8 lat temu

5 męskich cech, które przyciągają kobiety

co-jest -atrakcyjne-u-mezczyzn--1a

Pytając kobiety o preferowany typ, większość odpowiedzi sprowadzi się do komentarza: wysoki, przystojny brunet…

1. Wysoki wzrost

co-jest -atrakcyjne-u-mezczyzn-5

Która z pań nie jest fanką wysokich mężczyzn? Wielu naukowców twierdzi, że upodobanie do wysokich mężczyzn związane jest z ewolucyjnym postrzeganiem wzrostu z siłą fizyczną, co dla wszystkich zwierząt jest istotnym czynnikiem przy poszukiwaniu partnera.

Inni naukowcy podkreślają jednak, że upodobanie do wysokich mężczyzn nie jest uniwersalną cechą występującą wśród wszystkich kultur. Jest za to na pewno wyznacznikiem atrakcyjności dla kobiet z zachodniego kręgu kulturowego.

2. Symetria twarzy

co-jest -atrakcyjne-u-mezczyzn-1a

Dla wielu osób wyznacznikiem piękna jest zachowanie symetrii w rysach twarzy. Częściowo znajduje to potwierdzenie naukowe, gdyż symetryczna twarzy jest podstawowym wyznacznikiem zdrowia i zdolność do przystosowania się do otoczenia.

Patrząc na aktorów takich jak Ryan Gosling czy Joseph Gordon-Levitt trudno jest znaleźć inną cechę ich urody, która przyciąga niż symetryczne rysy – to właśnie proporcja powoduje, że postrzegamy ich jako przystojnych.

3. Głęboki głos

co-jest -atrakcyjne-u-mezczyzn-2

Dla każdego fana audiobooków oczywiste jest, jak ważny jest głos lektora. Kobiety rozpływają się, słysząc niskie, głębokie męskie głosy i jest to po raz kolejny związane z ewolucją i poszukiwaniami idealnego partnera do posiadania dzieci.

Niski głos oznacza wysoki poziom testosteronu, co jest kolejnym wyznacznikiem zdrowia. Kolejna cecha, jaką kobiety podświadomie wiążą z niskim głosem, jest solidna budowa – a więc mężczyzna wysoki i z rozbudowaną muskulaturą.

4. Zarost

co-jest--atrakcyjne-u-mezczyzn-4

Większość kobiet z pewnością potwierdzi, że facet z zarostem jest bardziej sexy.

Według badań z 2013 roku kobiety jako najbardziej atrakcyjny postrzegają zarost liczący około 10 dni. Autorzy badania Barnaby J. Dixson i Robert C. Brooks skomentowali wyniki badania w następujący sposób: „zarost jest nie tylko oznaką dojrzałości płciowej, ale także dominacji i agresywności”.

Prócz tego, że zarost jest po prostu atrakcyjny, przekazuje również informacje na temat płodności mężczyzny. Im gęstszy zarost, tym bardziej jego posiadacz jest płodny. Co ciekawe mężczyźni noszący brodę okazali się postrzegani przez kobiety jako potencjalnie lepsi ojcowie, którzy będą chronić potomstwo.

5. Mocno zarysowana żuchwa

co-jest -atrakcyjne-u-mezczyzn-3

Dlaczego mężczyźni z rozbudowaną żuchwą wydają się kobietom bardziej atrakcyjni? Ponownie wpływają na to kwestie ewolucyjne i postrzeganie męskości. Mężczyźni z dobrze rozbudowaną strukturą kostną, szczególnie kośćmi szczęki, wydają się mieć więcej testosteronu, co jak już wiemy, wpływa na postrzeganie ich jako bardziej męskich. Podświadomie kobiety odczytują, że taki mężczyzna będzie lepszym partnerem.

Każda z tych pięciu cech sprowadza się więc do informowania kobiety o poziomie testosteronu, który ewolucyjnie jest dla pań sygnałem „chcesz, aby ten facet był ojcem twoich dzieci”. Jest to sposób w jaki ewolucja postanowiła zadbać o podtrzymanie gatunku ludzkiego.