Maszyny proste jako pomoce dydaktyczne – do czego służą?

Maszyny proste

Fizyka jest z jednej strony przedmiotem trudnym, natomiast z drugiej może być również szalenie ciekawym. Dzięki fizyce można zrozumieć otaczający nas świat, a także zrozumieć sposób jego funkcjonowania oraz działania. Fizyka zaliczana jest do przedmiotów ścisłych. Szczególnie uwielbiają ją osoby, których interesują zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz zależności między nimi. Bardzo pomocne w nauce fizyki są nowoczesne pomoce dydaktyczne. Na pewno dużą popularnością zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli cieszą się modele maszyn prostych. Co można powiedzieć o tych środkach edukacyjnych? Zachęcamy do lektury.

Maszyny proste – co to jest?

Stanowią zwykle samodzielną konstrukcję, szczególnie, gdy pełnią funkcję pomocy dydaktycznych lub modeli pokazowych. Mogą też być podstawą do budowy konstrukcji o bardziej skomplikowanej strukturze. Maszyny proste są również pewnego rodzaju idealizacją rzeczywistych mechanizmów oraz modelami dostępnych urządzeń mechanicznych. Bardzo często wykorzystuje się je w celu objaśnienia działania tych mechanizmów. Stąd modele maszyn prostych cieszą się tak dużą popularnością.

Maszyny proste wykorzystuje się po to, aby określić wzajemne relacje pomiędzy siłami napędzającymi a użytecznymi. Dzięki nim można poznać pewne zasady, zachodzące w otaczającym nas świecie, np. zasadę zachowania energii. Praca wykonywana z mniejszą siłą napędzającą na dłuższej drodze, jest równa pracy wykonywanej z większą siłą, na krótszej drodze. 

Przykłady maszyn prostych

Maszynami prostymi są między innymi kliny, wszelkiego rodzaju bloczki, przekładnia zębata, kołowrót, dźwignie: jednostronne, a także dwustronne, równie pochyłe, czyli jedne z najpopularniejszych maszyn prostych oraz śruby lub ślimaki. 

Pomoce edukacyjne – maszyny proste

Maszyny proste świetnie sprawdzają się jako pomoce edukacyjne w placówkach szkolnych. Szukając sprawdzonych materiałów na lekcje fizyki i nie tylko, warto zdecydować się na zakupy w sklepie Jangar. Znajduje się tam sporo różnorodnych urządzeń, między innymi można nabyć maszyny proste sprzedawane osobno, takie jak: równia pochyła, przekładnia zębata, kliny, bloki. Istnieje również możliwość zakupienia serii maszyn prostych, czyli 12 kompletnych modeli eksperymentalnych, które przeznaczone są do praktycznego doświadczania ich działania. Do wszystkich modeli dołączona jest prosta instrukcja obsługi, dzięki czemu każdy uczeń może obsłużyć określony model.

Maszyny proste stanowią samodzielną konstrukcję lub też są elementem złożonej budowy maszyn. Nowocześnie wykonane modele maszyn prostych wykorzystuje się powszechnie w edukacji. Stanowią jedne z najpopularniejszych środków dydaktycznych, ułatwiających naukę fizyki. Szukając najpopularniejszych modeli, a także wykonanych z solidnych materiałów, warto zdecydować się na zakupy w sklepie Jangar. W asortymencie można znaleźć zarówno pojedyncze maszyny proste, jak i zestawy kompletnych 12 modeli eksperymentalnych.