4 lata temu

Ciekawostki na temat zegarków kwarcowych i mechanicznych

Najbardziej tradycyjnym zegarkiem jest zegarek mechaniczny, jednak to zegarki kwarcowe od dekad wybierane są najczęściej. Czym zegarek kwarcowy różni się od mechanicznego? Dlaczego to zegarek mechaniczny stał się symbolem prestiżu?

 

Co to jest zegarek kwarcowy?

Zegarek kwarcowy to inaczej zegarek na baterię, która odpowiada za jego działanie. Kwarce często występują w połączeniu z innymi funkcjami – także multimedialnymi. Jako że zegarki kwarcowe są zdecydowanie najczęściej spotykane, ich wybór jest naprawdę szeroki. Kwarce znajdziemy zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej oraz dziecięcej. Co ciekawe, swoją obecność zaznaczają w każdym przedziale cenowym – od dziesiątek złotych do kilku tysięcy.

Jak działa zegarek kwarcowy?

Działanie zegarków kwarcowych opiera się o drgania kryształu kwarcu, który wprawiany jest w ruch dzięki energii pochodzącej z baterii. W kolejnym etapie drgania są zliczane przez mechanizm cyfrowy, a za dokładność pomiaru odpowiada rezonator kwarcowy. Do działania zegarka kwarcowego niezbędna jest bateria, po jej wyczerpaniu zegarek przestanie działać. Co ważne, w przypadku małej ilości energii w baterii, zegarek może się spóźniać. Czas może być wyświetlany zarówno na wyświetlaczu, jak i w formie analogowej.

Jak uruchomić zegarek kwarcowy?

W większości przypadków kupiony zegarek nie będzie działał. Jest to zabieg związany z tym, żeby bateria się nie wyczerpała. Uruchomienie zegarka kwarcowego powinno przebiegać zgodnie z instrukcją dołączoną do zegarka. W większości przypadków do uruchomienia zegarka kwarcowego wystarczy ustawienie go zgodnie z aktualną godziną, a następnie wciśnięcie koronki. W przypadku obecności zegarów funkcyjnych, pojawią się dodatkowe przyciski wraz z instrukcją manipulowania nimi.

Co to jest zegarek mechaniczny?

Zegarek mechaniczny to ojciec wszystkich współczesnych zegarków. Pierwsze modele należące do tej grupy pojawiły się już przed naszą erą, w Chinach. Jego działanie opiera się o pracę szeregu niewielkich elementów, które swoje działanie zawdzięczają rozprężaniu sprężyny. Właśnie dlatego zegarek mechaniczny nie wymaga zasilania baterią. Budowa zegarków mechanicznych jest zdecydowanie bardziej złożona niż zegarków kwarcowych. To one przenoszą nas w romantyczne czasy manufaktur zegarmistrzowskich i precyzyjnego doboru niewielkich elementów. Mówiąc o budowie zegarka mechanicznego warto przyjąć uproszczony schemat:

 • Napęd: napęd jest systemem, który jest podstawą działania zegarka mechanicznego. Jego kluczowym elementem jest sprężyna nawinięta na wałek, którą zamknięto w kasecie.
 • Przeniesienie napędu: zazwyczaj składa się z 4 par kół, których zadaniem jest przeniesienie ruchu sprężyny napędowej na dalsze części. Zestaw zębatek odpowiada za ruch w zakresie godzin, minut oraz sekund. Co ważne, zębatki są ze sobą połączone, a każda z nich przekazuje swój ruch dalej.
 • Regulator: odpowiada za dokładną pracę zegarka. To w tym sektorze znajdują się elementy takie jak: koło wychwytowe, wychwyt oraz balans. Posiada kamienie będące jednym z czynników wpływających na dokładność pomiaru. Wybierając zegarek mechaniczny warto zwrócić uwagę na częstotliwość pracy. Im wyższa, tym więcej ruchów wahadłowych balansu, co przekłada się na dokładniejsze działanie. Najczęściej stosowane mechanizmy posiadają oznaczenie: 28 800 A/h – 8 A/sek: 1/8.
 • Odczyt: w przypadku zegarków mechanicznych nie mówimy o wyświetlaczu, bowiem za analogowy odczyt czasu odpowiadają wskazówki.

Złożoność mechanizmu oraz wykorzystanie tradycyjnej technologii w zegarkach mechanicznych sprawia, że zazwyczaj są one mniej dokładne od zegarków kwarcowych.

Co to jest zegarek automatyczny?

Zegarek automatyczny to szczególny rodzaj zegarka mechanicznego. Właściwie są to zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem, których historia sięga 1770 roku. W przypadku zegarka automatycznego sprężyna naciągana jest dzięki ruchom wykonywanym podczas codziennego użytkowania. Za proces odpowiada wahnik i przekładania zamieszczona w sercu każdego automatu.

Oznacza to, że zegarki automatyczne nie wymagają ręcznego nakręcania, jak ma to miejsce w przypadku zegarków mechanicznych z ręcznym naciągiem.

