8 lat temu

Co prócz wyglądu i poczucia humoru przyciąga kobiety?

Większość ludzi uważa, że jeśli to nie doskonały wygląd sprawia, że mężczyzna wydaje się atrakcyjny dla kobiet, to jest to z pewnością poczucie humoru.

cifit-t

Jednak badania konsekwentnie wykazują, że to altruizm jest cechą najbardziej poszukiwaną przez kobiety w związku.

Nowe badania opisane w British Journal of Psychology wykazały, że altruistyczni mężczyźni mogą mieć więcej szans na seks.

Badanie 1

Naukowcy badali niezamężnych kanadyjskich mężczyzn, pytając ich jak często pomagali innym, lub np. płacili na organizacje charytatywne. Następnie pytali uczestników, jak często uprawiają seks i ilu mieli do tej pory partnerów.

Wynik był jednoznaczny: mężczyźni, którzy wykazali się działaniami altruistycznymi, mieli więcej seksu i więcej partnerów. Dla tych, którzy byli w związkach, również było bardziej prawdopodobne, że mieli bardziej aktywne życie seksualne niż pozostali.

W drugim eksperymencie naukowcy pytali studentów, czy chcieliby przekazać pieniądze na cele dobroczynne, lub czy wezmą udział w akcji charytatywnej. Ci, którzy powiedzieli tak, mieli większą skłonność do przypadkowego seksu, uprawiali więcej seksu w związkach i mieli więcej partnerów w całym swoim życiu seksualnym.

Badanie 2

Inne badanie opublikowane w styczniu 2016 roku w czasopiśmie Evolutionary Psychology ukazało strategie przyjmowane przez kobiety przy doborze partnera. Grupie 202 kobiet zaprezentowano sylwetki różnych mężczyzn. Pośród nich byli bardziej i mnie atrakcyjni oraz tacy, którzy robią dobre uczynki albo nie.

Kobiety wybierały egoistycznych, atrakcyjnych mężczyzn tylko na jedną noc. Ale pod kątem długoterminowych relacji preferowały altruistycznych bez względu na to, czy byli atrakcyjni, czy nie.

Badanie 3

Nieco starsze badanie opublikowane w The Journal of Social Psychology z 2013 roku wykazało, że kobiety cenią altruizmu nad inne cechy jako miara, czy potencjalny partner byłby dobrym rodzicem. Kobiety również przyznawały, że altruizm jest ważny w krótkoterminowych relacjach, ale znacznie więcej kobiet przyznało, że cecha ta ma większe znaczenia w perspektywie długoterminowej.

Badanie 4

Jeszcze inne badanie opublikowane w Social Psychological and Personality Science w lipcu 2015 roku, analizowało odpowiedzi Niemców w rocznym badaniu sondażowym. Osoby samotne, które zgłosiły, że od czasu do czasu robią coś dobrego miały większą szansę, aby w następnym roku być już w związku. Zabrało to im też mniej czasu, aby znaleźć partnera, w porównaniu do ich niealtruistycznych rówieśników.

Wszystko to nie oznacza, że inne cechy nie mają znaczenia. Humor jest również ważny dla kobiet przy wyborze partnera, ponieważ sugeruje, że zabawny człowiek jest bardziej inteligentny. Poczucie humoru jest również dobrym wskaźnikiem aktywności seksualnej.

W jednym z badań mężczyźni, których kobiety oceniły jako zabawniejszych, zgłaszali więcej aktywności seksualnej i z większą liczbą partnerów.

Jednak dla budowania długoterminowych relacji naukowcy podkreślają w kółko, że to altruizm jest najbardziej pożądaną cechą.

Należy pamiętać, że wszystkie tego rodzaju badania przeprowadzane są na małych grupach, a osoby biorące w nich udział mogą deklarować inne zachowanie niż faktyczne. Szczególnie jeśli chodzi o deklaracje dotyczące działalności dobroczynnej lub życia seksualnego. Szczególnie mężczyźni mają tendencję do wyolbrzymiania swoich osiągnięć. Ostatecznie może chodzić nie tyle o sam altruizm co o inne cechy z nim powiązane, które wydają się atrakcyjne.

Jak na razie jednak wszystko wskazuje na to, że istnieją wyraźne korzyści z bycia pomocnym. Bezinteresowne pomaganie innym nigdy nie zaszkodzi.