7 lat temu

Odkryto mechanizm multizadaniowości!

Dla wielu z nas wykonywanie dwóch zadań jednocześnie stanowi duże wyzwanie w codziennym życiu. Jednak niektóre osoby radzą sobie doskonale! Naukowcy z Izraela dokonali właśnie ciekawych badań na temat multitaskingu – czyli zdolności ludzkiego mózgu do multizadaniowości.

Plusy i minusy zadań jednoczesnych

Badacze przyznają, że jednoczesne wykonywanie dwóch zadań, choć bardzo przydaje się w codziennym życiu, nie jest tak efektywne, jak by się wydawało. Ludzki mózg skupia się bowiem znacznie bardziej na jednym dominującym zadaniu: szczegóły dotyczące drugiego, po pewnym czasie trwale wylatują z pamięci. Jasmine Herzsage i Nitzan Censor z uniwersytetu w Tel-Awiwie zdecydowali się sprawdzić, czy da się temu zapobiec już na poziomie wykonywania danej czynności – w tym przypadku, motorycznej.

Lewa i prawa ręka

Naukowcy poprosili badanych o wykonywanie sekwencji ruchów palców przy użyciu jedynie jednej dłoni. Odbyło się to w postaci naciskania konkretnego ciągu cyfr na klawiaturze komputera – w jak najszybszym czasie. Kiedy badani przyswoili sobie zadanie, przy kolejnym dniu ćwiczeń poproszono ich o jednoczesne wykonywanie tego samego działania także drugą dłonią. Były wiec to tak naprawdę dwa zadania wykonywane jednocześnie – przy pomocy dwóch rąk. Gdy po miesiącu sprawdzono, czy badani nadal pamiętają jak wykonać ćwiczenie, ich pamięć okazała się zaskakująco dobra.  Osoby bez problemu przypomniały sobie, jak wykonać eksperyment lewą i prawą dłonią.

Reaktywacja pamięci

Badacze z Tel-Awiwu twierdzą, że za zapamiętanie procedury zadania, odpowiada tak zwana reaktywacja pamięci. W tym przypadku było to krótkie przypomnienie pierwszego zadania przed wdrożeniem drugiego. Dzięki temu otworzyło się tak zwane „okno pamięci”, które pozwoliło na trwałe zaktualizowanie wiedzy o nowy rodzaj wykonywania podobnego zadania. Naukowcy sądzą, że ma ono podłoże synaptyczne – i obiecują kolejne badania.

 Multizadaniowość – broń w walce z chorobą

Wszelkie skuteczne metody usprawniania pamięci budzą oczywiście ogromne poruszenie w świecie neurologii i neuropsychologii. Są bowiem potencjalnym orężem do walki z chorobami otępiennymi jak choroba Alzheimera, czy otępienie starcze. Również teoria reaktywacji pamięci cieszy się dużym zainteresowaniem badaczy z całego świata. Miejmy nadzieję, że przyda się  klinicystom w opracowywaniu skutecznych form terapii.

 

Źródło: 1. Herszage J., Censor N. Memory Reactivation Enables Long-Term Prevention of Interference. Current Biology, 2017, nr 27(10). 2. Newman T. Multitasking brain mechanism examined. Medical News.