Ciekawostki na temat Dnia Matki
26 maja obchodzimy Dzień Matki. Skąd wziął się ten zwyczaj i jak obchodzi się to święto w innych krajach? Poniżej kilka ciekawostek.
Najstarsze źródła dotyczące Dnia Matki pochodzą aż ze starożytnego Egiptu. Ludzie czcili tam matkę boga Horusa, Izydę. Była ona według wierzeń ideałem matki i żony. Kobiety w starożytnym Egipcie cieszyły się większymi prawami niż w innych ówczesnych kulturach. Matki darzono ogromnym szacunkiem, dla starożytnych Egipcjan szczęśliwa rodzina była podstawą, a ta nie mogła istnieć bez miłości i szacunku. Wysoko rozwinięty kult Izydy, należącej do najważniejszych bogów pokazywał jak ważna była matka. W kulturze starożytnego Egiptu kobieta posiadająca dzieci była otoczona społecznym szacunkiem.
Także w starożytnej Grecji i Rzymie czczono boginie matki. Grecy obchodzili wiosenne święto na cześć Rei, matki wszystkich bogów. Rzymianie obchodzili Hiliaria (najprawdopodobniej w maju) na cześć bogini Cybele. Zwyczaj obchodzenia tego święta niestety zanikł w późniejszych czasach i odrodził się dopiero w XVII wieku w Anglii. Wszyscy ludzie, niezależnie od wykonywanej pracy dostawali jedną wolną niedzielę w roku, aby odwiedzić swoje matki. Kobiety były zwyczajowo obdarowywane kwiatami i słodyczami. Zwyczaj ten zanikł w XIX wieku i powrócił w latach powojennych. W USA Ann Maria Reeves Jarvis w 1858 roku ogłosiła Dzień Matczynej Pracy, w 1872 roku Julia Ward Howe promuje Dni Matek Pokoju, w 1905 święto otrzymuje obecną nazwę Dnia Matki i zostaje spopularyzowane przez Ann Marie Jarvis (Córkę Ann Jarvis). W 1914 święto to zostaje uznane przez kongres świętem narodowym. W tym samym roku obchodzono w Polsce po raz pierwszy Dzień Matki w Krakowie.
Dzisiaj świętują je kobiety niemal z całego świata, oczywiście data jest zależna od kraju. Jako pierwsi w lutym obchodzą je Norwegowie, kolejni są Gruzini (3 marca). 8 marca świętują m.in. Afganistan, Albania, Austria, Kosowo, Laos i Maroko. Czwartą niedzielę Wielkiego Postu to czas świętowania dla mam z Irlandii, Nigerii i Wielkiej Brytanii. 21 marca przypada dzień matki w krajach muzułmańskich np. w Egipcie, Kuwejcie czy Emiratach Arabskich. Tego dnia świętują też Izraelki. Większość krajów ustanowiła dzień matki w drugą niedzielę maja. Jako ostatnie obchodzą swój dzień Indonezyjki (22 grudnia). Także to, w jaki sposób się celebruje ten dzień, zależy od kraju. W Tajlandii Dzień Matki przypada 12 sierpnia, w dniu urodzin Jej Wysokości Królowej. Domy są dekorowane jej portretami i kwiatami, odbywa się uroczysty pochód pod pałac, gdzie odśpiewana jest pieśń „Matka Królestwa”. Następnie można podziwiać uroczysty pokaz fajerwerków. Podczas tego dnia matki są obdarowywane białymi kwiatami, składa się ofiary w świątyniach. Także jałmużna dla ubogich dana w ten dzień jest wyrazem szacunku dla matki.
We Francji zwyczaj obchodzenia święta został zapoczątkowany przez Napoleona. Kwiaty nie są najpopularniejszym prezentem, o wiele częściej daje się czekoladki, sery, książki czy wykupuje dzień w SPA. Według zwyczajów mamie należy podarować też upieczone przez siebie ciasto. W Meksyku jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Jego celebrowanie zaczyna się mszą, następnie podawane jest uroczyste śniadanie.
Jak widać, matki są ważne na całym świecie, niezależnie od kultury czy religii. Ten jeden dzień warto spędzić właśnie z nią.
Źródła: madreksiazki.org/milosc-starozytnym-egipcie, www.wstronedziewczat.org.pl, www.ofeminin.pl, puellanova.pl, historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com, zrobmy-to-razem.pl, pl.wikipedia.org