9 lat temu

10 faktów na temat Gwiaździstej Nocy Van Gogha

1
Prawdopodobnie widzieliście ten obraz już wiele razy, jest to jedno z najczęściej reprodukowanych dzieł Van Gogha. Czy wiecie jednak jaka historia wiąże się z jego powstaniem?

1. Gwiaździsta Noc jest jednym z dwóch sprzedanych obrazów artysty

Drugim była Czerwona Winnica w Arles, która jest z kolei jedynym sprzedanym w ciągu życia Van Gogha obrazem, sprzedaż Gwiaździstej Nocy została dokonana krótko po jego śmierci.

2. Według niektórych analiz Gwiaździsta Noc interpretowana jest jak obraz na temat ludzkiej śmiertelności

Według tej interpretacji znajdujące się na obrazie cyprysy są symbolami śmierci. Według innych obraz nawiązuje do opisu apokalipsy św. Jana, bądź też że jest to symboliczne przedstawienie nocy w Ogrójcu. Dla innych jest odbiciem niespokojnego stanu emocjonalnego artysty i doznanego niedługo wcześniej wstrząsu.

3. Obraz można zobaczyć w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

MMoA dostała go do swojej kolekcji w 1941 roku po śmierci Lillie P. Bliss córki amerykańskiej kolekcjonerki sztuki, handlującej przy okazji tekstyliami.

4. Van Gogh nie lubił tego obrazu

Artysta odbierał go jako nieudane dzieło, w jednym ze swoich listów pisał „w sumie jedyne dzieła, które uważam za jakkolwiek udane to Łan Pszenicy, Góry Orchard, Drzewa Oliwne z niebieskimi wzgórzami, Portret oraz Wejście do kopalni, reszta nie jest dla mnie nic warta”.

5. Po jego śmierci obraz przypadł jego szwagierce

Johanna van Gogh-Gezina Bonger, żona brata Wincenta, przejęła Gwiaździstą Noc, by później sprzedać obraz poetce Julien Leclerq.

6. Historycy sztuki nie potrafią rozpoznać, które miasteczko sportretował malarz na obrazie

Niektórzy twierdza, że jest to francuska wioska, inni, że są to jego rodzinne Niderlandy.

7. Istnieje druga wersja Gwiaździstej Nocy

2
Rok wcześniej malarz namalował pierwotną wersje obrazu, zatytułowaną Gwiaździsta Noc nad Rodanem, artystę fascynowało uchwycenie światła gwiazd odbijającego się w rzece.

8. Na obrazie umieszczona jest planeta Wenus

Artysta nazywał ją poranną gwiazdką, w rzeczywistości ta gwiazda to Wenus. Obraz, pomimo ekspresyjnego charakteru, oddaje faktyczny stan nieba. Zamieścił na nim również Drogę Mleczną.

9. Gwiaździsta noc to prawdopodobnie widok z okna przytułku dla umysłowo chorych

fot. Widok kaplicy w przytułku św. Pawła, Van Gogh, 1889

fot. Widok kaplicy w przytułku św. Pawła, Van Gogh, 1889


Van Gogh znalazł się w przytułku św. Pawła w Saint-Remy w 1888 roku po tym jak doświadczył załamania nerwowego , w wyniku którego odciął sobie ucho. Zaraz po przybyciu rozpoczął malowanie obrazu. Widok z okna zainspirował go do namalowania wielu dzieł, być może fragmenty widoku zawarł również w tym dziele.

10. Obraz po raz pierwszy pokazano publicznie dopiero w 1905 roku

Czyli prawie 20 lat od czasu namalowania i jednocześnie 15 lat po śmierci Van Gogha. Wcześniej obraz wystawiany był w prywatnej galerii brata artysty i jednocześnie jego marszanda – Theo, oglądany wyłącznie przez jego przyjaciół.