Leworęczni i praworęczni przetwarzają liczby tak samo
Leworęczni i praworęczni mogą umieszczać pióro na papierze z różnych stron. Jednak jeśli chodzi o liczby, wszystko odbywa się w tym samym miejscu mózgu – twierdzą badacze z Zachodu. Odkrycia te dostarczają jeszcze jednej wskazówki na to, jak pomóc dzieciom, które zmagają się z nabyciem umiejętności numerycznych i matematycznych.
Leworęczni praworęczni a liczby
W raporcie zatytułowanym Czy ręczne pisanie wpływa na neuronową reprezentację liczby symbolicznej? Badanie adaptacji fMRI naukowcy wykazali, że lokalizacja obszaru mózgu służącego do przetwarzania liczb jest taka sama dla osób prawo- i leworęcznych.
W swoich badaniach, wspieranych przez BrainsCAN, badacze Celia Goffin, Moriah Sokołowski, Michael Slipenkyj i Daniel Ansari porównali aktywność mózgu zarówno leworęcznych, jak i praworęcznych uczestników. – Wykorzystaliśmy w tym celu zadanie z liczbami – wyjaśnia dr Goffin. Badaczka jest doktorantką psychologii rozwojowej i główną autorką raportu.
Leworęczni i praworęczni – liczą innymi półkulami?
Zaledwie 10 proc. populacji jest leworęczna. Dlatego poprzednie badania zwykle opierały się na praworęcznych uczestnikach. Badano ich, aby dowiedzieć się, jak mózg przetwarza liczby. W tym badaniu naukowcy skupili się jednak na leworęcznych. Chcieli bowiem ustalić, czy nauczyli się oni wykorzystywać inny obszar mózgu do przetwarzania liczb.
– Badanie powtórzyło poprzednie wyniki, obliczone tylko dla osób praworęcznych wykazujących lewostronną reakcję na symbol liczby w mózgu – mówi prof. Ansari. Ansari to specjalista ds. edukacji i psychologii oraz starszy autor badania. – Projektując to badanie, myśleliśmy, że potwierdzi się, iż praworęczni angażują lewą półkulę mózgu do przetwarzania liczb – zaś leworęczni prawą. Ale tak nie jest – dodaje.
Zdolność mózgu do zrozumienia, że liczba reprezentuje pewną wartość, jest przetwarzana w określonym obszarze półkul mózgu. Naukowcy określają go jako bruzdę śródpiersiową (IPS). Gdy osoba przegląda liczby, lewy IPS aktywuje się. Zrozumienie, dlaczego aktywacja następuje właśnie w lewej półkuli mózgu (a nie w prawej lub obydwu) jest celem dalszych prac badaczy.
Leworęczni i praworęczni – aktywacja OUN
– Kiedy jesteś dzieckiem, uczysz się liczb, ćwiczysz je, śledzisz i rysujesz w kółko – wyjaśnia Goffin. – Nasza hipoteza zakłada, że w trakcie tej praktyki pisania liczb, kształtuje się też sposób, w jakim liczby są reprezentowane w mózgu.
W badaniu Goffin wykorzystała funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) do porównania aktywacji mózgu u osób prawo- i leworęcznych podczas obserwacji liczb.
– Nie znaleźliśmy różnic między osobami leworęcznymi i praworęcznymi podczas porównywania ich wyników – mówi prof. Ansari. – Dane te sugerują, że pismo odręczne nie może wyjaśnić, dlaczego symbole liczb przetwarza lewa półkula mózgu.
– W jaki sposób mózg może przyjmować dowolne symbole i przypisywać im znaczenie w postaci liczb? To istotne pytanie dla tego obszaru badań – zauważa Goffin. – Jeśli lepiej to zrozumiemy, będziemy mogli w końcu pomóc w opracowaniu interwencji dla dzieci, które mają trudności z tworzeniem takich reprezentacji liczb – dodaje.
To badanie jest pierwszym zarejestrowanym raportem zespołu Ansari. Pełny artykuł zostanie opublikowany w czasopiśmie Cortex jeszcze w tym roku.
Liczne czasopisma z zakresu psychologii, psychiatrii i neuronauki uruchomiły inicjatywę zwaną zarejestrowanymi raportami. To proces, w którym badania są recenzowane przed przeprowadzeniem eksperymentu i gromadzeniem danych. Eksperci wprowadzili system w celu ulepszenia metodologii i planu analizy proponowanych badań. Zmniejsza się też występowanie zjawiska zwanego stronniczością publikacji.
Na podstawie: NeuroscienceNews