Jedwabniki karmione grafenem produkują super wytrzymały materiał
Jedwab, jedno z najsilniejszych włókien naturalnie występujących w przyrodzie, został dodatkowo udoskonalony przez naukowców.
Karmiąc jedwabniki grafenem i pojedynczymi nanorurkami węglowymi wytworzono bardziej trwały i wytrzymały jedwab. Materiał może być stosowany jako tkanina ochronna, biodegradowalne implanty medyczne i przyjazne dla środowiska przewodniki w elektronice.
Jedwabniki tworzą nici z roztworu białka jedwabiu produkowanego w ich gruczołach ślinowych. Naukowcy wcześniej starali się wzmocnić materiał dodając barwniki, środki przeciwbakteryjne i polimery przewodzące do gotowego produktu. Larwy poddawano też terapii odpowiednimi substancjami.
W najprostszej wersji eksperymentu zwyczajnie je nimi karmiono.
Stosowanie środków chemicznych na gotowy materiał wymagałoby rozpuszczenia nanomateriałów w toksycznych rozpuszczalnikach, dlatego metoda karmienia jest o wiele bardziej przyjazna dla środowiska.
Aby uzyskać wzmocniony jedwab, chiński zespół pod kierunkiem Yingying Zhang z Tsinghua University, karmił owady liśćmi opryskanymi wodnym roztworem, zawierającym 0,2% grafenu oraz nanorurek. Następnie zbierano powstały materiał jak w przy standardowej produkcji.
W porównaniu do zwykłego jedwabiu, wzmocniony węglowo materiał jest dwukrotnie trwalszy i może wytrzymać o 50% większe naprężenie przed rozdarciem.
Zespół ogrzewał włókna do temperatury 1050° C w celu karbonizacji protein jedwabiu, by następnie badać ich przewodność i strukturę. Okazało się, że zmodyfikowany materiał przewodzi prąd, w przeciwieństwie do zwykłego jedwabiu.
Spektroskopia Ramana i obrazowanie mikroskopem elektronowym wykazały, że włókna wzmocnionego jedwabiu miały bardziej uporządkowaną strukturę krystaliczną z powodu wprowadzonych nanomateriałów.
Sukces pozostaje jednak do pewnego stopnia tajemnicą dla naukowców.
Jedną z wątpliwości jest dokładne określenie jak jedwabniki włączają nanomateriały do wyprodukowanego materiału. Kolejne pytanie to jaki procent nanomateriałów zjedzonych przez robaki czyni jedwab mocniejszy, a ile jest wydalane lub inaczej metabolizowane.
„Materiały węglowe nie są widoczne w przekrojach jedwabnych nici, może dlatego, że zawartość Nano cząstek jest w nich niska” dywaguje Zhang.
Metoda może stanowić „łatwy sposób na wytwarzanie wysoko wytrzymałych włókien jedwabnych na masową skalę” mówi Yaopeng Zhang z Donghua University, który podawał nanocząstki tlenku tytanu jedwabnikom, by stworzyć super silne, odporne na uszkodzenia ultrafioletowe jedwabie.
„Przewodność elektryczna wzmocnionego jedwabiu węglowego może uczynić go odpowiednim materiałem do czujników wbudowanych w inteligentne tekstylia do odczytu sygnałów nerwowych” kontynuuje naukowiec.
Okazuje się, że człowiek jest w stanie nie tylko współpracować z naturą, ale też ulepszać jej największe osiągnięcia.