9 lat temu

10 niesamowitych futurystycznych rowerów

Od wynalezienia drezyny w XIX wieku rower przeszedł długą drogę rozwoju, jednak jego ewolucja trwa nadal. Oto kilka przykładów najnowszych osiągnięć designu w tej dziedzinie.

„Concept 1865” electric velocipede

ding300-electric-velocipede-designboom011
Projekt niemieckiego studia inspirowany jest dziewiętnastowiecznym welocypedem – czyli po prostu rowerem, który w 1865 roku został przedstawiony publiczności jako Dandy Horse. Studio DING3000 we współpracy z firmą BASF postanowiły zaprezentować rower w modernistycznej odsłonie.

Drewniany rower WOOD.b firmy BSG Bikes

wood.b-wooden-bicycle-designboom06
Stworzony przez francuskich projektantów „WOOD.b” jest pomyślany jako wysokiej jakości miejski rower stworzony z pasji do kolarstwa. Koncepcja oparta jest na zastosowaniu unikalnej ramy: pojazd czerpie z tradycyjnych elementów konstrukcji, ale wykonanych z wysokiej klasy metalu i warstwowo ułożonego drewna.

„Steel tube”

viks-steel-tube-urban-bicycle-designboom03
Zaprojektowany przez studio VIKS miejski rower, wykonany jest w całości z rur z nierdzewnej stali. Zaprojektowany przez estońskich projektantów rower czerpie ze stylu klasycznych rowerów wyścigowych, upraszczając jego estetykę do minimalistycznej, nowoczesnej formy.

Przezroczysty „Clarity bike” Designaffairs Studio

clearBike01-1
Przy użyciu nowych materiałów i technik produkcji niemieckie studio Designaffairs przewiduje przyszłość inżynierii w produkcji przeźroczystych ramy rowerowych. Za pomocą „Trivex” – alternatywnego dla poliwęglanu materiału, zagwarantowana zostaje wysoka odporność na uderzenia, zapewniając równocześnie elastyczność i lekkość ramy.

„Pibal bicycles” Philippe Starck

pibal-bike-philippe-starck-designboom-02
Współpracujący z francuskim Peugeotem projektant Phillippe Strack zaproponował miejski pojazd będący czymś pomiędzy skuterem a rowerem. Model został zaprojektowany z myślą o konkretnym mieście – Bordeaux w ramach programu zachęcania jego mieszkańców do przesiadania się na rowery i ograniczenia ruchu samochodowego.

Drewniane rowery Zarko Bubalo

img_3_1380725273_4b529a2961062729372e306c5b9ca959
Serbski projektant Žarko Bubalo zaproponował dwa modele drewnianych rowerów „Perfect day’ oraz „Imagine”. Połączenie naturalnego drewna ze wzmocnionym włóknem szklanym i żywicą epoksydową tworzy wrażenie gładkiej jazdy dzięki wysokim możliwościom absorpcji drgań.

Rower szosowy McLaren F1 + Specialized

mclaren-f1-specialized-roadbike-designboom01
Firma „Specialized” stworzyła nowy model roweru we współpracy z ekspertami z Formuły 1 a w szczelności z zespołem McLarena, tworząc rower szosowy. Zespół zastosował wiedzę na temat technologii produkcji materiałów wykorzystywaną do maszyn wyścigowych, by stworzyć ten niesamowicie szybki rower.

Svart Bike

bikeid-svart-bike-moma-designboom01
Stworzony specjalnie dla muzeum współczesnego designu w Nowym Jorku, „Svart bike” został mocno uproszczony w swojej budowie, ale co najważniejsze posiada system automatycznej zmiany biegów umieszczony w tylnej osi.

Rower z taboretu Frosta z Ikei

ikeaBike22
Projektanci Samuel Bernier i Andreas Bhends zaprojektowali „Draisienne” – rower stworzony z taboretu Frosta z Ikei oraz dodatkowo drukując części w technologii 3D.

VANMOOF 10 inteligentny elektryczny rower

vanmoof-10-electrified-bike-designboom01
Zaprojektowany jako pierwszy na świecie inteligentny, elektryczny rower podmiejski czerpie niektóre swoje elementy z technologii samochodowej. Rower wyposażony jest bowiem w GPS oraz system kontroli energii. Rama zbudowana z anodyzowanego aluminium oraz lekki akumulator o mocy 209 watogodzin daje możliwości przejechania na nim trasy od 30 do 60 km.