8 lat temu

Syntetyczny liść, który jest w stanie przeprowadzić fotosyntezę!

W dążeniu do naśladowania geniuszu przyrody osiągnęliśmy kolejny milowy krok.

sztuczny-lisc-2

Materiał stworzony przez absolwenta Royan College od Art bazuje na białkach jedwabiu i chloroplastach pobranych z komórek rośliny.

Materiał oddycha w taki sam sposób jak naturalne liście. Jednak co najbardziej niezwykłe dostarczając mu wody i światło jest w stanie przeprowadzić fotosyntezę i wyprodukować tlen.

Stworzony w laboratoriach Tufts University materiał początkowo był rozważany jako ekologiczny budulec do pokrywania zewnętrznych ścian budynków. Tlen generowany przez materiał mógłby być dostarczany systemem wentylacyjnym do wnętrza budynku, oferując świeże powietrze.

„Jest to bardzo nisko energochłonna technologia” tłumaczy twórca Julian Melchiorri. „Moim pomysłem było wykorzystać efektywność natury w wytworzonym przez człowieka środowisku”.

sztuczny-lisc-1

O wiele ciekawsze są możliwości wykorzystania materiału poza naszym ziemskim środowiskiem.

Dzięki tej technice astronauci będą w stanie wyprodukować konieczny do podtrzymania życia tlen podczas dalekobieżnych wypraw w kosmos. Materiał mógłby też stać się podstawą do tworzenia fabryk tlenu np. na Marsie.

Jedwabne liście mogą szybciej i bardziej efektywnie wyprodukować tlen niż całe rośliny, których wegetacja w przestrzeni kosmicznej jest możliwa, ale z użyciem gleby.