7 lat temu

Tak wygląda poprawna mapa Ziemi

Zdajecie sobie sprawę z tego, że praktycznie każda mapa świata, jaką kiedykolwiek widzieliście jest zła? Mapa AuthaGraph może wyglądać dziwnie, jest jednak najbardziej dokładną mapą, oddającą rzeczywisty obraz Ziemi.

mapa-swiata

Większość map, którymi się posługujemy bazuje na tzw. odwzorowaniu Merkatora, opracowanym w XVI wieku przez flamandzkiego geografa.

Ta niedoskonała technika dała nam mapy, które są uporządkowane i przydatne głównie pod kątem nawigacji morskiej. Równocześnie zniekształcają one zarówno wielkość lądów jak i odległości pomiędzy nimi.

Aby skorygować te zakłócenia japoński architekt i artysta Hajime Narukawa w toku kilkuletniej pracy stworzył mapę AuthaGraph za pomocą złożonego procesu dokładnego pomiaru globu (dokładniejszego niż na jakiejkolwiek mapie Mercatora) i spłaszczenie go.

Źródło: AuthaGraph

Źródło: AuthaGraph

Źródło: AuthaGraph

Źródło: AuthaGraph

W efekcie udało mu się stworzyć mapę, która nie kurczy Afryki, nie powiększa Antarktydy ani nie zmniejsza bezmiaru Pacyfiku, czyli eliminuje wszystkie błędy powtarzane na tradycyjnych mapach.

Autor prawdopodobnie otrzyma tegoroczną Wielką Nagrodę Japońskiego Dobrego Designu. Mapa została również umieszczona w podręcznikach dla japońskich uczniów.

„AuthaGraph wiernie przedstawia wszystkie oceany oraz kontynenty łącznie z Antarktydą”, a także prezentuje „zaawansowaną, precyzyjną perspektywę naszej planety” – skomentowało sukces jury konkursu.

Jak deklaruje Narukawa, jego mapa to dużo więcej niż tylko wierne kartograficzne odwzorowanie planety. W miarę jak Ziemia staje w obliczu globalnych problemów, takich jak zmiany klimatu i sporne roszczenia do terytoriów morskich, musimy spojrzeć na siebie z nowej perspektywy, która dostrzega interesy naszej planety, a nie poszczególnych krajów w pierwszej kolejności.