6 lat temu

5 nieoczywistych ciekawostek o lwach

Lwy! „Królowie dżungli”, którzy wcale nie mieszkają w dżungli! W rzeczywistości lwy rządzą na sawannie i na nieco bardziej otwartych przestrzeniach, gdzie nie mają sobie równych. Są wielkie, masywne i zdecydowanie przerażające, a ich ryk potrafi paraliżować. Dosłownie. Dziś dowiemy się kilku rzeczy, które mogły nie być do końca oczywiste, ale są bardzo ważne. Zapraszamy!

 

1. Ryk lwa można usłyszeć z odległości 8 kilometrów

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org
Ryk lwa jest naprawdę potężnym narzędziem. Wiemy już, że słychać go z aż 8 km, ale czemu tak naprawdę to służy? Lwy posługują się swoim głosem w kilku celach.

Przede wszystkim chodzi o komunikację z innymi lwami. W zależności od rodzaju ryku lwy przekazują informację o swoim położeniu, czy o spotkanych innych lwach. Informują też inne lwy o tym, że tamte właśnie wchodzą na zajęte terytorium.

Lwice posługują się specjalnym odgłosem służącym do wołania młodych kociąt.

Lwy w grupie posługują się krótkimi i cichszymi mruknięciami, chrząknięciami i całym szeregiem innych dźwięków tylko po to, żeby pokazać, że są szczęśliwe.

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org

Ostatnim zastosowaniem ryku jest walka. Okazuje się, że sam ryk jest w asortymencie lwów potężną bronią. Jest na tyle głośny, że kiedy lew zaryczy wystarczająco blisko swojej ofiary, to ta zostaje dosłownie sparaliżowana. Dźwięk ryku trafia przez kanaliki słuchowe do ucha środkowego i wprawia w drżenie błędnik, co sprawia, że ofiara nie jest w stanie się poruszyć. To jedno z najbardziej zaskakujących zastosowań „mowy” w świecie zwierząt.

 

2. Lwice są odpowiedzialne za 90% polowań, ale nie za wszystkie, tak jak często nam się wydaje

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org
Mówienie o tym, że tylko lwice polują, a lwy czekają na zdobycz to powtarzanie mitu. Właściwie moglibyśmy tak powiedzieć, ale będzie to mocna generalizacja i warto znać też prawdziwe dane. W rzeczywistości lwice odpowiedzialne są za 9 na 10 polowań, jednak w wyjątkowych warunkach do polowania ruszają też lwy.

Jeszcze ciekawsze jest to, że samce są ogólnie lepsze w polowaniach i to, co lwicom przysparza wiele problemów, lwy robią z lekkością. Dlatego właśnie jedno na dziesięć polowań jest często tym, w którym lwice po prostu nie są w stanie poradzić sobie z potencjalną ofiarą i do akcji wkraczają samce. Lwy polują też w sytuacjach, w których jest po prostu niebezpiecznie – jest mało pożywienia, lwice są chore, czy wyjątkowo wyczerpane. Jak widać, samce są doskonałymi łowczymi, jednak to samice wykarmiają całe stado.

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org

Czy to podział niesprawiedliwy? Wiele osób może uważać, że właśnie tak jest, jednak warto zauważyć, że lwy oszczędzają siły, by w każdym momencie móc po prostu ruszyć z miejsca i uratować całe stado. Są więc swoistym buforem bezpieczeństwa. Czy to sprawiedliwe – my nie oceniamy, jednak z całą stanowczością możemy stwierdzić, że to jak najbardziej logiczne rozwiązanie.

 

3. Lwy z ciemnymi grzywami są bardziej atrakcyjne dla lwic

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org
Wiadomo, że lubimy otaczać się tym, co piękne – piękne miejsca, piękne przedmioty, piękne mieszkania, dzieła sztuki i tak dalej. Podobnie z ludźmi – jedni podobają nam się bardziej, inni mniej, każdy ma swoje indywidualne preferencje. Z ogólnych statystyk wiemy, że część preferencji jest generalnie powtarzalna dla większości populacji, jak choćby to, że kobiety preferują wysokich i postawnych mężczyzn bardziej niż niskich i wyjątkowo szczupłych.

W lwiej statystyce możemy też wyłonić cechy, które są bardziej pożądane i jedną z nich jest właśnie kolor grzywy. Tutaj mechanizm jest ten sam: dla lwicy najbardziej będzie pociągający samiec o grzywie ciemnej z kilku różnych i bardzo ciekawych względów. Ciemna grzywa nie bierze się bowiem znikąd. W organizmie właściwie każdego lwa może wytworzyć się ten ciemny pigment, który zabarwi jego włosy na czarno, ale żeby pigment powstał, lew musi być w świetnej kondycji. Musi być dobrze odżywiony, nie może się codziennie przemęczać, musi być sprawny fizycznie i posiadać wysokie poziom testosteronu.

