9 lat temu

Jakie produkty spożywcze powodują wzdęcia?

wz0

Problemy trawienne rujnują ci relacje z otoczeniem? Paraliżują cię smrodliwe gazy? W dużej mierze spowodowane są one naszą dietą – oto poradnik, czego unikać, aby zaoszczędzić sobie (i innym) cierpień.

24.Banany

saltmarshrunning.com-bananasf

W porównaniu do pozostałych produktów z tej listy, banany nie są aż tak niebezpieczne. Zawierają jednak błonnik i fruktozę, które to mogą powodować wzdęcia podczas trawienia w jelicie grubym. Zwłaszcza jeśli zjesz na raz dużą porcję, do której twój organizm nie jest przyzwyczajony.

23.Jabłka

www.vegkitchen.com-Apples-in-a-basket

Podobnie jak banany, one również zawierają ciężkostrawną fruktozę. Osobom z problemami trawiennymi, zaleca się zmniejszenie ilości spożywanych surowych jabłek albo zupełną rezygnację z tego owocu.

22.Seler naciowy

www.thetimes.co_.uk-celery_442368c

Z powodu małej ilości kalorii, warzywo to jest częstym składnikiem diet odchudzających. Nie mniej jednak seler naciowy jest jednym z tych warzyw, które może powodować silne reakcje alergiczne, a zawarte w nim węglowodany mogą powodować poważne wzdęcia.

21.Kapusta

krautlook.com-Sauerkraut-Cabbage

Znana jest jako dobre źródło witaminy C, K oraz błonnika. Kapusta ogólnie dobrze wpływa na nasz organizm. Zawiera jednak rafinozę, której nasze jelita nie mogą strawić. W związku z tym jej nadmierne spożycie może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne.

20.Otręby owsiane

www.vitacost.com-Bobs-Red-Mill-Oat-Bran-Hot-Cereal-039978021434

Powstają jako skutek uboczny mielenia ziaren owsa na produkcję spożywczą. Są bogate w błonnik, niezbędne dla naszego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, skrobię, białka, witaminy i minerały. Zawartość tak wielu potrzebnych nam składników sprawia, że płatki owsiane są niezwykle zdrowe, jednak z drugiej strony składniki te sprawiają, że są również trudne do strawienia, co może prowadzić do nadmiernego wytwarzania gazów.

19.Grzyby

www.tirupatibalajiagroproducts.com-mushroom_slice_large

Są popularnym chyba we wszystkich kuchniach świata składnikiem potraw. Mają niskie stężenie cholesterolu, zawierają wiele witamin, białek oraz antyoksydantów. Nie mniej jednak są również ciężkostrawne, przez co będą sprzyjać powstawaniu gazów.

18.Cebula

amazing-seeds.com-red-onions1

Cebula zawiera fenole i flawonoidy, które mają potencjalne działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające, co jest naprawdę fajne. Niestety jedzenie surowej cebuli może nie tylko być kłopotliwe z powodu zapachu pozostawianego w ustach, lecz również gazów, które wywołuje.

17.Soki owocowe

3oneseven.com-Fruit-Drink

Coś wyglądającego tak niewinnie i zdrowo może również przysporzyć wam kłopotów trawiennych, szczególnie te słodkie, bogate we fruktozę.

16.Brokuły

www.rivieraproduce.eu-image_riviera_broccoli

Dla wielu ludzi brokuły są uosobieniem zdrowego odżywiania – to warzywo jest bogate w witaminy, włókna, karotenoidy i wiele innych pożytecznych składników odżywczych. Zawiera jednak trudną do strawienia rafinozę. Dlatego zjedzenie całego talerza brokułów zrobionych na parze przed pójściem na imprezę, może skończyć się towarzyską katastrofą.

15.Lody

www.stevepaynephotography.co_.uk-ICE_CREAM_CONES425

Niestety, choć zapewne większość z was przepada za lodami, musicie wiedzieć, że zawarta w mleku laktoza jest częstą przyczyną problemów trawiennych, szczególnie jeśli nie tolerujecie laktozy.

14.Brukselka

dishbydish.net-brussel-sprouts-with-mushrooms-almonds17-e1345729581635

Zupa z brukselką jest smaczna i zdrowa, nie jest to jednak potrawa, którą należy spożywać przed pójściem do kina z przyjaciółmi. Brukselka, podobnie jak kapusta, może pociągać za sobą problemy trawienne.

13.Tłuste potrawy

Frame 42

Wszystko, co z patelni lub smażone na głębokim tłuszczu, tłuste mięso, sosy i ciasta z kremem mogą powodować nieprzyjemne gazy.

