7 lat temu

Zespół Downa u szympansów – stwierdzony po raz drugi w historii

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto udokumentowali drugi w historii przypadek zaburzeń genetycznych u szympansów, podobny do zespołu Downa u ludzi. Wcześniej jedyny taki przypadek u tego gatunku odnotowano w 1969 roku, u szympansa, który nie dożył nawet dwóch lat.

Szympans, urodzony w niewoli – 24-letnia samica o imieniu Kanako, ma trzecią kopię chromosomu 22, czyli stan zwany trisomią 22 chromosomu. U ludzi zespół Downa jest znany jako trisomia chromosomu 21.

Zespół Downa u ludzi charakteryzuje się spowolnieniem wzrostu, różnym stopniem problemów intelektualnych i dysfunkcjami takimi jak np. zez. Kanako, która mieszka w Sanktuarium na Uniwersytecie w Kumamoto jest niewidoma, od kiedy skończyła siedem lat. Straciła wzrok w następstwie zaćmy, która pojawiła się gdy szympansica miała zaledwie roczek. Kanako ma również  zeza, rozrzedzenie rogówki, wrodzoną chorobę serca i nierozwinięte zęby.

Naukowcy dowiedzieli się o nietypowym stanie Kanako podczas rutynowego badania, które wykazało jej wadę serca. Kiedy stwierdzono „dziury” w ścianie między komorami, analiza chromosomów ujawniła trisomię.

Kanako z towarzyszką. Źródło: Youtube

Dorastanie z innymi szympansami mogłoby być niebezpieczne dla niewidomej Kanako. Zwierzę oddzielono więc od reszty, przydzielając jej jedynie jedną przyjaciółkę — samicę imieniem Roman, z którą Kanako widuje się od czasu do czasu. Jak na razie zwierzęta świetnie się dogadują — twierdzą weterynarze.

Naukowcy nie są jednak w stanie określić, w jakim stopniu rozwój behawioralny zwierzęcia mógł zostać spowolniony.

„Brak stwierdzonych nieprawidłowości w codziennej pielęgnacji w okresie do pierwszego roku życia sugeruje, że zwierzę nie cierpi na poważne zaburzenia rozwoju behawioralnego. Jedynym zauważalnym problem były jak na razie nieaktywność Kanako jako noworodka oraz bezwład kończyn w pierwszym okresie życia”.

Nie wiadomo jak często trisomia 22 chromosomu może występować u szympansów, choć sugeruje się, że w podobnym natężeniu jak u ludzi.

„Biorąc pod uwagę, że w Japonii urodziło się w niewoli około 500 szympansów, prawdopodobieństwo wystąpienia trisomii może być porównywalne z prawdopodobieństwem trisomii 21 chromosomu występującym u ludzi – czyli 1 na 600 urodzin” podsumowuje doktor Hirata Z Uniwersytetu w Kioto.


Źródło