2 lata temu

Jak jesteś poddawany manipulacji – krótko o elektroodpadach

elektroodpady

Mając na uwadze dobro Planety Ziemi wybieramy papierowe słomki, zamiast tych plastikowych, segregujemy odpady, czy zakręcamy szybciej wodę. Jest to zdecydowanie zachowanie godne pochwały, jednak wielu z nas traci swoje proekologiczne postawy w momencie, gdy na rynek wchodzi nowy model smartfona, czy laptopa. Dlaczego? Ten prosty mechanizm manipulacji w reklamie postaramy się przedstawić Ci w kilku zdaniach.

Jak podejmujesz swoje decyzje zakupowe? 

Wiadomym jest, że w dzisiejszych czasach potrzebujemy urządzeń elektronicznych do codziennej pracy i rozrywki – ale warto zastanowić się, czy Twoje zakupy są przemyślane, czy przypadkiem nie jesteś po prostu zmanipulowany? Świadomość techniki wroga, jakim w tym przypadku są producenci sprzętu komputerowego, to podstawa do odpowiedzialności i samokontroli. Zastanów się, co wpływa na Twoje decyzje. Często kluczową kwestią, szczególnie dla młodych ludzi, jest posiadanie urządzenia, które będą mogli z dumą prezentować w pracy, w szkole, czy na uczelni, bez obawy o odrzucenie. Na przestrzeni lat zakup najnowszego modelu Iphona stał się swego rodzaju wyznacznikiem statusu, moda ta jest napędzana zarówno przez producentów, jak i w dużej mierze użytkowników. Jest to prawdziwy przykład presji społecznej, której każdy z nas padł ofiarą choć raz.

„Już się zepsułeś i wiem co zrobię, zamienię Cię na lepszy model” – Czy aby na pewno wiesz co robisz?

Coraz częściej nie decydujemy się na naprawę starego sprzętu, bo bardziej opłaca się nam zakup nowego. Ciągłe promocje, kolorowe reklamy, nowości, dodatki sprawiają, że bez zastanowienia żegnamy się z naszym używanym laptopem, czy smartfonem. Przecież na półce czeka model z tego roku, jak świeża bułka w piekarni za rogiem. To błędne koło, w które wprowadzają nas producenci kusząc niską ceną, niestety w parze ze słabą jakością. Co za tym idzie, kolejny sprzęt kupimy już za rok.

W jaki sposób nie zostać zmanipulowanym i ochronić środowisko?

  • Ustal, czy na prawdę potrzebujesz najlepszych i najnowszych parametrów do pracy, czy nauki. Starsze urządzenia pozwalają zaoszczędzić, często tworzone z wytrzymalszych materiałów, a odświeżone mogą spełniać swoją rolę przez kilka kolejnych lat. Warto przyjrzeć się używanym sprzętom poleasingowym, dzięki którym otrzymamy gwarancję, nie tracąc również możliwości wzięcia telefonu poleasingowego, czy taniego laptopa na raty. Pamiętaj tylko, by sprawdzić sklep przed zakupem, przykładowo w www.otokomputery.pl możesz skorzystać z darmowej pomocy doradcy.
  • Rozważ serwis swojego komputera, nim go wyrzucisz. Na świecie i tak jest już mnóstwo wyrzuconej elektroniki, która mogłaby spokojnie spełniać swoje funkcje przez kilka kolejnych lat.