9 lat temu

Naukowcom udało się rozszyfrować kod genetyczny kolejnego hominida

978x

Dane odczytane z DNA tzw. Denisowian rzucają więcej światła na rozwój współczesnych ludzi. Mimo, iż krzyżowali się z neandertalczykiem, byli od nich bardziej odmienni niż od współczesnych ludzi!

W 2008 roku w syberyjskiej Jaskini Denisowej w górach Ałtaj paleontolodzy znaleźli kości palców oraz zęby tajemniczej linii pradawnego przodka człowieka. Analiza DNA fragmentów kości palca, należącego do siedmioletniej dziewczynki, wykazała, że była ona potomkiem neandertalczyka oraz człowieka denisowatego. Jednak rozbieżność genetyczna między tymi dwoma osobnikami była w tym czasie większa, niż różnica między neandertalczykiem, a człowiekiem współczesnym!

information_items_3524

Znalezione fragmenty kości

Odkrycie jest zaskakujące, gdyż wskazywałoby na to, że denisowianie, mimo iż byli spokrewnieni z neandertalczykiem, stanowili kolejny, odrębny gatunek człowieka!

Denisowianie i neandertalczycy krzyżowali się ze sobą, jednak sądzi się, że to ci drudzy pozostawili po sobie więcej śladów w DNA współczesnych ludzi. Ślady ich genotypu można znaleźć wśród ludzi prawie na całym świecie, poza Afryką.

Analiza genetyczna denisowian wykazała, że pozostawili oni swój genetyczny ślad w genomie ludności oceanii na poziomie 5%, ale w przypadku rdzennych Amerykanów oraz Azjatów jest to jedynie 0,2%. Wpływ procentowy nie oznacz bezpośredniego krzyżowania się denisowian z homo sapiens, może jednak wyjaśniać pochodzenie niektórych specyficznych cech.

Denisova 4 Left upper molar M2 or M3

Denisova 4
Left upper molar M2 or M3

Kolejnych interesujących wniosków dostarczyła analiza zębów znalezionych w jaskini. Zęby te są znacznie większe niż u neandertalczyków oraz u człowieka współczesnego, naukowcy sugerują więc że denisowianie stanowili odrębną grupę gatunku ludzkiego, który krzyżował się z neandertalczykiem.

Analiza dwóch zębów trzonowych oraz fragmentu palca potwierdziła także, że każdy fragment należał do innego osobnika. Mimo, iż byli oni przedstawicielami tego samego gatunku, to mocno różnili się między sobą na poziomie genetycznym.

inside_cave_close

Jaskinia Denisova na Syberii, w której dokonano odkrycia

inside_girls_in_cave

„To rzadka sytuacja, że możemy analizować tak bogatą różnorodność genetyczną pomiędzy poszczególnymi osobnikami jednego gatunku człowieka” komentuje genetyk ewolucyjny Svante Pääbo z Instytutu Macka Plancka w Lipsku.

Okazuje się, że denisowianie byli między sobą o wiele bardziej zróżnicowani genetycznie niż współcześnie życzący ludzie. Byli też nieco bardziej różnorodni, niż żyjący równolegle z nimi neandertalczycy. Wyniki dają podstawy by sądzić, że w tamtym czasie żyło jeszcze wiele innych odmiennych gałęzi denisowatych.

Naukowcy na podstawie poziomu kumulacji mutacji genetycznych w zebranych próbkach, stwierdzili, że jeden ze znalezionych zębów był starszy o jakieś 60 tysięcy lat od pozostałych próbek, datowanych ma 41 tysięcy lat. To wskazuje na długotrwałą obecność denisowian na górskich terenach Syberii albo przynajmniej na to, że pojawiali się tam okresowo.

Naukowcy spekulują, ze ludzie z Jaskini Denisowej mogli być szatynami oraz mieć ciemną skórę.