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org

Dopiero przy takich warunkach jego grzywa może zabarwić się na czarno, a lwice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że czarnogrzywe lwy są tymi, które są najsilniejsze i dają im najwyższą gwarancję bezpieczeństwa. Zarówno dla nich, jak i dla ich potomstwa. Musimy przez to wszytko również rozumieć, że lwice mają rzeczywisty wpływ na to, z którym samcem będą miały potomstwo. Często powtarzany i utrwalany przez mocne sceny filmów przyrodniczych mit o tym, że lwy po prostu wybierają sobie lwice i zmuszają je siłą do stosunku, jest, jak widać, nieprawdziwy.

 

4. Lwy, podobnie jak ludzie, przytulają się do siebie, aby budować i podtrzymywać relacje

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org
Wiemy już, że lwy i lwice „randkują” ze sobą i starają się zrobić na sobie jak największe wrażenie. Wiemy, że komunikują się za pomocą dźwięków i cieszą się przebywaniem w stadzie. Daje nam to do zrozumienia, że życie społeczne jest dla nich bardzo ważne. Tak więc bardzo ważna jest tu i komunikacja i tworzenie więzi.

Dziś wiemy, że poza odgłosami lwy komunikują się również z pomocą innych narzędzi. Jednym z nich jest mimika twarzy. Lwy potrafią odczytywać intencje i nastroje innych lwów, a ruchy mięśni na ich twarzach są dla nich ważnymi komunikatami. W tworzeniu silnych więzi najważniejsze będzie jednak ocieranie się o siebie i dotyk. Lwy, lwice i lwiątka bardzo często w trakcie rodzinnych zabaw przytulają się do siebie, leżąc na sobie, czy obok siebie.

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org

Podobnym przytuleniem będzie również otarcie się o siebie dwóch osobników stojących czy idących. Czasem wracają i znów ocierają się o siebie. Im więcej takich przytuleń, tym lepsza relacja między danymi osobnikami. Najciekawsze jest jednak to, że u lwów wszystko działa na podobnej zasadzie jak u ludzi. W trakcie przytulania pobudzane są zmysły dotyku i zapachu, co z kolei uruchamia szyszynkę w mózgu. To doprowadza do wyrzutu hormonów szczęścia. Jeśli dwa osobniki dobrze zgrywają się ze sobą pod kątem wydzielanych hormonów, to mocniej się ze sobą przyjaźnią. Więcej przyjaźni, więcej przytulania i jeszcze mocniejsze utrwalanie swoich relacji.

 

5. Lwy potrafią być niezwykle ludzkie i mają wielkie serca


Na koniec przypadek niesamowity, który udowadnia, że lwy potrafią czuć, myśleć i że są czasem bardziej ludzkie niż ludzie. W 2005 r. w Etiopii 12-letnia dziewczynka została uprowadzona przez 7 mężczyzn. Wyprowadzili ją z miejscowości i przetrzymywali w oddalonej chatce. Więzili ją, bili i tym sposobem chcieli zmusić ją do małżeństwa z jednym z nich. Jakkolwiek nielogicznie brzmi to w naszym świecie, to w Etiopii takie sytuacje mogą zdarzać się nieco częściej. Dziewczynka była więziona w szopie przez kilka dni, po tym czasie w okolicy pojawiło się stado lwów.

Lwy podkradły się do szopy i zaatakowały napastników. Następnie stado rozdzieliło się i część zwierząt ruszyła w pogoń za uciekającymi mężczyznami, a druga część pozostała przy szopie z dziewczynką, pilnując, by nic się jej nie stało. Po kilku godzinach na miejscu zjawiła się policja, a lwy spokojnie odeszły, zostawiając dziewczynkę w dobrych rękach.

Lew, lwy, lwice, ciekawostki o lwach na Ciekawe.org

Specjaliści uważają, że lwy początkowo pomyliły płacz dziewczynki z miauczeniem lwa, więc dlatego tak silnie zareagowały. Myślały, że chronią jedno ze swoich kociąt. Nawet jeśli początkowo cała sytuacja była tylko pomyłką to zakończenie i postawa lwów, które pilnowały dziewczynki do przyjazdu policji, są po prostu ludzkie i naprawdę niespodziewane.

 

Przejdź do poprzedniego odcinka, w którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i wyjątkowo przyjaznych rzeczy na temat karaluchów.