Kolorowe trójwymiarowe zdjęcia Japonii z ubiegłego stulecia!
Zanim ludzie zasiedli przed telewizorami i radioodbiornikami, fotografie stanowiły jedną z rozrywek, które wkrótce po wynalezieniu, zaczęły dostarczać ekscytującej i innowacyjnej uciechy. W 1851 roku, niedługo po odkryciu fotografii chemicznej, szkocki wynalazca Sir David Brewster opracował „dwuwypukły stereoskop” – pierwsze przenośne urządzenie do oglądania zdjęć w 3D. Nie trzeba chyba dodawać, że wynalazek wkrótce podbił świat.
Aż do 1854 roku, Japonia była zamknięta i w zasadzie niedostępna dla świata zewnętrznego. Wraz z pojawieniem się fotografii, zachód mógł wreszcie spojrzeć na tajemnicze krainy i kultury. Dzięki magii animowanych GIF-ów teraz my również możemy je zobaczyć – ręcznie barwione stereoskopowe obrazy wydają się ekscytować dzisiaj podobnie jak publiczność ponad 150 lat temu.
Jak to działało?
Obiekt by fotografowany z dwóch stron, aby symulować widok z lewego i prawego oka. Oglądane przez stereoskop Brewstera dwa zdjęcia stawały się jednym ale z efektem 3D. Co ciekawe okulary stereoskopowe były popularną zabawką ma zachodzie w latach ’60 ale już XX wieku.