7 lat temu

Octlantis – miasto ośmiornic

O ośmiornicach wiemy niewiele. To niezwykle inteligentne, posiadające osiem ramion i zamieszkujące morskie głębiny stworzenia, które jak się okazuje, tworzą także podwodne społeczności. Octlantis to właśnie odkryte przez naukowców schronienie dla jednej z tego typu grup.

Wizja Atlantydy, miasta ukrytego głęboko pod wodą od dawna pobudza ludzką wyobraźnię. Pisaliśmy już o osadach, które kiedyś zalane, z czasem zostały odkryte przez nurków, potwierdzając tym samym, że nie jest to koncepcja tak zupełnie niemożliwa. W ostatnim czasie do listy odkrytych podwodnych osad dołączyło nowe, które badacze nazwali Octlantis. Wyjątkowe, bo nie są stworzone przez człowieka, a przez ośmiornice.

 

Samotnik w mieście

Octopus tetricus to gatunek ośmiornic zamieszkujący subtropikalne wody wschodniej Australii oraz Nowej Zelandii o reputacji zatwardziałego samotnika, który spotyka się z innymi przedstawicielami swojego gatunku tylko raz w roku w wiadomych celach. Tymczasem międzynarodowy zespół badawczy pod przewodnictwem Davida Scheela z Alaska Pacific University, odkrył w zatoce Jervis Bay wyjątkowe siedlisko tych zwierząt. Piętnaście metrów pod wodą, na obszarze siedemdziesięciu dwóch metrów kwadratowych ośmiornice mieszkają w norach stworzonych głównie z muszli, kamieni i piasku.

To jednak nie wszystko. Skoro jest miasto, to musi być też społeczeństwo i relacje społeczne. W trakcie prowadzenia obserwacji w Octlantis przebywało nieustannie od dwóch do piętnastu ośmiornic. Głowonogi wchodziły z sobą w ścisłe relacje, kontaktując się ze sobą, konkurując, rozmnażając się czy walcząc. Przy okazji okazało się, że samce tego gatunku są wobec siebie bardzo agresywne. Scheel wskazuje, że zaobserwowane zachowania społeczne są produktem naturalnej selekcji i mogą przypominać zachowania, które wszyscy bardzo dobrze znamy ze świata kręgowców. To z kolei sugeruje, że w sytuacji wystąpienia w środowisku określonych czynników ewolucja może wytworzyć podobne zachowania u bardzo różnych grup organizmów.

 

Kolejna metropolia

Octlantis to nie jest pierwsze miasto ośmiornic. Już w 2009 roku, dość niedaleko Jervis Bay, naukowcy znaleźli podobne siedlisko, które nazwano Octopolis. Była to osada głowonogów zbliżona do tej nowo odkrytej, ale wtedy w związku z ówczesną wiedzą, uznano ją za całkowitą anomalię. W takiej diagnozie pomógł fakt, że Octopolis powstało wokół starego, metalowego obiektu stworzonego przez człowieka, o długości około trzydziestu centymetrów, który osiadł na dnie. Stąd nasunął się wniosek, że to właśnie ludzki wytwór przyciągnął ośmiornice do obrania wspólnego miejsca zamieszkania. Jednak Octlantis nie posiada tego typu obiektu.

Ośmiornice to wyjątkowe stworzenia, które wciąż kryją przed nami wiele tajemnic. To, co o nich wiemy, chociażby o ich inteligencji czy też zdolnościach uczenia się, jest fascynujące i popycha naukowców do dalszych badań. Odkrycie wspólnego siedliska i obserwacja zachowań społecznych u tych głowonogów jest w tym przypadku kolejnym elementem układanki.