4 lata temu

Druk sublimacyjny – 6 faktów, o których musisz wiedzieć

druk sublimacyjny
Druk sublimacyjny to możliwość uzyskiwania wysokiej jakości nadruków na różnego rodzaju podłożach w niezwykle prosty i ekonomiczny sposób. Chcesz wiedzieć więcej na temat tej innowacyjnej techniki? Zapraszamy do lektury!

Metody drukarskie są niewątpliwie liczne i niezwykle zróżnicowane – różnią się rodzajem możliwych podłóż drukowych, wykorzystywanymi urządzeniami czy wreszcie swoją ceną. Na ich tle wyróżnia się swą dostępnością oraz elastycznością metoda drukowania za pomocą sublimacji – warto zatem przyjrzeć się jej bliżej.

charakterystyka druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny – poznaj go bliżej!

Śmiało powiedzieć można, że technika druku sublimacyjnego przeżywa swój rozkwit – bez problemu znaleźć można drukarnię zajmującą się przygotowywaniem tego rodzaju nadruków, zlecenia zaś realizowane są szybko i sprawnie. Metoda ta wyróżnia się wykorzystaniem właściwości fizyczno-chemicznych podczas procesu technologicznego, takich jak odpowiednia wartość temperatury oraz nacisk na podłoże drukowe. Wszystko po to, by mieć możliwość cieszenia się nadrukiem najwyższej jakości – na koszulkach, kubkach czy jakichkolwiek innych przedmiotach codziennego użytku. Poniżej przedstawiamy 6 faktów, dzięki którym lepiej poznasz metodę drukowania sublimacyjnego.

1. Druk sublimacyjny to metoda druku pośredniego.

W poligrafii wyróżnia się metody druku bezpośredniego, polegające na przeniesieniu obrazu z formy drukowej bezpośrednio na podłoże drukowe, oraz druku pośredniego, który, jak sama nazwa wskazuje, używa dodatkowej powierzchni pełniącej funkcję pośrednika między formą drukową a podłożem, na którym docelowo ma się znaleźć obraz. Druk sublimacyjny należy do drugiej z wymienionych kategorii – rolę pośrednika pełni w nim specjalny papier transferowy. Obraz jest drukowany na nim z pliku komputerowego, następnie zaś papier wkładany jest do prasy, która używa wysokiej temperatury oraz dużej siły nacisku, aby przenieść obraz już bezpośrednio na podłoże drukowe – czyli wybrany przez nas przedmiot, np. na przednią część koszulki. Obraz znajdujący się na papierze transferowym powinien być swoim lustrzanym odbiciem – jedynie wtedy uzyskamy poprawną odbitkę na podłożu drukarskim.

2. W metodzie tej wykorzystywane jest zjawisko sublimacji.

Wydaje się to oczywiste – wszak nazwa tej metody druku wprost odsyła do procesu, jakim jest sublimacja – nie każdy jednak wie, na czym dokładnie ten proces polega i w jaki sposób przyczynia się on do uzyskania efektu końcowego, jakim jest gotowy nadruk.

Sublimacja to termin z dziedziny fizyki, oznaczający bezpośrednie przejście ze stanu stałego w gazowy z pominięciem stanu pośredniego, czyli ciekłego. Ciekawostką jest, iż w świecie przyrody istnieje także zjawisko odwrotne – resublimacja, polegająca na bezpośredniej zamianie gazu w obiekt stały.

Jak opisane zjawisko fizyczne wpływa na technologię wytwarzania nadruków na przedmiotach użytkowych? Papier transferowy, zawierający daną grafikę lub napis, dociskany jest za pomocą specjalnej pracy do podłoża drukowego. Wówczas pod wpływem bardzo wysokiej temperatury oraz dużej siły nacisku pigmenty barwników zamieniają się w gaz, który przedostaje się do włókien poliestrowych. Właśnie temu etapowi nadruki sublimacyjne zawdzięczają swą trwałość – w przypadku na przykład zadrukowywania odzieży, dzięki wniknięciu barwników do wnętrza tkaniny, otrzymujemy wydruk niezwykle trwały, odporny na mechaniczne działania takie jak pranie czy prasowanie, a także na działanie promieni słonecznych, opady itp.

