8 lat temu

Największe zagadki ludzkiego ciała i umysłu

Współczesna nauka wciąż nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Naukowców nadal zaskakują niektóre cechy ludzkiej fizjologii i psychologii. Badacze stworzyli listę najbardziej fascynujących i tajemniczych zagadek ludzkiego ciała i umysłu.

Dlaczego się rumienimy?

rumieniec

Naukowcy nie mają prostego wyjaśnienia, dlaczego nabieramy rumieńców, gdy znajdziemy się w niewygodnej sytuacji lub zostaniemy przyłapani na kłamstwie. Wygląda, jakby nasz organizm wysyłał sygnał do innych: „Jestem kłamcą”.

Być może w ten sposób natura chce zachęcić nas do większej prawdomówności? Rumieniec jako oznaka wstydu powoduje, że inni ludzie są bardziej skłonni nam wybaczyć. Być może zdolność do rumieńców pomagała w niwelowaniu agresji wśród prymitywnych ludzi?

Śmiech

smiech

Nadal nie jest jasne, co dokładnie sprawia, że człowiek się śmieje i dobrze bawi. Ludzie mają też zróżnicowane poczucie humoru.

Naukowcy uważają, że śmiech jest konieczny w celu zrównoważenia procesów psychicznych takich jak stres i niepokój. Śmiech wytwarza naturalne substancje odurzające – endorfiny i antydepresanty.

Dlaczego mamy włosy łonowe?

wlosy

W toku ewolucji człowiek stracił prawie wszystkie włosy na ciele. Ale dlaczego zachował je w okolicy krocza? Według naukowców, włosy łonowe rosnące w punkcie skupiającym gruczoły i zapachy, stają się doskonałym narzędziem do rozpylania ich.

Potrzeba piękna

piekno

Ludzie są miłośnikami piękna, pożądają go i pragną je wytwarzać – dlaczego?

Naukowcy uważają, że piękno w jakiś sposób pomaga ludziom zaprojektować lepsze przedmioty użytkowe. Na przykład komfortowe środowisko jest postrzegane przez większość ludzi jako estetycznie atrakcyjne, a niewygodne jako brzydkie. Poprzez tworzenie dzieł sztuki człowiek rozwija swój mózg i bardziej efektywnie wykorzystuje go do radzenia sobie z praktycznymi zadaniami.

Przesądność

przesady

Przesądy nie mają żadnych racjonalnych przyczyn, ale mimo wszystko wierzymy w nie. Czy to nie paradoks?

Według psychologów popularność przesądów opiera się na woli nabrania kontroli w trudnych sytuacjach. Stajemy się bardziej przesądni, gdy jesteśmy w tarapatach i wolimy zrzucić winę na czarnego kota, zamiast przyznać, że przyczyną problemu są nasze własne błędy.

Altruizm

cifit-t

Zdolność poświecenia się innym jest wyjątkową wrodzoną cechą człowieka. Co sprawia, że ludzie pomagają innym, nie pożądając żadnych korzyści?

Naukowcy uważają, że altruizm jest jedną z najistotniejszych cech przy wyborze partnera, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Zdolność poświecenia dla innych sprawia, że potencjalni partnerzy stają się bardziej atrakcyjni w oczach płci przeciwnej.

Być może dlatego, że rodzicielstwo jest bardzo złożonym procesem, a nasi przodkowie starali się wybrać partnera, który byłby oddanym rodzicem. Prawdopodobnie więc geny związane z altruizmem mogły zostać zachowane w procesie ewolucyjnego doboru.

CZYTAJ TAKŻE: Co prócz wyglądu i poczucia humoru przyciąga kobiety?

Dłubanie w nosie

dlubanie-w-nosie

Ten okropny nawyk ma oczywiście ważną funkcję – oczyszczenie nosa z kurzu, który zgromadził się na włoskach. Naukowcy sądzą jednak, że czynność ta może mieć również inne dość zaskakujące efekty.

Po pierwsze wykonywany w ten sposób masaż nosa przyczynia się do wzmocnienia aktywności mózgu, a zjadane przez niektórych „kozy” mają działać na nasz układ odpornościowy jak uniwersalna szczepionka. Czynność jednak nadal pozostaje bezgranicznie obrzydliwa…

Całowanie

calowanie

Nie do końca wiadomo, w jaki sposób i dlaczego praktyka całowania rozwinęła się w kontekście seksualnym. Istnieje kilka założeń, ale które jest najbardziej rozsądne?

Naukowcy uważają, że pocałunek jest rodzajem szczepienia wynalezionym przez naturę. Ślina zawiera wiele bakterii, z czego 80% jest podobnych u wszystkich ludzi, a 20% jest indywidualnych. Przez pocałunek bakterie te są przenoszone z osoby na osobę, powodując ożywienie mikroorganizmów, stymulowanie układu immunologicznego i powstawanie przeciwciał.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego się całujemy?

