8 lat temu

Dzieci z całego świata i ich zabawki

Czym bawią się dzieci na świecie? Jak wygląda ich życie?

0000

Ta niezwykła seria zdjęć jest jednym z wielu projektów włoskiego fotografa Gabriele Galimberti, które powstały podczas 18-miesięcznej podróży dookoła świata. Nosi tytuł „Toy Stories” i ukazuje dzieci z różnych kultur z ich najcenniejszymi skarbami – zabawkami.

„Najbogatsze dzieci były najbardziej zaborcze. Nie chciały się dzielić, nie chciały nawet, żebym dotykał ich zabawek” – zauważa Galimberti. Znacznie różniło się też podejście rodziców do dzieci. W Azji czy na Bliskim Wschodzie niemal zmuszali dzieci do zdjęć nieważne czy były smutne, czy zdenerwowane, podczas gdy amerykańscy rodzice byli zrelaksowani i pozwalali fotografowi na wszystko, dopóki dzieci były zadowolone.”

Więcej informacji o autorze można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej gabrielegalimberti.com

Oto i mali bohaterowie i ich największe, dumnie prezentowane skarby.

Abel – Nopaltepec, Meksyk

Abel-Nopaltepec-Messico-1024x1024

Abel jest trzecim z piątki dzieci. Urodził się i wychowuje w małej meksykańskiej wiosce Nopaltepec położonej około godziny drogi od stolicy kraju. Na zdjęciu pozuje ze wszystkimi swoimi zabawkami. Uwielbia resorówki i wyścigi autkami. Czasem pozwala swojej młodszej siostrze, aby bawiła się z nim.

Alessia – Castiglion Fiorentino, Włochy

alessia-toscana-1024x1024

Alessia urodziła się i wychowała na wsi, jej rodzice są właścicielami dużej farmy. Lubi bawić się ze zwierzętami i pomagać dziadkowi w pracach na farmie. Swoimi zabawkowymi narzędziami rozwozi krowom paszę.

Allenah – El Nido, Filipiny

Allenah-Lajallab-el-nido-Philippines-02-1024x1024

Allenah urodziła się w małej miejscowości na Filipinach, w której nie ma nawet szpitali. Urodziła się w domu. Allenah uwielbia pluszowe zabawki i ma ich skorą kolekcję. Najbardziej lubi pomarańczowego misia. Za względu na kolor – pomarańczowy to jej ulubiony. Nie lubi tych w kolorze białym, bo łatwo się brudzą.

Arafa i Aisha – Bububu, Zanzibar

Arafa-e-Aisha-Aman-Zanzibar-1024x1024

Arafa i Aisha są bliźniaczkami. Śpią w tym samym łóżku, tak samo się ubierają, razem chodzą do szkoły i mają wspólne zabawki. Dom, w którym mieszkają, składa się z dwóch pomieszczeń, każde z nich jest sypialnią. Kuchnia i łazienka znajdują się na zewnątrz budynku.

Duży portret wiszący na ścianie to prezydent Zanzibaru.

Bethsaida – Port au Prince, Haiti

Bethsaida-Port-au-Prince-Haiti-1024x1024

Bethsaida urodziła się w Port-u-Prince, gdzie mieszkała z rodzicami, dopóki ich dom nie został zniszczony przez trzęsienie ziemi. Rodzice dziewczynki oboje są głuchoniemi, ale na szczęście ona jest całkiem zdrowa. Teraz wszyscy mieszkają w obozie na obrzeżach miasta, wybudowanym przez amerykańską organizację pozarządową (NGO) dla osób niewidzących i niesłyszących.

Wszystkie zabawki Bethsaida otrzymała od pracowników fundacji. Jej marzeniem jest zostać fryzjerką. Na razie trenuje na swojej lalce, której niestety brat dziewczynki obciął połowę głowy.