3. Im większa zawartość poliestru w podłożu drukowym, tym lepsza jakość wydruku.

Wynika to z faktu, iż barwniki używane w metodzie druku sublimacyjnego wiążą się z włóknami poliestrowymi – jakość wydruku jest zatem proporcjonalna do ich ilości w podłożu drukowym, stąd najczęściej używa się tkanin składających się całkowicie z włókien poliestrowych. W przypadku nadruku na blachach aluminiowych, ceramice itd. ich powierzchnia pokryta jest specjalnymi lakierami poliestrowymi umożliwiającymi wniknięcie barwnika.

4. Nadruki metodą sublimacji powinno się wykonywać na jasnych materiałach.

Jest to fakt powszechnie znany w środowisku osób zajmujących się profesjonalnie drukiem sublimacyjnym, a wynika on z właściwości barwników stosowanych w tej technice. Są to półprzezroczyste tusze, na których ostateczną barwę wpływa również odcień zadrukowywanej tkaniny. Z tej prostej zależności wynikają konsekwencje, które koniecznie należy uwzględniać w dobieraniu parametrów kolorystycznych oczekiwanego nadruku: barwy powinny być zawsze zdecydowanie ciemniejsze niż kolory materiału, na którym drukujemy, a najlepsze odwzorowanie kolorystyczne otrzymuje się w przypadku białych bądź bardzo jasnych materiałów.

5. Technikę nadruku sublimacyjnego można stosować na ogromnej ilości podłoży.

Omawiana technologia poligraficzna zawdzięcza swą dużą popularność ogromnej uniwersalności i wielości zastosowań. Chociaż najbardziej oczywistą z nich wydaje się znakowanie odzieży – umieszczanie nadruków na koszulkach, czapkach czy nawet bieliźnie, z równym powodzeniem druk metodą sublimacji może być stosowany w przypadku takich przedmiotów jak elementy wyposażenia wnętrz (poduszki, tapicerki mebli), plecaki, piórniki, podkładki pod mysz, kubki czy inne przedmioty ceramiczne. Sublimacja jest wiodącą techniką poligraficzną w wielu branżach, w których strategia marketingowa zakłada znakowanie przedmiotów elementami wizerunku przedsiębiorstwa – np. jego logotypem czy hasłem.

Szukasz sposobów na zaoszczędzenie na drukowaniu w Twojej firmie? Dowiedz się więcej na temat wynajmu drukarek!

6. Technika nadruku za pomocą sublimacji jest bardzo ekonomiczna.

Wynika to z faktu, iż – w przeciwieństwie do niektórych metod poligraficznych – technika sublimacyjna nie wymaga przygotowania kosztownych płyt drukowych. Jedyne specjalistyczne narzędzia wykorzystywane w procesie drukarskim to prasa termotransferowa, a także barwniki oraz papier transferowy. Wpływa to na niskie koszty procesu drukarskiego nawet przy niewielkich nakładach.
Chcesz wiedzieć więcej o technice wydruku sublimacyjnego? Więcej informacji znajdziesz w artykule Druk sublimacyjny – wyjaśniamy tajemnicę popularności tej metody druku!.

zalety druku sublimacyjnego

Dlaczego warto zdecydować się na druk metodą sublimacyjną?

