8 lat temu

Przebiegunowanie Ziemi

Czy mamy się czego obawiać?

pole-magnetyczne

Najnowsze badanie pokazuje, że ostatnie przebiegunowanie ziemi 786 tysięcy lat temu dokonało się niezwykle szybko w zaledwie 100 lat!

Ziemskie pole magnetyczne przemieściło się już kilkakrotnie w ciągu życia naszej planety. Pole magnetyczne pozostaje w tym samym natężeniu przez tysiące a nawet miliony lat, by następnie w wyniku kompletnie nieznanych czynników osłabnąć i zmienić kierunek, przemieszczając bieguny.

Najnowsze badania opublikowane w Geophysical Journal International wykazują, że natężenie ziemskiego pola magnetycznego zmniejsza się obecnie 10 razy szybciej niż normalnie, prowadząc niektórych geofizyków do wniosku, że kolejne przebiegunowanie może nastąpić w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat.

worldmap

„Biegun północny” – to znaczy, kierunek północy magnetycznej – został odwrócony milion lat temu. Ta mapa pokazuje, począwszy od około 789 000 lat temu, jak biegun północny wędrował wokół Antarktydy przez kilka tysięcy lat przed przerzuceniem (786 000 lat temu) do orientacji, którą znamy dzisiaj, z biegunem w Arktyce. Źródło: Uniwersytet w Berkley

Chociaż odwrócenie magnetyczne jest ważnym wydarzeniem dla całej planety, nie ma udokumentowanych katastroficznych skutków związanych z dokonaniem się ostatnich zmian biegunów. Nasi humanoidalni przodkowe przeżyli prawdopodobnie kilka z nich.

Dziś jednak, taka zmiana mogłaby potencjalnie siać spustoszenie w sieci elektrycznej, generując prądy, które mogłyby kompletnie ją zniszczyć. Do tego doszłyby również efekty biologiczne, ponieważ pole magnetyczne Ziemi, chroni znajdujące się na niej życie od wysokoenergetycznych cząstek słońca i promieniowania kosmicznego, które mogą powodować mutacje genetyczne.

Osłabienie i chwilowa utrata pola przed trwałym odwróceniem biegunów, mogłaby zwiększyć ilość występujących nowotworów. Niebezpieczeństwo dla życia byłoby jeszcze większe, gdyby przeskok polarny był poprzedzony długimi okresami niestabilnego zachowania magnetycznego.

Ostatnie badanie opierało się na obliczeniach pola magnetycznego w warstwach osadów zgromadzonych na dnie jeziora w dorzeczu Sulmona we wschodnim pasmie Apeninów we Włoszech. Osady są efektem nawarstwiania się przez wieki pyłów wyrzucanych podczas erupcji pobliskich wulkanów Wezuwiusza i kompleksu Gór Albańskich.

Włoscy badacze mierzyli kierunki pól magnetycznych w zastygłych warstwach osadów zgromadzonych na dnie jeziora. Następnie ustalono wiek poszczególnych warstw. Tym sposobem naukowcy byli w stanie dokładne ustalić, kiedy doszło do ostatniej zmiany biegunów na ziemi – było to pomiędzy 770 a 795 tysięcy lat temu .

Do tej pory sądzono, że tego rodzaju proces trwać musi minimum 1000 lat, ustali jednak, że ta ostatnia zmiana dokonała się dość szybko bo w około 100 lat!