Dlaczego dron nie spada?

Dlaczego dron nie spada?

Drony na szerokim rynku pojawiły się, przychodząc do nas z wojska. W działaniach wojskowych były powszechnie wykorzystywane, w celu zminimalizowania strat własnych żołnierzy. Jako urządzenia sterowane zdalnie, świetnie spisywały się w roli zwiadowców, docierając tam, gdzie człowiek dotrzeć nie mógł i wykonując ujęcia również z nietypowych kątów oraz wysokości. Tym samym obraz taktyczny, uzyskiwany dzięki tym urządzeniom, był znacznie lepszy i pełniejszy.

Z wojskowości urządzenia te przeszły do innych służb publicznych. Pomagały zarządzać akcjami jednostek specjalnych policji, by wreszcie skończyć jako urządzenia monitorujące jakość spalin wydobywających się z kominów. A stamtąd już tylko niewielki krok dzielił te urządzenia od wkroczenia na szeroki rynek, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego.

Wolny rynek charakteryzuje się zawsze ogromnym wyborem. Na dobrą sprawę, sytuacja ta dotyczy również dronów. O tym, ile urządzeń jest dostępnych na nim i jak trudno czasem dokonać rozsądnego wyboru, można przekonać się na stronie https://twoja-elektronika.pl/. Zapoznać można się tam z charakterystykami kilku bardzo popularnych rozwiązań. Wiemy więc, że jest z czego wybierać. Jednakże pozostaje zasadnicza kwestia – jak te urządzenie działa i jakie są korzyści z jego wykorzystania?

Dron – zasada działania

Dron to urządzenie, które najczęściej kojarzy nam się z kręceniem filmów oraz zdjęć. Jest to bezzałogowy helikopter miniaturowych rozmiarów, którym najczęściej możemy sterować zdalnie. Jednakże taki określnik tak naprawdę nie oddaje pełni funkcjonalności tego urządzenia.

Dron jest sprzętem wyposażonym w kilka śmigieł, co zasadniczo różnicuje go od helikoptera oraz funkcjonalności tego środka transportu. Najpopularniejszym układem są 4, niezależnie pracujące wirniki (jak na przykład w najnowszy model od dji: mavic air https://twoja-elektronika.pl/drony/dji-mavic-air/). Obecnie wykonywane są z tworzywa sztucznego lub włókna węglowego, by maksymalnie zwiększyć ich wytrzymałość, jednocześnie nie powiększając ciężaru całego sprzętu. Dzięki wykorzystywaniu wirników, urządzenie potrafi pracować bardzo cicho, co jest jego niewątpliwą zaletą. Ważniejsze jednak było uzyskanie możliwości lotu, których nie spotyka się w przypadku innych pojazdów powietrznych. Wirniki pozwalają bowiem dronowi swobodnie zawisnąć w powietrzu, bez zmiany pozycji. Dzięki temu uzyskiwane materiały nie są rozmazane, a praca urządzenia jest stabilniejsza. Do tego celu wymagane jest działanie minimum trzech (a docelowo czterech) wirników równocześnie.

dji mavic air

Ruch drona odbywa się dzięki zarządzaniu pracą wirników. Kiedy wirniki w jednej osi zaczynają kręcić się szybciej (dwa z przodu, dwa z tyłu, lub dwa boczne), dron pochyla się w tę stronę i zaczyna przemieszczać się w danym kierunku. Praca wirników przeciwległych, po przekątnej, pozwala dronowi obracać się wokół własnej osi.

Kadłub drona, z góry wyposażony w wirniki, posiada jeszcze kilka istotnych elementów. W samym kadłubie znajduje się szereg wskaźników i czujników, które pozwalają monitorować pracę sprzętu. Systemy żyroskopowe informują o położeniu drona. Do tego pojawiają się coraz częściej modela z wbudowanym systemem GPS, barometrem, wysokościomierzem czy kompasem. W zależności od posiadanych rozwiązań, możemy na panelu sterowania widzieć te informacje, dostosowując do nich swoje polecenia. W kadłubie wbudowany jest akumulator, zasilający drona. Jest to bardzo istotny element, gdyż określa długość pracy. Ponieważ dron wykorzystuje sporo energii na bieżąco do unoszenia się w powietrzu oraz wykonywania ujęć, musimy brać pod uwagę pojemność akumulatora. Zwłaszcza, że jego wyczerpanie w trakcie lotu grozi upadkiem i uszkodzeniem urządzenia. Ponadto należy pamiętać, że większy akumulator to wyższa cena i większy ciężar urządzenia.

