Ile płynie w nas krwi Neandertalczyków i Denisowian?
Nasi pradawni przodkowie mieszali się z neandertalczykami – o ty zapewne już słyszeliście. Nie poprzestali jednak na tym w międzygatunkowych skokach w bok. Wpływ na rozwój naszego gatunku miał również inny, mniej znany gatunek przedhistorycznych hominidów – Denisowian.
Według ostatnich analiz krwi, ich wpływ na nasze geny, jest mocniejszy niż pierwotnie przypuszczano.
Naukowcy z Harvard Medical School oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili szczegółową analizę genomu współczesnych ludzi, wskakując bezpośrednio na cechy, które odziedziczyliśmy od Denisowian, w tym m. in. umiejętność przystosowania się do życia w warunkach wysokogórskich.
W genomie współczesnego człowieka aż 5% pochodzi od Denisowian. Tymczasem neandertalskie geny stanowią jedynie 2% naszego kodu genetycznego.
W celu określenia, które z genów są prezentem od ludzi z jaskini Denisowa, zespół opracował specjalny algorytm komputerowy, który identyfikuje segmenty DNA, charakterystyczne dla Denisowian, neandertalczyków i starożytnych ludzi.
Na podstawie analizy odkryto, że homo sapiens nawiązywał kontakty seksualne z Denisowianami, co w efekcie doprowadziło do zmieszania się naszych genów, około 100 pokoleń wcześniej niż z neandertalczykami. Mimo iż finalnie Denisowianie wymarli, ich dziedzictwo trwa w naszych genach.
„Istnieją określone klasy genów, które współcześni ludzie odziedziczyli od archaicznych gatunków ludzi, które mogły pomóc ludziom w przystosowaniu się do nowych warunków środowiskowych” komentuje główny autor David Reich w komunikacie prasowym.
Szczególnie mocno geny Denisowian uwidoczniły się u mieszkańców południowej Azji. Mieszkańcy Himalajów wykorzystują zdobytą od Denisowian umiejętność do życia w warunkach wysokogórskich, natomiast mieszkańcy Papui Nowej Gwinei mają dzięki przodkom z jaskini rozwiniętą zdolność węchu.
Autorzy badania zaprezentowali swoje wyniki na poniższej mapie, na której wskazano wpływ genomu Denisowian oraz Neandertalczykówna geny 120 nie-afrykańskich populacji homo sapiens.
Poziom genów przejętych zaznaczono kolorami – od niskiego (kolor czarny) aż do wysokiego (czerwony). Populacje zamieszkujące Afrykę nie były w ogóle brane pod uwagę, ponieważ kontakty międzygatunkowe pomiędzy prehistorycznymi ludzi dotyczą tylko grup, które migrowały z Afryki.

Wpływ genów Denisowian na populację Homo Sapiens

Wpływ genów Neandertalczykóe na populację Homo Sapiens
Naukowcom udało się rozszyfrować kod genetyczny kolejnego hominida
Cierpisz na astmę lub katar sienny? Podziękuj neandertalczykom za ten prezent…
Jeśli masz niebieskie oczy jesteś potomkiem tego mężczyzny!
Badania opublikowano w Current Biology.