8 lat temu

Najdziwniejsze wynalazki minionej epoki

Wyobrażaliście sobie, że można wymyślić coś takiego?

Jeśli czasem wydaje się wam, że w wynajdywaniu nowych potrzeb specom od marketigu zabrakło już pomysłów zobaczcie te zdjęcia – oto niesamowite wynalazki epoki masowego przemysłu, które miały ułatwiać ludziom życie.

1.

notched_ring

Dla tych, którzy po rozwodzie nie chcą przestać nosić swojej ślubnej biżuterii zaproponowano innowacyjne rozwiązanie – „przełamana” obrączka z grawerem wskazującym na rozwód. W zależności ile razy było się w małżeństwie można z czasem dorobić kolejne „rysy” na pierścieniu (1924).

2.

papierosy

Wiele nietypowych wynalazków miało za zadanie przeciwdziałać zamakaniu papierosom palonym w czasie deszczu. Innowacyjne brytyjskie rozwiązanie przeszło jednak do historii nie ze względu na swoją skuteczność lecz cyrkowy wygląd. Specjalna lufa do papierosa wyposażona została w mini parasol oraz pojemniczek zbierający wilgoć (1931).

3.

podwojny-papieros

Czy za opracowaniem tego wynalazku stały firmy tytoniowe? Idea palenia dwóch papierosów na raz z pewnością zwiększyła by sprzedaż (1931).

4.

15-wacky-inventions-from-the-past-376960182-mar-2-2014-1-600x442

Miłośnicy opalenizny mogli przyspieszyć brązowienie, dzięki celofanowym kocom stosowanym zamiast kremów. Celofan miał chronić przed szkodliwymi promieniami i poparzeniami zapewniając piękną i zdrową opaleniznę. Koc opalający mógł pokryć całe ciało i bez problemu zmieścić się zwinięty do małego pudełka (1932).

5.

opalanie

Aparat do opalania głowy cieszył się swego czasu niezwykła popularnością w Niemczech. Stosowany był do leczenia takich schorzeń jak nieżyt nosa, gardła i uszu. Urządzenie generowało promienie ultrafioletowe, które naświetlały głowę pacjenta, zamkniętą w specjalnym pudle (1933).

6.

mechaniczny-rumak

Mechaniczny koń kłusuje i galopuje na stalowych nogach wykonanych z rur, dzięki pracy silnika benzynowego. „Na tym koniu – deklaruje włoski twórca – dzieci mogą uczyć się jazdy”. Konstrukcja to kolejna próba wynalezienia nowoczesnego środka transportu przed erą samochodów. Naśladując naturę twórca chciał stworzyć mechanicznego rumaka (1933).

7.

pomiar-twarzy-2

pomiar-twarzy-1

Nawet piękno może być sprowadzone do twardych liczb, zgodnie z założeniem twórców tego przedziwnego urządzenia, które ma liczyć proporcje twarzy z dokładnością do jednej tysięcznej cala. Sklepy z artykułami kosmetycznymi mogłyby korzystać z urządzenia, aby dowiedzieć się jak należy zmienić wygląd klientek.

W opinii wynalazców idealne proporcje wyglądają następująco: nos takiej samej długości jak wysokość czoła; oczy oddzielone na szerokość jednego oka (1933).

8.

pies-zolniez

Ten wynalazek ma przeznaczenie militarne. Radzieckie wojska zakładały, że armię powinna otrzymywać wsparcie zwierzęcych „żołnierzy”. Cylindryczna klatka dla zwierzaka, wyposażona w automatycznie uruchamiający się spadochron, miała samodzielnie otwierać się po dotknięciu ziemi. Zdjęcie zostało wykonane podczas jednego z testów urządzenia przeprowadzanego przez sowieckie lotnictwo (1935).

9.

parasol

Parasolka z przednią „szybą” doskonale ochroni cię przed siekającym prosto w twarz deszczem i jak twierdzą twórcy, pozwala zachować przejrzystą wizję. Wykonana z celuloidu „szyba” składa się z parasolem i nie wymaga dodatkowego montażu. Wynalazek został opracowany przez mieszkankę Brooklynu, która została potrącona przez samochód, ponieważ nie zauważyła pojazdu zasłaniając twarz parasolem właśnie w czasie deszczu (1936).

