The Blue Marble – zdjęcia Ziemi widzianej z kosmosu
The Blue Marble to nazwa najsłynniejszego zdjęcia naszej planety wykonanego z kosmosu. Wykonali je astronauci z misji Apollo 17 7 grudnia 1972 z odległości około 29 000 km.
Jest to pierwsza z niewielu fotografii przedstawiających całą, w pełni oświetloną Ziemię.
Astronautom Ziemia przypominała szklaną kulkę do gry (tzw. marmurek) i stąd właśnie wzięła się nazwa.
Blue Marble 1972
Co ciekawe, początkowo na górze zdjęcia znajdował się biegun południowy, jednak przed jego opublikowaniem, dostosowano je do tradycyjnej perspektywy, w której na górze znajduje się północ.
Zarówno nazwa, jak i spektakularne zdjęcie szybko stały się znane na świecie.
Przyjęło się, że określenie The Blue Marble jest używane przez NASA dla wszystkich zdjęć przedstawiających całą kulę ziemską. Obecnie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wykonują satelity. Przed kompilacją są one selekcjonowane w celu minimalizacji ilości chmur obecnych na fotografii.
Poniżej znajdziecie kolekcję zdjęć Ziemi wykonaną przez astronautów.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie NASA@flickr
Blue Marble 2000
Spektakularny portret zachodniej półkuli w czasie jednego z najsilniejszych huraganów (huragan Linda) kiedykolwiek obserwowanych we wschodniej części Pacyfiku.
Blue Marble 2002
Najbardziej szczegółowe zdjęcie, jakie wykonano w naturalnych kolorach. Składa się z mozaiki pojedynczych zdjęć wykonanych przez skaner Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) znajdujący się na satelicie Terra orbitującej na wysokości 700 km nad powierzchnią Ziemi.
Blue Marble 2005: Next Generation
Next Generation to seria zdjęć, które pokazują powierzchnię Ziemi w skali globalnej, w każdym miesiącu roku 2004 w bardzo wysokiej rozdzielczości (500 m/piksel). Fotografia poniżej pokazuje Afrykę od września 2004 r.
Blue Marble 2005: Wodna Planeta
Najbardziej uderzającą cechą charakterystyczną naszej planety widzianej z kosmosu jest woda. Woda jest praktycznie wszędzie na Ziemi, od wewnętrznej skalistej skorupy do wnętrz naszych komórek.
W formie płynnej i stałej obejmuje 75% powierzchni Ziemi. Dodatkowo wypełnia niebo z chmurami.
Całkowita zawartość wody na Ziemi wynosi około 1’390’000’000 kilometrów sześciennych, przy czym większość tego, około 96,5%, zawiera się w oceanach. Jeśli chodzi o pozostałą część, to około 1,7% jest przechowywany w polarnej pokrywie lodowej, w lodowcach i śniegu, a kolejne 1,7% to wody gruntowe, jeziora, rzeki i strumienie.
Tylko tysięczna procenta wody na Ziemi występuje w postaci pary wodnej w atmosferze. Mimo tej niewielkiej ilości ma ona ogromny wpływ na planetę. Para wodna jest silnym gazem cieplarnianym i głównym motorem zmian pogody ziemskiej i klimatu, ponieważ podróżuje po całym świecie, przenosząc ciepło.
Woda słodka niezbędna dla życia ludzi i zwierząt występuje w jeziorach, rzekach, wodach gruntowych i jest także zamrożona w śniegu i lodzie. Ilości wód gruntowych są trudne do oszacowania. Wody podziemne mogą stanowić od około 22 do 30% słodkiej wody, natomiast lód stanowi większość z pozostałych 78 do 70%.
Blue Marble 2007
To niezwykle piękne zdjęcie ukazujące chmury, kształt i rzeźbę lądów, niezmierzony ocean, a także światła, których obecność jest znakiem naszego istnienia. Oto Ziemia w pełnej okazałości, tętniąca życiem i (z tego, co na razie wiemy) przez to unikalna.
Blue Marble 2012
W ciągu tygodnia po udostępnieniu zdjęcia zobaczyło je 3.1 miliona osób!
Wykonano je przy pomocy aparatury VIIRS znajdującego się na pokładzie satelity obserwującej Ziemię – Suomi NPP.
Black Marble 2012
Dzięki nowoczesnym urządzeniom VIIRS w 2012 roku udało się wykonać nocne zdjęcie Ziemi.
VIIRS wykrywa światło w zakresie długości fal od zielonego do bliskiego podczerwieni i wykorzystuje techniki filtrowania obserwacji. W tym przypadku, zorze, pożary i inne rozproszone światła zostały usunięte, by podkreślić światła miasta.
Mapy oświetlenia, są pomocne, aby wybrać miejsca dla obserwatoriów astronomicznych. Dzięki nim można również monitorować rozwój człowieka wokół parków narodowych i ostoi dzikiej przyrody.
Blue Marble 2015
Pierwsza fotografia w wysokiej rozdzielczości, która przedstawia na jednym kadrze całą Ziemię oraz Księżyc (od strony niewidocznej dla nas z Ziemi).
Zdjęcie wykonał satelita DSCOVR wyposażony w aparat o nazwie EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). Kadr na kórym widzimy planetę z jej satelitą, jest dość nietypowy, ponieważ możliwy do uchwycenia tylko dwa razy w roku. Wtedy to właśnie Ziemia, Księżyc i satelita DSCOVR ustawiają się w jednej linii.