Botlhe – Maun, Botswana

botlhe-Botswana-1024x1024

Bothle ma wielu przyjaciół i wszyscy mieszkają blisko siebie w kompleksie mieszkaniowym. Nie ma tam zbyt wielu udogodnień, jedna łazienka przypada na cztery rodziny. Bothle ma jedną zabawkę – małpę – ale nie bawi się nią, bo zdecydowanie woli zabawy na powietrzu z innymi dziećmi.

Chiwa – Mchinji, Malawi

Chiwa-Mwafulirwa-Malawi-1024x1024

 

Chiwa mieszka w małej chacie z rodzicami i siostrą. Nie mają ani prądu, ani bieżącej wody. Chiwa musi pomagać i razem z mamą nosi wodę z rzeki. W wiosce jest około 50 dzieci i wszystkie bawią się wspólnie na świeżym powietrzu.

Dziewczynka ma trzy zabawki ofiarowane jej przez pracowników fundacji. Ulubiony jest dinozaur, bo jak twierdzi, może obronić ją przed niebezpiecznymi zwierzętami.

Cun Zi Yi – Chongqing, Chiny

Cun-Zi-Yi-China-1024x1024

 

Cun Zi Yi własnie skończyła 3 lata i dostała mnóstwo prezentów na urodziny. Lubi bawić się wszystkimi i ma problem z wybraniem ulubionej zabawki. Rodzice mówią, że ma pięknie maluje i na pewno zostanie kiedyś artystką.

Davide – La Valletta, Malta

Davide-Pace-Bugeja-Malta-1024x1024

Davide razem z całą 10-osobową rodziną mieszka w małym mieście oddalonym o zaledwie 20 minut drogi od stolicy kraju Valetty. Dawide ma starszą siostrę i młodszego brata. Każde z nich ma swój pokój. Chłopiec nie ma ulubionej zabawki, lubi bawić się wszystkim.

Elene – Tblisi, Gruzja

Elene-Umekashvili-Georgia-1024x1024

Elene urodziła się pięć lat temu w południowej Gruzji, ale rodzina przeniosła się do Tbilisi. Dziewczynka nie chodzi jeszcze do szkoły, ale już potrafi czytać i pisać. Jej ulubione zabawki związane są ze szkołą, to kredki, ołówki, kolorowe zeszyty.

Enea – Boulder, Kolorado, USA

enea-colorado-1024x1024

Enea urodził się w Toskanii, jego ojciec jest włochem, a matka amerykanką. Obecnie mieszkają w Kolorado. Wujek chłopca jest muzykiem i wielkim idolem. Enea uwielbia go naśladować. Ma całkiem pokaźną kolekcję instrumentów, na których gra. Najczęściej muzykę z Batmana i Spidermana. Czasami ze starszą siostrą Anitą grają razem, wyobrażając sobie, że mają zespół muzyczny.

Farida – Kair, Egipt

Farida-Barakat-Cairo-Egypt-1024x1024

Farida mieszka z rodzicami w najnowszej i najbogatszej części Kairu. Jej ojciec pracuje zagranicą przy wydobywaniu ropy i zarabia mnóstwo pieniędzy. Za każdym razem, kiedy wraca do domu (na około 5 dni w miesiącu), przywozi dziewczynce pluszową zabawkę. Jej ulubiony jest miś, którego trzyma. Ma na imię Peter i pochodzi z Kanady.

Jaqueline – Manila, Filipiny

Jaqueline-Amelie-J.Rivera-Manila-philippines-01-1024x1024

Jaqueline ma dużo różnych zabawek. Najbardziej lubi jednak lalkę w stroju Dzwoneczka, którą dostała od przyjaciółki. Ojciec dziewczynki jest fotografem i prawie codziennie robi jej zdjęcia. Jaqueline mówi, że jak dorośnie, to będzie modelką.

Julia – Tirana, Albania

Julia-Xhako-Tirana-Albania-1024x1024

Julia urodziła się w Tiranie, gdzie mieszka razem z rodzicami w małym mieszkanku w centrum miasta. Tat pracuje na stacji beznynowej, a mama zajmuje się domem. Oboje mówią świetnie po włosku. Języka nauczyli się oglądając włoską telewizję, prawdopodobnie najpopularniejszą w Albanii. Są pewni, że Julia także niedługo się go nauczy.

