Gąsienice, które wyglądają jak węże
Jeżeli jesteś łakomym kąskiem dla wielu drapieżników, wyglądanie jak wąż jest niezwykle przydatnym kamuflażem. Zwłaszcza jeżeli nie posiadasz żadnych innych mechanizmów obronnych.
Spójrzcie w te (fałszywe) oczy mistrzów kamuflażu. Zapraszamy do wspaniałego świata mimikry, w którym zwierzęta przystosowują się i wykształcają nowe funkcje, które pozwalają im wyglądać jak coś, czym nie są. Gąsienice wybrały upodabnianie się do węży.
Hebomoia Glaucippe
Gąsienica motyla Greate Orange Tip, przypominająca pospolitego azjatyckiego węża Nasuta Ahaetulla, który żywi się jaszczurkami i innymi płazami. Gąsienica potrafi przybierać także typowo wężowe pozycje, dla zmylenia przeciwnika.
Hemeroplanes Triptolemus
Hemeroplanes Triptolemus jest ćmą z rodziny Sphingidae. Jako gąsienica posiada zdolność rozszerzania tylnych segmentów swojego ciała i upodobniania się do węża. Odwłok gąsienicy do złudzenia przypomina głowę gada, posiada nawet plamy imitujące oczy!
Co więcej, zagrożona gąsienica naśladuje także ruchy węża!
Gąsienice motyli z rodziny paziowatych (Papilio polyxenes)
Gąsienice tych motyli wyglądają jak głowy węży. Naśladują również zachowanie gadów. Gdy poczują się zagrożone wysuwają antenki, mające udawać język węża. W ten sposób udaje się im oszukiwać napastników.
Istnieje wiele gatunków tych motyli. Ich gąsienice w mniejszym i większym stopniu, wszystkie przypominają wyglądem węże.