9 lat temu

Nikola Tesla – naukowiec, którego nie znacie (a powinniście)

10-unbelievable-facts-you-didnt-know-about-nikola-tesla-35557-600x337

Wielcy, genialni i niepokojący zarazem – giganci intelektualni i jednocześnie zwichrowani dziwacy. Najwięksi geniusze wykazywali się często nie tylko wybitnymi zdolnościami intelektualnymi, lecz również legendarnymi dziwactwami. 

Nikola Tesla był jednym z najwybitniejszych umysłów nowożytnego świata, był twórcą ponad 300 patentów i 125 wynalazków, dzięki jego pracy posiadamy dzisiaj elektryczność, oraz odbiorniki radiowe. Spośród jego wynalazków często najciekawsze są te nigdy niezrealizowane.

1. Pracował nad prototypem dzisiejszych smartphonów w 1909 roku!

10-unbelievable-facts-you-didnt-know-about-nikola-tesla-94001

Tesla miał obsesję na punkcie stworzenia bezprzewodowego przekaźnika energii. Chciał opracować podręczne narzędzie służące do przekazywania informacji o notowaniach giełdowych i krótkich telegramów poprzez zakodowane informacje. Pracując nad pomysłem, stworzył pierwszą wieżę do transmisji bezprzewodowej, wzniesioną na Long Island. Wardenclyffe Tower, nazwana tak od imienia inwestora, miała służyć do transatlantyckiej komunikacji, jednak nigdy nie była w pełni funkcjonalna, dlatego w 1917 roku została rozebrana.

10-unbelievable-facts-you-didnt-know-about-nikola-tesla-84474

2. Cierpiał na oystersaritisfobię, czyli strach przed perłami

Nie był w stanie tolerować nawet widoku tych klejnotów. Raz ponoć odesłał do domu swoją sekretarkę, gdy ta pojawiła się w pracy w znienawidzonych przez niego perłach na szyi. To jeden z wielu jego lęków, podobnie jak obsesja na punkcie liczby 3 lub nadmierne przywiązanie uwagi do zarazków, które pozwalają nam sądzić, że Tesla cierpiał na nerwicę natręctw.

3. Prawie nie sypiał

Twierdził, że w ciągu nocy śpi zaledwie dwie godziny, często zdarzało się również, że pracował w swoim laboratorium przez dwie doby bez przerwy. Znany był również z nocnych telefonów do swoich przyjaciół i współpracowników relacjonując najnowsze osiągnięcia badawcze. Zamiast regularnego snu Tesla ucinał sobie za to częste drzemki by, jak mówił „naładować baterie”.

4. Miał fotograficzną pamięć

Ta umiejętność to dla naukowca prawdziwy skarb – natychmiastowe zapamiętywanie wszystkiego, co przeczytał, pozwalało mu na gromadzenie ogromnej wiedzy. Z tego też powodu Tesla rzadko kiedy rysował projekty swoich wynalazków, pracując wyłącznie na obrazie zarejestrowanym w swojej głowie.

5. Władał ośmioma językami

Jego nadzwyczajne zdolności zapamiętywania pozwoliły również nabywać inne umiejętności- Tesla był hiperpoliglotą. Władał sprawnie ośmioma językami! W tym: serbsko-chorwackim, angielskim, niemieckim, czeskim, francuskim, węgierskim, włoskim i łaciną.

6. Zaprojektował pierwszą elektrownię wodną

10-unbelievable-facts-you-didnt-know-about-nikola-tesla-62194

W 1895 roku wspólnie z George Westinghouse, Tesla zbudował pierwszą hydroelektrownię, która wykorzystywała potencjał wody z wodospadu Niagara. Stworzenie Niagara Falls Power Company oznaczało ostateczne zwycięstwo metody prądu przemiennego nad dotychczasowymi technikami przekazywania energii, co zrewolucjonizowało całą współczesną rzeczywistość – ten rodzaj prądu zasila cały dzisiejszy świat.

7. Wynalazł śmiertelny laser

10-unbelievable-facts-you-didnt-know-about-nikola-tesla-43168

Tesla opracował skomplikowany projekt lasera, nazwanego przez twórcę „Teleforce”, który miał być w stanie unicestwiać swoim promieniowaniem całe armie. Broń była przygotowywana pod kątem walk podczas I wojny. Wynalazca tak opisywał swój wynalazek „dysza będzie wysyłać tak dużą ilość niezwykle mocno skoncentrowanych cząsteczek wprost do powietrza, że powali 10 tysięcy wrogich samolotów w odległości 200 mil od linii obrony”. Nie zdążył jednak opracować maszyny przed zakończeniem działań wojennych, do końca życia jednak próbował wcielić w życie swój projekt.

8. Miał dziwny stosunek do gołębi

Choć ciężko było mu wykrzesać uczucia względem ludzi, przez co często był opisywany jako aspołeczny, darzył niezwykłą sympatią gołębie. Tesla podobnie jak wielu innych, zwyczajnych ludzi lubił karmić gołębie podczas spacerów. Było to jednak ważne dla niego do tego stopnia, że gdy był już schorowany i nie mógł wychodzić z domu, wynajmował osobę do dokarmiania ulicznych gołębi. Często również zbierał ranne ptaki z ulicy i przynosił do domu, gdzie pielęgniarka doprowadzała je do zdrowia. Zdarzało mu się mawiać, że „kocha ptaki miłością, jaką wielu ludzi kocha kobiety. Dopóki one żyją i ja mam cel w życiu”.

9. Zmarł w nędzy i samotności

Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku na skutek zakrzepu tętnicy w jednym z nowojorskich hoteli, który od lat służył mu za dom. Jego ciało zalazła pokojówka dwa dni po śmierci, wchodząc do pokoju mimo wiszącej na drzwiach kartki „nie przeszkadzać”. Mimo sławy i sukcesów zmarł pogrążony w długach, a to dlatego, że samodzielnie finansował wiele ze swoich wynalazków, które finalnie nigdy nie ujrzały światła dziennego.

10. Wiele z jego wynalazków pozostaje utajnionych

10-unbelievable-facts-you-didnt-know-about-nikola-tesla-54539

Większość rzeczy Tesli po jego śmierci, a szczególnie wyniki pracy naukowej, została przejęta przez Urząd ds. Nieruchomości Obcokrajowców, mimo iż Tesla był pełnoprawnym obywatelem Stanów Zjednoczonych. Cześć z nich została zwrócona rodzinie, inne trafiły do muzeum Tesli w Belgradzie. Wiele z jego osiągnięć do dzisiaj zaklasyfikowana jest jako tajne materiały, a te, które zostają finalnie udostępnione opinii publicznej i tak są mocno „skrócone”. W efekcie tych działań wielu ludzi spekuluje nad jego wynalazkami, szczególnie w zakresie pracy nad tzw. wolną energią, nad którą Tesla pracował tuż przed śmiercią.