcie, liniach oraz występujących powiązaniach. Wokół zagadnienia pojawiła się cała „nauka” zwana chiromancją. Współczesna medycyna również  jest w stanie używać dłoni jako „narzędzia” do poznania informacji na temat naszego zdrowia, wad genetycznych, preferencji i zdolności, cech charakteru, a nawet seksualności.

Digit ratio (2D: 4D)

Jednym z najbardziej fascynujących faktów, jakie udało się odkryć na temat naszych dłoni, jest proporcja, jaką zauważono między palcem wskazującym a serdecznym, która ma związek z poziomem testosteronu i estrogenu. Zależność ta, znana również pod nazwą proporcji 2D:4D, określa długość palca wskazującego, podzieloną przez długość palca serdecznego.
Proporcja ta jest jedynym dymorfizmem płciowym (różnicą w wyglądzie człowieka), który pojawia się jeszcze przed okresem dojrzewania! I tak mężczyźni mają dłuższy palec serdeczny w porównaniu do wskazującego, podczas gdy kobiety mają dłuższy palec wskazujący.
Co z tego wynika? Że długość palca serdecznego zależna jest od poziomu testosteronu, a wskazującego od ilości estrogenu we krwi.
Dla Europejczyków wynik wynosi pomiędzy 1.0 a 0.96, przy czym kobiety są bliżej górnej wartości, a mężczyźni niższej.

digit-ratio

– Mężczyźni o niższym wyniku są bardziej płodni, agresywni oraz mają większe zdolności do sportu i muzyki.
– Mężczyźni z wyższym wynikiem mają większe ryzyko chorób serca.
– Mężczyźni, którzy zdecydowali się na zmianę płci, mieli wyższy wynik digit ratio niż przebadana grupa kontrolna mężczyzn, a porównywalny do wyniku kobiet.
– Niższy wynik u kobiet jest związany (ale nie udowodniony statystycznie) z tendencjami do bi oraz homoseksualności, jak również z agresją i asertywnością.
– Kobiety z wyższym wskaźnikiem są bardziej płodne i równocześnie podatne na zachorowanie na raka piersi.
– Osoby cierpiące na schizofrenie (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) mają wyższą wartość proporcji, a osoby autystyczne niższą niż przeciętny wynik.

Kolor naszych dłoni

Poza digit ratio są również inne medyczne wskazówki, które możemy wyciągnąć z obserwacji naszych dłoni – wygląd oraz ich kolor może być dobrym wskaźnikiem naszego ogólnego stanu zdrowia.
– Słabe krążenie, które może być oznaką wielu dolegliwości, może powodować zabarwienie naszych dłoni na niebieskawy odcień.
– Czerwone dłonie mogą natomiast wskazywać na marskość wątroby.

Paznokcie

– Cukrzyca często jest powiązana z kolorem paznokci – w połowie białych w połowie różowych.
– Niebieski kolor paznokci może oznaczać ciężkie zatrucie metalem, bardzo słabe krążenie lub problemy z płucami albo sercem.
– Żółte i zielone paznokcie wskazują na problemy z oddychaniem.
– „Napuchnięty” paznokieć wystający ponad poziom koniuszka palca (tzw. „clubbing nail”) spowodowany jest niskim poziomem tlenu we krwi i może wskazywać na choroby płuc, wątroby lub jelit.
– Wklęsły paznokieć (koylonychia) tzw. „spoon nail” może oznaczać deficyty żelaza.

Skin-care

Linie dłoni

Nawet linie we wnętrzu naszej dłoni mogą mieć pewne medyczne znaczenie. Znane są pewne wzory związane z zaburzeniami genetycznymi, takimi jak np. zespół Downa.
I tak przykładowo, jeśli tzw. linie głowy i serca (czyli dwie przecinające twoją dłoń wszerz, poziome linie) łączą się w jedną, może to wskazywać na różne czynniki medyczne m.in. alkoholowy zespół płodowy, zespół Downa i zespół wrodzonych wad – tzw. zespół Noonan.
Mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety są podatni na te uwarunkowania.

transverse2 transverse1

Odciski palców

Istnieje kilka głównych wzorów, w które nasze linie papilarne się układają. Niekiedy układ linii może być związany z zaburzeniami genetycznymi. W pewnych badaniach pacjenci z Alzheimerem wykazywali znaczną częstotliwość występowania tzw. pętli (ulnar loop). Wzór, w którym występowało 8 lub więcej pętli pojawiał się dużo częściej u osób chorych (72%) niż w grupie kontrolnej (26%).

liniepapilarne_big

Inne fakty na temat dłoni

Dłonie zaczynają się kształtować ok. 4 tygodnie od zapłodnienia. Do końca czwartego miesiąca kształt linii, grzbiet, zmarszczki na palcach i dłoniach będą już kompletne – wzór ten pozostanie niezmienny do końca życia. To sprawia, że nasze dłonie są jak skamieniałość z naszego życia płodowego!

Wniosek

Ręka może być postrzegana jako mapa rozwoju w życiu płodowym, podobnie jak pierścienie wewnątrz drzewa oznaczają jego wiek i wzrost. Można je analizować do oceny poziomu testosteronu i estrogenu w środowisku płodowym macicy w kluczowych etapach kształtowania się człowieka. Korzystając z tych informacji, możemy stwierdzić, jaki wpływ miało środowisko prenatalne na rozwój fizyczny.