Julia uwielbia bawić się lalkami. Ostatnio dostała gitarę, gdyż ojciec marzy dla niej o karierze muzycznej.

Kalesi – Viseisei, Wyspy Fiji

Kalesi-viseisei-Fiji-Islands-1024x1024

Kalesi uwielbia gotować dla swoich lalek. Najczęściej gotuje błoto z ogrodu. Ma starszego brata, który codziennie chodzi do szkoły i uwielbia udawać, że ona też tak robi. Wkłada zabawki i zeszyty do plecaka i idzie do ogrodu, siada przy stole i  udaje, że się uczy.

Keynor – Cahuita, Costa Rica

Keynor-Cahuita-Costarica-1024x1024

Keynor urodził się w Cahuita na wybrzeżu i nie opuścił tego miejsca ani razu w swoim krótkim życiu. Mieszka 300 metrów od plaży. Czasmi mama pozwala mu na kąpiel w morzu pod opieką starszego brata Deynora.

Ojciec chłopca jest miłośnikiem resorówek i sam ma ponad 200 modeli miniaturowych samochodów. Za każdym razem, gdy daje jeden synowi, Keynor twierdzi, że rozpoczyna swoją własną kolekcję.

Li Yi Chen – Shenyang, Chiny

Li-Yi-Chen-China-1024x1024

 

Li Yen urodził się w Shenyang, dużym mieście na północy Chin. Mieszka razem z rodzicami i babcią w małym mieszkaniu na przedmieściach miasta. Jego ulubionymi zabawkami są bronie. Uwielbia kłaść pudełka na brzegu stołu, a następnie zestrzeliwać je gumowymi nabojami. Lubi też bawić się jojo, ponieważ jego ulubiona postać z bajki używa go jako broni.

Lucas – Sydney, Australia

Lucas-Sydney-Australia-1024x1024

Lucas mieszka z siostrą i rodzicami w dużym domu w Sydney. Pierwszą zabawkę, jaką dostał był tor do jazdy pociągiem, prezent od taty. Od tamtej pory uwielbia zabawę małymi pociągami. Jego ulubiony jest drewniany tor. Chłopiec planuje w przyszłości pracować w miejskim metrze.

Maudy – Kalulushi, Zambia

Maudy-Sibanda-Zambia-1024x1024

Maudy urodziła się w chacie w maleńkiej wiosce niedaleko Kalulushi. Dorastała, bawiąc się na ulicy z innymi dziećmi, z którymi chodziła do szkoły (w Zambii dzieci w wieku od 3 do 10 lat uczęszczają do jednej klasy). W wiosce nie ma sklepów i tylko niektóre dzieci mają zabawki. Maudy razem z przyjaciółmi znaleźli kiedyś pudełko pełne okularów przeciwsłonecznych i szybko stały się one ich ulubionymi zabawkami.

Naya – Managua, Nicaragua

Naya-Managua-Nicaragua-1024x1024

Naya ma kilka miniaturowych naczynek do gotowania, ale nigdy nie ma dość zabawy nimi. Używa ziemi i trawy z ogródka aby udawać, że piecze pyszne ciasta dla swojej starszej siostry. Jak dorośnie, pragnie mieć restaurację i jest pewna, że turyści by ją pokochali.

Niko – Homer, Alaska

Niko-Alaska-1024x1024

Niko urodził się w małym mieście na Alasce na półwyspie Kenai. Jego ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką. Niko uwielbia bawić się klockami, zwłaszcza LEGO. Najczęściej buduje rakiety i statki kosmiczne i udaje, że wysyła je w kosmos.

Noel – Dallas, Texas, USA

Noel-South-Dallas-Texas-1024x1024

Noel jest w 100% teksańczykiem. Ma bardzo jasno sprecyzowane plany na przyszłość – chce być pilotem. Bawi się tylko samolotami, ma ich całą kolekcję. Czasami gra na PlayStation, ale tylko na symulatorze lotów. Jego ulubioną zabawą jest wsadzanie ludzika z lego do dużego boeinga (którego otrzymał w prezencie od taty) i latanie nim po ogrodzie.

