Czy woda z kranu nadaje się do picia?

Zastanawiasz się nad tym, czy woda z kranu nadaje się do picia? Masz już dość kupowania butelkowanej wody i zaśmiecania środowiska? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o piciu wody z kranu – sprawdź!

Woda z polskich kranów a normy unijne

Wciąż pewnie pamiętasz o dawnych czasach, kiedy to rodzice ostrzegali Cię przed piciem wody z kranu – tak było chociażby w latach 70 i 80. Dziś jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Okazuje się bowiem, że współczesne wodociągi spełniają bardzo restrykcyjne, unijne normy, dzięki którym przepływająca przez nie woda jest w zupełności zdatna do spożycia – możesz zatem pić ją bez obaw, że odczujesz przykre konsekwencje.

Warto też wspomnieć o częstych kontrolach jakości wody w punktach poboru. W większych miastach jest ona badana codziennie i to na każdym etapie uzdatniania. Co więcej, przynajmniej raz w miesiącu sprawdzane są losowo wybrane punkty sieci wodociągowej – by jeszcze dokładniej sprawdzić jakość przesyłanej wody. W mniejszych miejscowościach częstotliwość badań i kontroli może być mniejsza, jednak wymagania co do jej jakości są dokładnie takie same.

Co zrobić, by poprawić jakość kranówki?

Chciałbyś nieco poprawić jakość wody płynącej z Twoich kranów? Pamiętaj o tym, aby:

– zlecić zbadanie wody, jeśli nie pochodzi z wodociągów, lecz z własnego ujęcia – w ten sposób upewnisz się, że rzeczywiście nadaje się do spożycia i nie jest w żaden sposób zanieczyszczona, chociażby spływającymi z pól pestycydami. Z takiej usługi możesz skorzystać z najbliższej placówce sanepidu lub też w laboratorium przynależącym do lokalnej sieci wodociągowej,

– nie spożywać wody z samego rana – zanim napełnisz nią czajnik o poranku, spuść około 2-3 litry wody – w ten sposób pozbędziesz się ewentualnych zabrudzeń, które zastały się w sieci wodociągowej w czasie, gdy nikt z niej nie korzystał,

– spuścić wodę po dłuższej nieobecności w domu – jeśli wracasz do domu po dłuższych wakacjach, zacznij od spuszczenia wody, która zastała się w rurach. Dopiero później możesz pić wodę z kranu – gdy będzie już świeża i pozbawiona ewentualnych zanieczyszczeń z zastanych rur.

Dzbanek filtrujący – sposób na poprawę smaku wody

Nie odpowiada Ci smak lub zapach wody z kranu? To nie problem – możesz sobie z tym łatwo poradzić, kupując dzbanek filtrujący. To niewielkie akcesorium składa się z naczynia oraz specjalnego, wymiennego filtra. Znajdujące się w nim składniki skutecznie oddzielają zdatną do picia wodę od substancji, które mogą ją zanieczyszczać bądź też zmieniać jej smak i zapach – takich jak chlor, odpadki mechaniczne z rur, namiar wapnia i magnezu w postaci twardego osadu. Po przefiltrowaniu otrzymujesz więc jeszcze czystszą wodę niż normalnie – zupełnie pozbawioną smaku i zapachu, a przez to zdrowszą i przyjemniejszą do picia.

Zastanawiasz się nad zakupem dzbanka filtrującego? Najpierw zajrzyj tutaj: Jaki dzbanek filtrujący wybrać? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Znajdziesz tu garść praktycznych wskazówek, dzięki którym wybierzesz akcesorium dobrane idealnie do swoich potrzeb.