7 lat temu

Gerontofilia – gdy podnieca starość

O pedofilii słyszał w zasadzie każdy. Jednak niewielu wie o istnieniu zaburzenia seksualnego nazwanego gerontofilią. Na czym ono polega?

Gerontofilia jako przykład parafilii

Pociąg seksualny do osób będących w wieku starczym to przykład parafilii, nazywanej w dawnych podręcznikach „dewiacją” lub nawet „zboczeniem seksualnym”. Parafilie to rodzaj zaburzeń seksualnych, opierających się na nietypowych lub społecznie nieakceptowanych sposobach zaspokajania potrzeb seksualnych. Aby parafilia została zdiagnozowana, musi trwać co najmniej pół roku. Parafilie ogólnie dzielą się na te wynikające z zachowania osoby szukającej spełnienia (na przykład ekshibicjonizm) i na wynikające z wyboru specyficznego obiektu wywołującego podniecenie seksualne. Przykładem takiej parafilii jest właśnie gerontofilia.

Jak wygląda gerontofilia?

Gerontofilia polega na odczuwaniu satysfakcji seksualnej jedynie w wyniku obcowania z osobą w wieku podeszłym. Często staje się powodem, dla którego młoda kobieta wychodzi za dużo starszego mężczyznę i na odwrót – młody mężczyzna żeni się z o wiele od siebie starszą kobietą. Jednak należy tutaj oddzielić gerontofilię od chęci poślubienia starszego partnera lub partnerki ze względu na korzyści finansowe, lub społeczne albo potrzebę opieki. Źródłem gerontofilii jest prawdziwy pociąg seksualny do osoby starszej – posiadającej atrybuty wieku starczego, takie jak siwizna czy pomarszczona skóra. Gerontofil nie jest w stanie uzyskać satysfakcji seksualnej z kimś w swoim wieku – interesują go tylko partnerzy i partnerki w podeszłym wieku.

Czy trzeba leczyć gerontofilię?

Gerontofilia występuje u obydwu płci. W przypadku kobiet, odczuwających pociąg do dużo starszego partnera, używa się niekiedy terminu „pagizm”. Częściej występuje odwrotna odmiana, czyli poszukiwanie starszej partnerki przez młodego chłopca lub mężczyznę. Jednak ta parafilia, wbrew pozorom, nie jest zbyt częsta. Zazwyczaj myli się ją z pragnieniem posiadania starszego partnera lub partnerki w celu dokonania ekonomicznego czy społecznego awansu. Tymczasem w gerontofilii to stare ciało jest fetyszem.

Osoby z gerontofilią często czują się nieakceptowane lub same nie akceptują własnych skłonności. Wtedy pomóc im może wizyta u seksuologa i odpowiednio nakierowana psychoterapia. Jednak często osoby z gerontofilią nie widzą powodu do leczenia: zwłaszcza jeżeli uda im się zbudować satysfakcjonujący związek z dużo starszym partnerem lub partnerką. Czując się akceptowanymi i kochanymi, nie odczuwają negatywnych konsekwencji własnych upodobań. Bardzo pomaga w tym wsparcie rodziny oraz tolerancja przyjaciół i najbliższego otoczenia danej osoby i jej partnera lub partnerki.

 

Na podstawie:

Gapik L. Funkcjonowanie seksualne w normie i patologii. Podstawy diagnostyki i terapii. 2006, Przegląd Terapeutyczny, 1:1:22.

Lew-Starowicz Z. Klasyfikacje zaburzeń seksualnych. Postępy Psychatrii i Neurologii, 1993, 2:167-172.