Norden – Massa, Maroko

Norden-Rrahke-Marocco-1024x1024

Norden mieszka w Massa, małej wiosce 40 km od Agadiru. W pokoju, w którym śpi i bawi się, nie ma nic poza dywanem. Każdego dnia wstaje wcześnie z całą rodziną i idzie pomagać przy pracach w polu. Najbardziej lubi bawić się z psem na podwórku. Nie ma wielu zabawek, te na zdjęciu, to wszystkie, jakie posiada.

Orly – Brownsville, Texas USA

Orly-Brownsville-Texas-1024x1024

Orli przyszedł na świat w Stanach Zjednoczonych. Jego mama jest jednak meksykanką. Chłopiec nigdy nie był w Meksyku, choć jest zaledwie kilka kilometrów od miejsca, w którym mieszka. Jego mama mówi, że to dobrze, że jest tam bardzo niebezpiecznie. Orli uwielbia dinozaury. Chłopiec twierdzi, że te latające, które ma przywiązane nad łóżkiem, chronią go przed duchami i ludźmi z Meksyku, którzy chcieliby go porwać.

Pavel – Kijów, Ukraina

Pavel-Davinson-Kiev-1024x1024

Pavel nie ma wątpliwości, jak dorośnie, będzie policjantem. Uwielbia zabawkowe pistolety i bawi się nimi cały czas. Jego młodszy brat przeważnie jest w improwizowanym areszcie skuty przez brata plastikowymi kajdankami, oskarżony o kradzież resorówek. Pavel czasami pozwala mu również być policjantem, ale tylko wtedy kiedy są inne dzieci mogące odgrywać rolę czarnych charakterów.

Puput – Bali, Indonezja

Puput-Ubud-Bali-Indonesia-1024x1024

Puput urodziła się w Ubud na Bali. Nigdy nie poznała swojego ojca, gdyż ten zmarł, gdy matka była w piątym miesiącu ciąży. Mam dziewczynki pracuje w małej restauracji niedaleko domu. Puput nie ma wielu zabawek. Często bawi się piłkami jak kręglami, ustawiając je w trójkąt i rozbijając największą kulą.

Radhika – Mumbai, Indie

Radhika-india-1024x1024

Radhika ma sześć lat. Pierwsze 3 lata życia spędziła z rodzicami, mieszkając w Nowym Jorku. Teraz mieszka w Mumbai w Indiach, jednak ciągle mówi lepiej po angielsku. W hindi zna tylko kilka słów i to tylko dlatego, że jej opiekunka posługuje się tym językiem. Radika uwielbia gry planszowe, najbardziej Monopoly, ponieważ można budować domu i hotele. Ze swojego pokoju na 18 piętrze dziewczynka widzi niemal całe miasto.

Ragnar – Reykjavik, Islandia

Ragnar-Iceland-1024x1024

Ragnar ma swój mały pokój w dużym rodzinnym domu w Reykjaviku. Jego rodzice wynajmują dom od 5 lat. Ulubioną zabawkę chłopca jest bez wątpienia maska małpy. Ponieważ na Islandii jest dość zimno i dni są krótkie, chłopiec większość czasu spędza w domu. Prawie nigdy nie bawi się jednak ze swoją starszą siostrą, woli sam.

Ralf – Ryga, Łotwa

Ralf-Riga-1024x1024

Ralf otrzymał imię po kierowcy rajdowym. Jego mama była przez 10 lat taksówkarzem i mówi, że często zabierała go ze sobą do pracy i chłopiec praktycznie wychował się w samochodzie. To wpłynęło na jego zainteresowania – Ralf uwielbia resorówki, nigdy nie nudzi się zabawą nimi. Często przygotowuje tory i robi wyścigi małych autek. Jego ulubiona bajka to oczywiście „Samochody” i oglądał ją masą razy.