12.Fasola

cooks.ndtv_.com-kidney-beans

Jest ogólnie obwiniana za najgorsze wzdęcia, podobnie jak wszystkie warzywa strączkowe, a to dlatego, że zawierają one specyficzny cukier – oligosacharydy, który jest nie do zniesienia dla naszego organizmu. Cząsteczki oligosacharydów przechodzą przez całe nasze jelita nietknięte, aż do jelita grubego. Dopiero na końcu układu pokarmowego zostają rozłożone.

11.Kalafior

blogs.kcrw_.com-cauliflower__22959_zoom

Bogaty w błonnik, kwas foliowy, wodę i witaminę C kalafior pochodzi z tej samej rodziny warzyw (Brassica oleracea) co brokuły, brukselka czy kapusta, nic więc dziwnego, że odmiana ta ma takie same właściwości, jeśli chodzi o indukcję wzdęć.

10.Rodzynki

Pile of raisins, studio shot, close-up ** TCN OUT **

Niektórzy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale ten przysmak może powodować naprawdę silne problemy. Rodzynki oraz inne suszone owoce zawierają fruktozę i cukry proste (monosacharydy), które mają szczególny wpływ na generowanie uciążliwych gazów.

9.Czosnek

dishbydish.net-garlic2

Choć ma stosunkowo niską zawartość w błonnik i węglowodany, zawiera skrobię, a z nią nasz organizm ma problemy. Skrobia zostaje rozłożona dopiero w jelicie grubym, powodując przy tym nieprzyjemne zapachy.

8.Arbuz

www.npr_.org-seeded-watermelon-7f22db7e0d69201270665e8b98768da0a8dfea0d

Pomimo iż 90% arbuza to woda, może on stać się niebezpieczny dla naszych brzuchów. Powód jest taki sam jak w przypadku pozostałych owoców – fruktoza. Do tego arbuz może być nawet bardziej niebezpieczny, ponieważ przeciętnie za jednym posiedzeniem zjadamy go więcej niż innych owoców.

7.Orzechy pistacjowe

www.dfaofca.com-pistachios

Pistacje podobnie jak inne orzechy – włoskie, laskowe, ziemne czy migdały, są niezwykle bogate w wartości odżywcze. To jednak sprawia, że trudno uporać się z nimi naszym jelitom. Dlatego jedzenie nadmiernej ilości różnego rodzaju orzechów, może powodować zarówno nieprzyjemne gazy, jak i zaparcia.

6.Por

pattietierney.blogspot.com-100_0298

Podobnie jak inne warzywa o silnym smaku i zapachu, jak np. czosnek czy cebula, por zawiera specyficzny rodzaj włókien zbudowanych głównie z cząsteczek fruktozy. Ponieważ w naszym organizmie brakuje enzymu potrzebnego do ich strawienia, jedzenie zbyt dużych ilości może wywoływać poważne problemy.

5.Sery

www.thekitchenskinny.com-cheese_000008808279Large

Tak jak z lodami winą za wzdęcia obarczyć należy laktozę, znajdującą się w nabiale. Co jednak ciekawe, osoby cierpiące na nietolerancję laktozy, nie narzekają tak bardzo, jedząc sery długo dojrzewające.

4.Mango

wallpaper-kid.com-Beautiful-tropical-mango-fruit-wallpapers-1280x800-05

Będące źródłem wielu składników odżywczych, witamin oraz karotenoidów mango, jest również owocem, który zawiera więcej fruktozy niż glukozy – ta proporcja czyni mango bardzo trudnym do przyswojenia przez nasze ciało. Ponownie rozwiązaniem jest umiarkowanie w spożyciu.

3.Jajka

wallpaper-kid.com-eggs

Jest to jeden z niewielu produktów spożywczych naturalnie zawierający witaminę D. Jaja są dla nas bardzo zdrowe, ponieważ dostarczają wszystkie niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy, do tego witaminy i istotne pierwiastki chemiczne takie jak żelazo, wapń i fosfor. Jednakże jaja nie należą do potraw lekkostrawnych i dodatkowo zawierają także siarkę, która sprawia, że wydzielane gazy są naprawdę bardzo złe.

2.Kukurydza

An ear of corn isolated on a white background

Jest podstawowym artykułem spożywczym w wielu regionach świata. Kukurydza jest bardzo bogata w błonnik (7 g błonnika w 100 g kukurydzy) oraz składniki odżywcze. Te elementy sprawiają, że jest trudna do strawienia i powoduje wzdęcia.

1.Soja

www.storezo.net-soyabeans

Oprócz posiadania wielu zdrowych składników, takich jak białka, witaminy, aminokwasy i wapń, zawiera także oligosacharydy, których nasze jelita nie mogą w pełni obsłużyć. Dlatego talerz gotowanych ziaren soi jest zdecydowanie złym pomysłem przed pierwszą randką.