Zegarek automatyczny a nakręcanie

Jak już wiesz, nakręcanie zegarka automatycznego odbywa się podczas jego noszenia, co znacząco zwiększa wygodę użytkowania. A co, gdy czasomierz zostanie odłożony na noc na półkę? W większości przypadków krótkie przerwy w noszeniu zegarków nakręcanych automatycznie nie stanowią żadnego problemu, bowiem modele są wyposażone w rezerwę chodu. Jest to czas, w którym ich działanie będzie niezakłócone pomimo braku ruchu. Rezerwa chodu w zegarkach automatycznych wynosi zazwyczaj wynosi około 40 h, ale rekordziści potrafią osiągnąć wyniki bliskie 8 dób. Na szczególną uwagę zasługują zegarki ze wskaźnikiem rezerwy chodu. To on poinformuje Cię, jak długo zegarek może leżeć bezczynnie, dzięki czemu nie dopuścisz do jego zatrzymania.

Posiadacze zegarków automatycznych noszonych sporadycznie, od święta, powinni zainteresować się tematem rotomatów. Rotomat jest urządzeniem odpowiadającym za wprawianie zegarka w ruch i jego nakręcanie w czasie, gdy nie jest używany. Doskonale sprawdzi się u kolekcjonerów, a także wszystkich, którzy swój ulubiony model zakładają na wyjątkowe okazje.

Zegarek automatyczny z widocznym mechanizmem

W ostatnim czasie rekordy popularności biją zegarki automatyczne z widocznym mechanizmem. Są to modele oznaczone jako skeleton bądź semi-skeleton, czyli inaczej open-heart. Ich budowa pozwala na obserwację pracującego serca zegarka. Przeszklenie obejmuje całość tarczy (w przypadku zegarków skeleton) lub jej fragment (w przypadku zegarków semi-skeleton). Co ciekawe, często mechanizm widoczny jest także przez dekielek zamieszczony od przylegającej do dłoni strony zegarka.

Zegarki z widocznym mechanizmem to prawdziwa gratka dla pasjonatów, którzy czerpią satysfakcję z wpartywania się w precyzyjnie pracujące, drobne elementy. Modelami zachwycą się także osoby stawiające na oryginalne, ciekawie wyglądające i modne dodatki.

Dla kogo zegarek automatyczny?

Zegarek automatyczny jest obecnie uznawany za wyrób luksusowy, który nawiązuje do tradycyjnej sztuki zegarmistrzowskiej. Chętnie wybierany jest jako prezent dla bliskiej osoby. Zegarki automatyczne z radością noszą nie tylko kolekcjonerzy i pasjonaci, ale przede wszystkim osoby, którym zależy na posiadaniu dodatku, który świetnie dopełni eleganckie stylizacje i przyciągnie uwagę towarzystwa.

Zegarki mechaniczne są propozycją dla tych, którzy chcą poczuć magię zegarka z duszą i przenieść się do czasów, gdy posiadaniem czasomierza mogły pochwalić się wyłącznie elity.

Co charakteryzuje zegarek automatyczny?

 • Zasilanie ruchem nadgarstka;
 • brak baterii i konieczności jej wymiany;
 • możliwość obserwacji widowiskowego działania mechanizmu przez przeszklenie;
 • mniejsza dokładność pomiaru czasu;
 • większa podatność na uszkodzenia mechaniczne spowodowana obecnością wielu idealnie spasowanych elementów w sercu zegarka;
 • prestiżowy, luksusowy wygląd.

Dla kogo zegarek kwarcowy?

Zegarek kwarcowy jest czasomierzem, który zazwyczaj towarzyszy nam na co dzień. Bezawaryjność, wytrzymałość i niska cena kwarców sprawiają, że obecne są one w każdym segmencie – sportowym, modowym, a także dziecięcym. Po czasomierz kwarcowy sięgniemy także wtedy, gdy szukamy zegarka do zadań specjalnych – nurkowania, chodzenia po górach, z GPS-em i innymi funkcjami.

Zegarek kwarcowy to wybór osób, dla których sentyment do tradycyjnych rozwiązań nie jest kluczowy podczas wyboru modelu dla siebie.

Co charakteryzuje zegarek kwarcowy?

 • Zasilanie baterią;
 • niemal bezobsługowe działanie;
 • wygoda użytkowania;
 • większa dokładność pomiaru czasu;
 • większa wytrzymałość z uwagi na brak elementów mogących ulec łatwym uszkodzeniom mechanicznym;
 • zazwyczaj niższa cena w porównaniu z zegarkami mechanicznymi.

Zegarek kwarcowy czy automatyczny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać zegarek kwarcowy, czy automatyczny. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Zastanawiając się nad konkretnymi modelami, warto określić priorytet: wygląd, prestiż i emocje, jakie wzbudzają zegarki mechaniczne, czy codzienna wygoda użytkowania zegarków kwarcowych?

Wiele osób decyduje się na zakup dwóch zegarków – codziennego i na wyjątkowe okazje. Jako zegarek codzienny doskonale sprawdza się zegarek kwarcowy, którego cena nie przekroczy kilkuset złotych. Podczas wyjątkowych okazji, takich jak: ślub, obrona pracy naukowej bądź ważne spotkania biznesowe, zegarek automatyczny spisze się na medal i pozwoli Ci błyszczeć. Jest to prestiżowy dodatek, który budzi niemałe emocje w towarzystwie i wskazuje na świadomość historii zegarmistrzostwa.