9 lat temu

Mars posiadał kiedyś atmosferę umożliwiającą istnienia życia!

mars-kevin-gill-04-954x476

(Po lewej) Mars w stanie faktycznym, (po prawej) wizualizacja planety pokrytej oceanami.

W końcu udało nam się zrozumieć, dlaczego Mars, z możliwej do zamieszkania, podobnej do Ziemi planety, stał się czerwoną pustynią.

Naukowcy z NASA właśnie ogłosili, że bogata niegdyś atmosfera Marsa została zmieciona przez słoneczny wiatr w początkowych fazach formowania się układu słonecznego, co spowodowało w konsekwencji, kompletne wysuszenie planety.

Słoneczne wiatry powstają na wskutek wybuchów na powierzchni słońca. Pędzą w przestrzeni kosmicznej z prędkością ok. 1,6 miliona km na godzinę. Szczęśliwie Ziemia jest chroniona przed destrukcyjnym wpływem wiatrów przez swoje pole magnetyczne. Mars niegdyś również je posiadał, jednak stracił pole magnetyczne miliony lat temu – w czasie gdy planeta ulegała ochłodzeniu. Wtedy właśnie jony z atmosfery zostały skutecznie wymiecione w kosmos.

Naukowcy byli w stanie zrozumieć proces utraty atmosfery, dzięki misji statku MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), który orbituje nad planetą od 2014 roku.

Co więcej, sonda zarejestrowała przebieg tego wciąż postępującego procesu! Naukowcy byli w stanie dokładnie zobaczyć, jak słoneczne burze elektryzowały gazy w górnych częściach atmosfery, powodując ich wysadzenie w przestrzeń kosmiczną.

Komputerową symulację tego procesu możecie obejrzeć poniżej:

Pomiary pozwoliły również na zdefiniowanie gazów, które z marsjańskiej atmosfery wyparowały – były to m.in wodór, tlen i dwutlenek węgla – wszystko co jest potrzebne do stworzenia warunków do życia!

Z danych, które kolejno ujawniają się na temat sąsiadującej z nami planety, coraz jaśniej wynika, że Mars kiedyś faktycznie stanowił przestrzeń możliwą do zamieszkania. Naukowcy z NASA uważają, że jakieś 4,3 miliarda lat temu na planecie znajdowały się ogromne złoża wody w postaci niezwykle głębokich oceanów, posiadających w przybliżeniu podobną ilość wody, jaką mieści Ocean Arktyczny.

Nowe badania i odkrycia pozwalają naukowcom lepiej rozumieć proces obumierania planety – jego oceany stopniowo wysychały, w miarę zmniejszania się warstwy atmosfery planety, by finalnie pozostałości wyciekły w kosmos.

Obecnie atmosfera Marsa jest bardzo cienka i sucha, naukowcy uważają jednak, że nie zawsze tak było. Te wizualizacje pokazują, jak powierzchnia planety mogła wyglądać w przeszłości, gdy znajdowała się na niej woda.

Coś Wam to przypomina?

mars-kevin-gill-01

mars-kevin-gill-03-954x936

mars-kevin-gill-02-954x954