9 lat temu

Dlaczego się całujemy?

last_kiss_by_deignis-d49vp5a

Pocałunek – połączenie się ust dwojga osób. Przeciętna osoba spędzi tak 20160 minut swojego życia. Według Księgi Rekordów Guinnessa najdłuższy pocałunek trwał 58 godzin, 35 minut i 58 sekund. Dlaczego właściwie się całujemy?

Na pierwszy rzut oka, stykanie własnych ust po to, aby się pocałować, wydaje się kompletnie pozbawione sensu. Co prawda, sam akt pocałunku może symbolizować zgodę, szacunek, namiętność czy miłość, ale kiedy dwie istoty ludzkie po raz pierwszy się pocałowały, nie było to dla nich dość obrzydliwe?

Przytoczmy najpierw kilka faktów:

  • Całowanie się sprawia nam przyjemność i jest dobre dla naszego zdrowia.
  • Jeden pocałunek spala około 2-3 kalorie na minutę oraz powoduje wydzielanie endorfin, a także adrenaliny, która powoduje, że serce zaczyna nam szybciej bić.
  • Całowanie się powiązane jest z redukcją złego cholesterolu oraz stresu.

Wszystkie te fakty z pewnością nie powstały przez przypadek. Dlaczego nasze ciało działa w ten sposób, kiedy połączymy usta z inną osobą?

Psychologia ewolucyjna ma na to odpowiedź – jedzenie. To, co dzisiaj nazywamy całowaniem, jest pozostałością po karmieniu potomstwa, kiedy przeżute przez rodzica jedzenie trafiało prosto z jego ust, do ust dziecka. Do dzisiaj ptaki, jak również niektóre naczelne, wciąż w ten sposób karmią młode.

Karmienie prosto z ust sprawia, że wymieniając się śliną, wymieniamy się również patogenami, co zwiększa odporność potomstwa. Dodatkowo w ten sposób przekazujemy składniki odżywcze – węglowodany, białka, żelazo oraz cynk, które nie zawsze są obecne w mleku matki. Ślina dorosłego pomaga też wstępnie przetrawić pokarm, sprawiając, że witaminy takie jak B-12 są łatwiejsze do przyswojenia. Tak więc zwieranie ust od dawna jest powiązane z intymnością, zaufaniem i bliskością.

Twoja ślina zawiera informację o tym, kim jesteś, o stanie Twojego zdrowia, a błony śluzowe w naszych ustach pozwalają na detekcję hormonów (np. testosteronu), co sprawia, że całowanie jest pewnego rodzaju “wstępnym smakowaniem” potencjalnego partnera. Dobry pocałunek może być biologiczną wskazówką na to, że osoba, którą właśnie całujesz, będzie dla Ciebie idealna. Nasi przodkowie, którzy czerpali przyjemność z całowania i robili to częściej niż inni, podejmowali lepsze decyzje, dobierając partnerów, co skutkowało liczniejszym potomstwem. Całowanie stało się normą i wreszcie powstaliśmy my – ludzie, którzy lubią się całować.