Wydłużony okres dojrzewania

dojrzewanie

Nawet w przypadku naszych najbliższych krewnych, małp człekokształtnych, przejście od okresu dojrzewania do dorosłości nie jest takie długie. U szympansów dojrzałość płciowa jest osiągana w wieku 5 lat, u ludzi okres dojrzewania trwa od 11 do 20 roku życia. Dlaczego?

Według naukowców okres nastoletni jest późnym nabytkiem historycznym. Długość okresu dojrzewania zależy od rozwoju społecznego. Im wyższy, tym dłuższy staje się czas od dzieciństwa do pełnej dojrzałości.

Sny

sny

Nasi przodkowie wierzyli, że podczas snu dusza danej osoby tymczasowo opuszcza ciało, wędrując do innego świata. Sny to obraz tego, co nasza dusza widzi w czasie swojej podróży. Później Zygmunt Freud zasugerował, że są one odzwierciedleniem naszych podświadomych pragnień. Ale dziś większość naukowców odrzuca to twierdzenie w przekonaniu, że sny są wynikiem przypadkowej aktywności umysłu.

Co 90 minut pień mózgu losowo wysyła impulsy elektryczne. Przodomózgowie, odpowiedzialne za prace analityczne, rozpaczliwie próbuje rozszyfrować te sygnały, a jedynym sposobem są marzenia senne. Psychologowie uważają, że sny są sposobem, by lepiej zrozumieć siebie, zbadać ukryte pragnienia i lęki.

Sen prawdopodobnie ułatwia również transfer informacji pozyskanych w ciągu dnia z ośrodka pamięci krótkoterminowej do długotrwałej.

Deja vu

07-deja-vu-anxiety.w1200.h630

Większość z nas zna to niewytłumaczalne wrażenie, że już doświadczyło tej chwili wcześniej. To uczucie pozostaje niewyjaśnione przez neurologów. Dla naukowców jest niezwykle trudno badać deja vu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpią.

CZYTAJ TAKŻE: Jak nauka tłumaczy deja vu?

Dlaczego komórki mózgu u pacjentów z Alzheimerem umierają?

Naukowcy podejrzewają specjalne białko zwane „tau”, gromadzące się wewnątrz komórek nerwowych, za śmierć komórek mózgu u pacjentów z tą chorobą. Nie wiadomo dokładnie, jak Tau atakują mózg.

Dlaczego muzyka wzbudza w nas emocje?

18814635314_5996704e5c_b

Kiedy słuchamy konkretnego utworu mamy tendencję do kojarzenia go z pewnymi emocjami, czasami muzyka porusza naszym ciałem – zgodnie z rytmem. Naukowcy wiedzą, że muzyka nie wnosi żadnych korzyści pod kątem przetrwania, ale nadal udaje jej się wywołać emocjonalne i fizyczne reakcje u ludzi. Teorie na temat muzyki zakładają m.in. jej zdolność do naśladowania ludzkiej mowy i ruchów ciała.

Czym jest świadomość?

Świadomość to zdolność naszego mózgu do przetwarzania informacji, dzięki czemu możemy poczuć świat wokół nas. To jednak nie wyjaśnia, dlaczego nasze doświadczenia są subiektywne.

Jak nasz mózg rozumie czas?

brain01

Chociaż dźwięk przemieszcza się szybciej, niż możemy przetworzyć wizję, nasz mózg jest w stanie zsynchronizować te dwa komunikaty. Gdy naukowcy zrozumieją, w jaki sposób to robi, będą mogli przeciwdziałać takim zaburzeniom jak np. dysleksja.

CZYTAJ TAKŻE: Dysleksja co to jest i jak można ją przezwyciężyć

Czym jest inteligencja?

de3b000000000000

Pozostaje wielką zagadką sposób, w jaki neurony w mózgu są w stanie rozwiązywać problemy. Sposoby przechowywania i wykorzystywania wiedzy są tajemnicą tak samo, jak to, dlaczego niektórzy ludzie są mądrzejsi od innych.

CZYTAJ TAKŻE:
Istnieje powiązanie między poziomem inteligencji a długością życia
Badania sugerują, że inteligentni ludzie stosują więcej używek i częściej uprawiają seks
Gdzie żyją najinteligentniejsi ludzie?

Jak przechowujemy i wywołujemy wspomnienia?

13137641_13137560

Mózg ulega fizycznej zmianie za każdym razem, gdy uczymy się czegoś nowego. Jednak nie wyjaśniono, w jaki sposób możemy przywołać informacje, kiedy tego chcemy.

CZYTAJ TAKŻE: Czy na pewno wszystko co pamiętasz jest prawdą?