9 lat temu

15 mitów, które wmawiano nam całe życie

Wiele twierdzeń tzw. wiedzy powszechnej szybko potrafi się dezaktualizować – warto być na bieżąco.

credit-myths

1. Kameleony zmieniają swój kolor wtapiając się w otoczenie

21
Umiejętność zmiany koloru, które kameleony faktycznie posiadają służą by wyrazić nastrój oraz są sposobem na poszukiwanie partnera. Nie jest to technika kamuflażu, lecz sposób komunikowania się między danymi osobnikami.

2. Jeśli często wyłamujesz swoje kostki skończysz z zapaleniem stawów

Wiele badań wykazało, że nie ma zwiększonego ryzyka zapalenia stawów u ludzi, którzy nieustannie wyłamują swoje kostki w porównaniu do tych, którzy tego nie robią.

3. Różne części języka są odpowiedzialne za odczuwanie różnych smaków

Właściwie to każda część języka wyczuwa wszystkie rodzaje smaków.

4. Pingwiny tworzą pary do końca życia

22
Pingwiny rzeczywiście zostają z jednym partnerem podczas danego sezonu, z którym w kolejnych latach również mogą współpracować. Jednak jeśli w kolejnym roku ich partner się nie pojawi, nie mają większego problemu z założeniem rodziny z innym osobnikiem.

5. Czerwony kolor potrafi rozjuszyć byka

Byki są w zasadzie ślepe na kolory, to raczej ruch płachty niż jej kolor powoduje u tych zwierząt nerwowość.

6. Cukier krzepi

Naukowcy dowiedli już dawno, że hiperaktywność po spożyciu cukrów pochodzi raczej z naszych głów niż od cukru.

7. Kawę robi się z owoców kawowca

23
W rzeczywistości są to ziarna, a nie owoce kawowca.

8. 80% ciepła naszego organizmu tracimy przez głowę

Tracisz taką samą ilość ciepła przez głowę jak i przez pozostałe partie swojego ciała. W zimie po prostu całe ciało jest osłonięte, tak więc dobrze jest zakryć również głowę.

9. Napoleon był niezwykle niski

Szacuje się, że miał ok. 165 cm wzrostu, co faktycznie może wydawać się małym wynikiem w porównaniu do dzisiejszego przeciętnego męskiego wzrostu, jednak nawet w jego czasach Napoleon był i tak wyższy niż przeciętny francuz.

10. Złota rybka ma 3 sekundową pamięć

W rzeczywistości rybka może pamiętać nawet do 5 miesięcy wstecz.

11. Mount Everest jest najwyższą górą świata

24
Ok, to może być nieco mylące. Technicznie Everest jest najwyższym szczytem ziemi, ale nie jest największą górą. Najwyższy szczyt odnosi się do tego, jak wysoko nad poziomem morza znajduje się jej wierzchołek, natomiast wysokość samej góry należy liczyć od jej podstawy do szczytu.

Najwyższą górą na świecie jest więc w rzeczywistości Mauna Kea na Hawajach, mierząca ponad 10 kilometrów wysokości góra, której podstawa znajduje się w oceanie. Natomiast jej szczyt, usytuowany jest zaledwie na wysokości 4 tysiące metrów nad poziomem morza.

Od podstawy do wierzchołka Mount Everest jest ok. 8 800 metrów, cały masyw znajduje się jednak nad poziomem morza, dlatego też ten właśnie szczyt jest najwyżej usytuowany na ziemi.

12. Rzucając monetę z Empire State Building możesz nawet zabić człowieka

Osoba, której dostanie się monetą z pewnością to poczuje i zapewne będzie to dla niej bolesne, jednak z całą pewnością przeżyje to spotkanie.

13. Frankenstein był potworem stworzonym z fragmentów martwych ciał

Tak naprawdę potwór nie dostał nigdy swojego własnego imienia, Frankenstein to nazwisko doktora, który potwora stworzył.

14. Wikingowie nosili hełmy z rogami

25
W rzeczywistości archeolodzy nigdy nie odnaleźli czegoś co potwierdzałoby te teorię. Nie ma żadnego dowodu potwierdzającego ten stereotyp.

15. Połknięta guma do żucia pozostaje w naszym systemie trawiennym przez 7 lat

Tak naprawdę połknięta guma przechodzi przez twój system trawienny dokładnie w takim samym czasie jak pozostałe spożywane pokarmy. Różnica jest taka, że wychodzi z niego kompletnie nietknięta.