Reanya – Sepang, Malezja

Reanya-Velaithan-Kuala-Lumpur-Malaysia-1024x1024

Renaya urodziła się w Kuala Lumpur, ale obecnie mieszka w nowym eleganckim domu, wyglądającym niemal jak z amerykańskiego przedmieścia, w jednym z mniejszych miast otaczających stolicę. Jej rodzina dzieli dom z rodziną wuja. Rodzice kupują dziewczynce mnóstwo zabawek, ale ona najbardziej kocha pluszowe misie.

Ryan – Johannesburg, RPA

Ryan-SudAfrica-1024x1024

Ryan mieszka z rodzicami i młodszą siostrą w północnej części Johannesburga, mniej więcej godzinę jazdy autem od centrum. Chłopiec nigdy nie był w szkole i nigdy do niej nie pójdzie, bo jego mama twierdzi, że sama nauczy go najlepiej. Ryan bardzo lubi bawić się LEGO i budować zamki.

Stella – Montecchio, Włochy

Stella-Italia-1024x1024

Stella mieszka z rodzicami w wiosce w Toskanii. Uwielbia bawić się lalkami, a zwłaszcza przebierać je jak księżniczki. Jednak jej ulubioną zabawką jest Prosiaczek.

Taha – Beirut, Liban

Taha-Abou-Chellah-Beirut-Lebanon-1024x1024

Taha urodził się w Palestynie, ale teraz mieszka w Bejrucie jako uchodźca z całą swoją rodziną. W obozie dla uchodźców razem z nimi żyje przeszło kilka tysięcy ludzi. Wszyscy z Palestyny. Żeby mieć prąd muszą nielegalnie podłączać się do publicznej sieci.

Taha ma tylko jedną zabawkę – autko.

Talia – Timimoun, Algeria

Talia-Arabi-Algeria-1024x1024

Talia urodziła się w Timimoun, mieście w samym sercu Sahary. Pokój dzieli z młodszym bratem. Jej rodzice pracują w turystyce i oprowadzają nielicznych turystów po pustyni.

Tydzień przed zrobieniem zdjęcia Talia miała urodziny i dostała w prezencie wspaniały rower od taty. Także jej ulubioną zabawką jest właśnie ten rower.

Tangawizi – Keekorok, Kenia

Tangawizi-Kenya-1024x1024

Tangawizi urodził się w masajskiej wiosce w Kenii w chacie wykonanej ze zwierzęcych odchodów i słomy. Jego łóżko to kilka szmat leżących na ziemi. Chłopiec lubi bawić się na zewnątrz z innymi dziećmi. Każdej nocy przytula się do swojej wyjątkowej zabawki – pluszowej małpy.

Tyra – Sztokholm, Szwecja

Tyra-Sweden-1024x1024

Tyra mieszka w pięknym drewnianym domu w południowej części miasta, z rodzicami i starszą o rok siostrą. Dziewczynki zawsze bawią się razem. Ich ulubione zabawki to czerwone kuchenki i domek dla lalek. Czasami gdy Tyra bawi się z siostrą udaje, że jest jej mamą i przygotowuje jej obiad.

Virginia – American Fork, Utah, USA

Virginia-American-Fork-Utah-1024x1024

Virginia urodziła się w Salt Lake City, ale jej rodzina szybko przeniosła się do mniejszego miasta odległego o 50 km od stolicy. W American Fork Dziewczynka spędziła już 5 lat. Należy do rodziny Mormonów. Uwielbia grać w baseball z młodszym rodzeństwem i podobno jest w tym całkiem niezła. Czas spędza również na zabawie ze zwierzętami, które rodzina trzyma przy domu. Jej ulubienicą jest koza.

Watcharapom – Bangkok, Tajlandia

Watcharapon-Bangkok-1024x1024

Watcharapom uwielbia motocykle. Jego tata ma skuter i każdego dnia zanim wyjdzie z domu pozwala chłopcu na chwilę założyć kask. Chłopiec uwielbia go naśladować. Często bawi się też zabawkowymi motorami.

Bonus. Gabriele Galimberti i jego zabawki

2013-07-08-GabrieleGalimberti2