Chińskie kopie europejskich zabytków i miast!
Made in China nabiera nowego znaczenia. Chińczycy nie tylko kopiują produkty znanych marek, poszli o krok dalej i reprodukują znane europejskie zabytki, a nawet całe miasta!
Chcesz odwiedzić Partenon, albo zobaczyć znany Łuk Triumfalny? Nie musisz podróżować po Europie, znane zabytki możesz znaleźć także w Chinach.
Architekci i budowniczowie z dalekiego wschodu, zadbali o to, aby w ich kraju znalazła się wieża Eiffla, Stonehenge, czy nawet Wenecja.
Hallstatt (Austria) w Huizhou
Hallstatt to górska gmina położona w Austrii wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Unikalny pejzaż i zabudowa zostały w całości skopiowane. Od krytych drewnianym gontem alpejskich domków, do imponującego XIX wiecznego neogotyckiego kościoła.
W 2012 roku świat obiegła wiadomość o uroczystym otwarciu kopii gminy w miejscowości Huizhou w prowincji Guangdong w Chinach. Budowa kosztowała 940 milionów dolarów i trwała zaledwie rok. W Austrii wybuchł skandal, gdyż nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać, czy mieszkańcy oryginalnego Hallstatt mają coś przeciwko kopiowaniu ich miasta.
Chińczycy zadbali o wiele szczegółów, odtworzyli nawet jezioro, co prawda 50 razy mniejsze, ale i tak dowodzi to ogromnego rozmachu podczas budowy.
Manhattan (NY, USA) w Bīnhǎi New District, Tianjin
Yujiapu Financial District jest wykonane na podobieństwo Manhattanu. Pod budowę wybrano nawet odpowiedni teren nad rzeką Hai. Dzielnica luksusowych drapaczy chmur wyrasta stopniowo w Tianjin, 180 km od Pekinu.
Odwzorowanie jest dość dokładne i w chińskiej kopii znaleźć można sławne wierzowce z Rockefeller Center i wieżami World Trade Center. Gdy zostanie ukończona będzie mogła śmiało konkurować ze sławnym pierwowzorem. Będzie to największe centrum finansowe na świecie.
Paryż (Francja) w Tianducheng
Tianducheng zostało zbudowane na wzór Paryża z własną 354-metrową repliką Wieży Eiffla. Miasto otwarto z wielką pompą w 2007 roku, ale nie udało się go zasiedlić i teraz jest miastem duchów. Najczęstszą podawaną przyczyną takiego stanu rzeczy jest podobno niekorzystne położenie.
Zarośnięte ogrody , w tym teren pod słynną wieżą, zostały przejęte przez nielicznych mieszkańców do uprawiania warzyw.
Wenecja (Włochy) w Dalian
Replika słynnego włoskiego miasta, jednego z uważanych za najpiękniejsze na świecie i najbardziej romantyczne, została otworzona w 2014 roku w Dalian w północno-wschodnich Chinach.
Jak w przypadku wszystkich podobnych kopii, także Wenecja wybudowana została z rozmachem. Nad urokliwymi kanałami stoją drobne kamieniczki w europejskim stylu. Dbałość o detale jest tak dokładna, że nawet gondolierzy ubrani są w tradycyjne włoskie stroje.
Deweloperzy twierdzą, że transport wodny jest doskonałą alternatywą dla samochodowego. Pozwala zdecydowanie zmniejszyć ilość zanieczyszczeń powietrza w mieście. Taki jest oficjalnie podawany powód budowy repliki.
Angielskie miasteczko w Themes Town w Songjiang
Urocze wąskie uliczki zabudowane kamienicami… Czerwone budki telefoniczne, zabytkowe kościoły… Patrząc na latarnie, czy krajobraz ulicy, można pomyśleć, że znajdujemy się w niewielkim starym angielskim miasteczku. Tymczasem to kompleks Themes Town w dystrykcie Songjiang niedaleko Szanghaju.
Replika została ukończona w 2006 roku, ale pozostaje niezamieszkana. Ma ponoć jedną funkcję – służy jako tło dla fotografii ślubnych w angielskim stylu…
Stonehenge w Hefei
W Hafei można mieszkać tuż przy Stonehenge! Replika monumentu została ustawiona jako element dekoracyjny osiedla mieszkaniowego.
Łuk triumfalny (Paryż, Francja)
Huaxi jest określane jako najbogatsza wioska w Chinach. Znajdują się w nim kopie znanych europejskich zabytków, w tym francuski Łuk Triumfalny. O ile sam replika jest dość podobna, to otoczenie w niczym nie przypomina placu Charles’a de Gaulle’a.
Jeden Łuk Triumfalny to zbyt mało dla narodu chińskiego. Kolejny można znaleźć w Shenyang na północnym-wschodzie Chin.
Kolejny znajduje się w Pekinie. Postawiono go przy jednym z supermarketów francuskiej sieci Carrefour.
Kolosy z Wyspy Wielkanocnej w Pekinie
Pekińskie repliki kolosów Moai, ozdobiły deptak w jednej z dzielnic biznesowych chińskiej stolicy.
Colosseum (Rzym, Włochy) w Macau
Część kopiowanych budynków posiada użyteczne funkcje. Doskonałym przykładem może być wybudowane w Macau rzymskie Colloseum, w którym znajduje się centrum handlowe.
Centrum Macau Fisherman’s Wharf, otwarte w 2005 roku, po pięciu latach budowy i zainwestowaniu około dwóch miliardów MOP, rozciąga się na powierzchni ponad sto tysięcy metrów kwadratowych nabrzeża i posiada ponad sto sklepów i restauracji, a także dużą arenę gier wideo, uroczy hotel butikowy i kasyno.
Krzywa wieża w Pizie (Włochy) w Szanghaju
W Szanghaju pośród wielu replik można znaleźć także Krzywą Wieżę z Pizy. Jest to niezwykła budowla znana ze swojej niedoskonałości. Sławne pochylenie wynika z zapadnięcia się fundamentów. Chińscy architekci i inżynierowie rozwiązali to odrobinę inaczej, mocując swoją wieżę na linach bezpieczeństwa.
W Szanghaju,w okresie od 10 września do 24 października, organizowany jest karnawał zwany „Rzymskie wakacje”, gdzie podziwiać można włoską modę i kulturę oraz zasmakować się w daniach śródziemnomorskiej kuchni.
Sfinks w Chuzhou
Naturalnych rozmiarów Sfinks stanął w Chuzhou, chińskiej prowincji Anhui, gdzie urzędnicy mają na celu zbudowanie” Parku Światowego Dziedzictwa Kultury”.
Monument wywołał oburzenie w egipskim ministerstwie zabytków, które wyraziło swoje niezadowolenie UNESCO. Egipcjanie zażądali rozbiórki obiektu, ale chińscy urzędnicy odpowiedzieli im, że jest to tylko obiekt tymczasowy wykorzystywane wyłącznie jako sceneria do nagrywania filmów i seriali telewizyjnych.
Nieopodal również ze stali i betonu, powstają „egipskie” piramidy…