Nadruki wykonane za pomocą procesu, jakim jest sublimacja, wyróżniają się kilkoma cechami:

żywe i nasycone kolory – technika sublimacyjna słusznie kojarzona jest z wysoką jakością otrzymywanych nadruków. Precyzyjnie oddane kolory pozwalają na różnicowanie niejednokrotnie bardzo subtelnych przejść tonalnych oraz oddawanie z dużą wyrazistością wszystkich odcieni, przy jednoczesnej dużej ostrości konturów. Co ważne, efekt ten jest trwały – nadruk nie blednie ani nie płowieje nawet po wielu latach.
trwałość nadruku – dzięki temu, że barwniki termotransferowe na stałe wnikają w strukturę podłoża drukowego, nadruki nie odpryskują ani się nie kruszą.
ekologiczność – barwniki wykorzystywane w wykonywaniu nadruków są wytwarzane na bazie wody, a nie rozpuszczalnika. Dzięki temu są one całkowicie ekologiczne oraz bezpieczne dla osób, które korzystają na co dzień z odzieży i przedmiotów wykonanych tą metodą.
szybkość – wydruki wykonywane techniką sublimacyjną są tworzone niezwykle szybko dzięki niewielkiemu stopniowi skomplikowania całego procesu technologicznego – główny element procesu, czyli odbijanie obrazu na podłożu za pomocą prasy, trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund.

dostepnosc druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny – technologia bliska człowiekowi

Jak wspominano, technologia sublimacyjna znakomicie sprawdza się w różnorodnych branżach przemysłowych oraz działaniach marketingowych – swą niebywałą popularność zawdzięcza ona jednak w równym stopniu dostosowaniu do potrzeb pojedynczego człowieka. Z pomocą tej techniki możemy bowiem upiększyć swoje otoczenie spersonalizowanymi dodatkami oraz atrakcyjnymi nadrukami na tkaninach, a naszym bliskim sprawić radość poprzez obdarowanie ich podarunkami wyrażającymi ich indywidualne pasje i upodobania. Z pewnością taki prezent będzie wyróżniał się nieszablonowością oraz pomysłowością, co niewątpliwie doceni osoba obdarowywana.

Co najważniejsze w przypadku tej techniki drukarskiej, nie jesteśmy uzależnieni od gotowych nadruków producenta, lecz możemy samodzielnie zaprojektować określony wzór. Nie jest do tego wymagany żaden specjalistyczny sprzęt – wystarczy zainstalowany na naszym komputerze program graficzny, w którym stworzymy ilustrację bądź napis oraz odpowiednio dobierzemy takie jego parametry jak wielkość, rozdzielczość, kolorystyka itp. Ważne, aby kierować się w przypadku tych ustawień zaleceniami drukarni, w której zamierzamy zrealizować nasz wydruk – często zamieszczają one na swoich stronach internetowych wskazówki dotyczące optymalnych wartości różnorodnych parametrów graficznych. Warto ich przestrzegać w trosce o jak najwyższą jakość wydruku – nawet najlepszy sprzęt drukujący nie podniesie bowiem jakości nieprawidłowo przygotowanej do procesu drukarskiego grafiki.

Liczba miejsc, w których można wykonać nadruk sublimacyjny, już jest bardzo duża i z roku na rok wzrasta. Co ważniejsze, zakłady te są również dostosowane do wykonywania niewielkich, niekomercyjnych realizacji – możemy zadrukować w nich pojedyncze koszulki lub inne elementy odzieży czy też dowolny gadżet, bez obaw, że koszt takiego przedsięwzięcia przekroczy nasze możliwości finansowe.

Podsumowanie

Już od wielu lat w procesach przemysłowych wykorzystywane są specjalistycznie i niejednokrotnie pozornie skomplikowane techniki fizyczno-chemiczne. To szczególne połączenie nauki i potrzeb gospodarczych owocuje znakomitymi wynalazkami oraz metodami znacznie ułatwiającymi i często uprzyjemniającymi życie zwykłych ludzi. Nie inaczej jest w przypadku techniki poligraficznej, która używa i wykorzystuje właściwości wysokiej temperatury w procesie fizycznym, jakim jest sublimacja. Druk sublimacyjny to możliwość cieszenia się nadrukiem najwyższej jakości wydruku na odzieży, np. na koszulkach, rozmaitych tkaninach poliestrowych oraz innych przedmiotach użytkowych.