W dronie znajdują się również różnego rodzaju płozy i podwozie, ułatwiające lądowanie i startowanie, ale nas interesuje coś innego. Mowa o sercu funkcjonalności tego urządzenia – kamerze. Obecnie drony na bieżąco wyposażane są w najnowsze zdobycze techniki w tym zakresie, pozwalając nawet kręcić filmy w jakości 4K. Oczywiście ma to wpływ na cenę samego urządzenia. Kamera ma różną wielkość i często umieszczana jest na specjalnych przegubach, niwelujących wszelkiego rodzaju wstrząsy. Dzięki temu jakość nagrywanych filmów jest zdecydowanie większa.

Funkcjonalność drona

Taki szereg wbudowanych w urządzenie rozwiązań oraz poszczególnych elementów składowych odpowiada za funkcjonalność danego sprzętu. Drony obecnie wykorzystywane są bardzo często i przez różne osoby. Stosowane są przez organizatorów eventów, by tworzyć niesamowite ujęcia z organizowanych przedsięwzięć, ale również by zarządzać bezpieczeństwem na imprezach. Pogląd z wysokości jest w tym względzie niezastąpiony. Poza tym do tej pory, by nagrać ujęcie z wysokości, konieczne było wynajęcie helikoptera z pilotem i zastosowanie bardzo czułego sprzętu, skorzystanie z punktu widokowego, lub nawet w ostateczności skonstruowanie całej konstrukcji wysokościowej, na której umieszczało się stosowny sprzęt do nagrań. Opcje te zawsze były bardzo kosztowne, lub nie spełniały szeregu wymagań, związanych z funkcjonalnością (nie zawsze mamy bowiem dostęp do wysoko położonego punktu widokowego).

Tutaj właśnie do akcji wkraczają drony. Dzięki rosnącemu zasięgowi reakcji na komendy oraz pojemności akumulatorów, filmowanie ujęć jest coraz prostsze i to nawet z dziwnych, nietypowych pozycji, wcześniej niedostępnych. Studio fotograficzne, które posiada drony i potrafi je wykorzystywać, jest o całe lata do przodu w stosunku do studiów nie posiadających tego typu rozwiązań. Abstrahujemy oczywiście od faktu, że relacja z imprezy z wykorzystaniem tego urządzenia potrafi zostawiać wręcz niesamowite wrażenia. To co jest jednak ważniejsze, to obecny rozwój tego typu urządzeń i kierunek, w którym zmierza cały ten rynek.

Podsumowanie – nowe wyzwania na rynku i nowe możliwości

Obecnie producenci dronów mierzą się z problemem dotarcia do jak największej liczby odbiorców. W tym celu zaczęto pracować na zminiaturyzowaniem samego urządzenia i obniżeniem kosztów jego produkcji. Wprowadzono więc sterowanie urządzeniami mobilnymi, by wyeliminować zewnętrzny kontroler. Zaczęto również wypuszczać modele o drobniejszej konstrukcji. Przełożyło się to na powstawanie serii urządzeń znacznie tańszych od najbardziej topowych rozwiązań. Korzyść jest oczywista – obecnie można zakupić rozwiązania nawet kilkukrotnie tańsze od najbardziej topowych rozwiązań. Co więcej – ich funkcjonalność nie zawsze jest mniejsza, a często można je zdecydowanie lepiej wykorzystywać z uwagi na mniejsze gabaryty. Dzięki temu można bez problemu zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenie w bardzo dobrych warunkach. Jak to się przekłada na rzeczywistość? Możesz w domowym zaciszu, podczas ważnych dla siebie imprez oraz uroczystości, skorzystać z drona i nakręcić niezapomniane ujęcie. Przestaje cię ograniczać wysokość i możliwości zwykłego aparatu cyfrowego lub lustrzanki. Teraz możesz wykorzystać drona, by uchwycić ekscytujące przygody, ważne momenty i uroczystości samodzielnie. Dostępność tego typu urządzeń, prostota ich obsługi oraz coraz niższe koszta eksploatacji pozwalają wysnuć stwierdzenie, że to może być właśnie najlepszy moment, na wejście na ten rynek i zapewnienie sobie możliwość pracy z tak niesamowitym rozwiązaniem, jakim jest profesjonalny dron.