Kaplica czaszek – najbardziej ponura atrakcja turystyczna w Polsce
Jedno z zaledwie kilku tego rodzaju miejsc w Europie.
W przygranicznym miasteczku Czermna, tuż obok uzdrowiskowej Kudowy Zdroju, znajduje się niepozorna, niewielkich rozmiarów kapliczka, stojąca w cieniu niezbyt ciekawego kościoła parafialnego. Odwiedzając to spokojne miasteczko moglibyśmy spodziewać się atrakcji w postaci czeskiego piwa i małomiasteczkowych festynów dla kuracjuszy.
W miejscu tym skrywa się jedna z najbardziej unikalnych atrakcji turystycznych Polski, napawająca zgrozą Kaplica Czaszek – jedno z trzech tego rodzaju miejsc w całej Europie!
Skromna kaplica powstała w pod koniec XVIII wieku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Václava Tomášeka (miasteczko w tym czasie było czeskie).
W okolicach co rusz wystawały z ziemi ludzkie szczątki – pozostałości po przetaczających się przez te tereny kolejnych kataklizmach – wojnie trzydziestoletniej, która szczególnie dotknęła naród czeski, wojny prusko-austriackiej oraz wojny siedmioletniej. Dodatkowo śmierć zbierała swoje żniwo za sprawą nawracających co jakiś czas epidemii cholery.
Ksiądz Václav zafascynowany rzymskimi katakumbami, postanowił złożyć wszystkie kości z okolicy w jedno miejsce aby oczyścić teren i zapewnić szczątkom godne miejsce pochówku. Kości zbierano i preparowano przez 8 lat!
Finalnie na niewielkiej powierzchni kaplicy zgromadzonych zostało 2 tysiące czaszek i kości piszczelowych, wypełniających szczelnie ściany i sufit pomieszczenia. Kolejnych 20 do 30 tysięcy znajduje się w wykopanej pod kaplicą piwnicy.
Jak można przeczytać w informacji skierowanej dla turystów “Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka, w której spotkały się szczątki dawnych rodzin, przyjaciół i wrogów”.
Po rzymskich i paryskich katakumbach Czermna jest jedną z trzech tego rodzaju „atrakcji” w Europie. Dwie inne kaplice z ludzkimi szczątkami można zobaczyć w Kutnej Horze i Kościele Świętych Piotra i Pawła w Mielniku – obydwa w Czechach.
Kaplicę można zwiedzać przez cały rok za niewielką opłatą.