10.

masyzna-do-dziurek-w-policzkach

Dołeczki w policzkach na zawołanie. Amerykańskie kobiety dostały niesamowitą możliwość wyhodowania sobie uroczych dołeczków używając tego wynalazku. Urządzanie dodatkowo liftingujące twarz, wyposażone było w wypustki naciskające policzki (1936).

Powstały także urządzenia korygujące kształt nosa (1921).

nos-2

11.

dzwonek

Oto rozwiązanie problemu zasypiających kierowców – dzwonek umieszczony na szyi, który reaguje przy opuszczeniu głowy. Metalowy dzwonek należy przypiąć do kołnierzyka, alarm jest wyzwalany, kiedy czujnik zostanie dociśnięty przez opadającą głowę. Czy to faktycznie aż tak głupie? (1936)

Pomyślano także o komforcie kobiet-kierowców. Specjalna nakładka na pedały pozwalała wygodnie prowadzić pojazd w szpilkach, zabezpieczając obcasy przed zsuwaniem się (1936).

kierowca-kobieta

12.

kompas

Podręczny kompas instalowany na rondzie kapelusza zawsze doprowadzi cię do celu. Przydatny podczas spacerów w lesie, górach, na polowaniu oraz na wycieczce rowerowej. Zainstalowany na głowie kompas zawsze znajduje się w obrębie wzroku (1936).

13.

papierosy-dla-nudystow

Oto rozwiązanie problemu noszenia przy sobie papierosów podczas opalania na golasa. Projekt został przedstawiony publice podczas konwentu nudystów. Rozwiązanie jest proste i praktyczne – skórzana obręcz na paczkę zainstalowana na gumowej opasce na łydkę. Należy tylko uważać aby równomiernie się opalić (1938).

14.

nurek-1

nurek-2

Nowy kombinezon do nurkowania wyposażony w łożyska kulowe w kolanach pozwala na zginanie nóg i lepszą mobilność użytkownika pod wodą. Stworzony w całości z metalu kombinezon ma umożliwić zejście na głębokość 30 metrów pod wodę. Wbudowany zbiornik powietrza oraz sterowane chwytaki są nowością w modelu. Do kogo skierowany był ten produkt? (1938)

15.

kolo

Urządzenie umożliwiło powstanie nowego sportu wodnego. Kręcące się na wodzie koło zostało opracowane przez Niemca H. Schulza z Hanoweru. Drewniane koło pozwalało przemieszczać się człowiekowi po wodzie niczym chomikowi w kołowrotku. Któż z nas nie marzy o tym by go wypróbować? (1938)

16.

kury

Jeśli twoje koguty nie są w stanie wytrzymać razem w kurniku, tocząc nieustanne walki i zabijając się nawzajem, zainwestuj w specjalne okulary, które zmniejszą ilość bójek w kurniku. Różowe szkła minimalizują agresję u zwierząt pozwalając na pokojową egzystencje samców (1938).

17.

dym

Nie potrafisz zrobić spektakularnych kółek z dymu? Nie ma problemu, możesz urozmaicić każde spotkanie towarzyskie wykorzystując specjalną piramidkę stworzoną do generowania kółeczek z dymu. Wystarczy wdmuchać dym otworem, a urządzenie wypuści w powietrze malownicze obręcze (1939).

18.

chodzenie

Aby pomóc swoim dzieciom w nauce chodzenia szwajcarski inżynier opracował to właśnie urządzenie. Para drewnianych ramion przypinana jest na jednym końcu do nóg dziecka a na drugim rodzica, który może kontrolować ruch swojej pociechy. Dodatkowo trzymany w ręce mamy druk pionizuje dziecko (1939).

19.

rower

To chyba najdziwniejszy rower świata jaki kiedykolwiek powstał. Przystosowany do przewożenia 4 osób oraz maszyny do szycia (?) pozwala na ekologiczny i tani transport całej rodziny. Zdjęcie przedstawia wynalazcę tego technologicznego cudu Charlesa Steinlaufa, testującego urządzenie z rodziną (1939).

20.

pies

A oto kolejny z nowatorskich pojazdów… Oto wóz napędzany przez psa! Konstruktorem maszyny był 82 letni trener psów, Z. Wiggs. Pojazd działał na zasadzie kołowrotka dla chomika. Biegnący pies wprawiał w ruch silnik, moc przekazywana była do tylnego koła. Pojazd wyposażony był oczywiście w kierownicę i drążek do zmiany biegów. Dodatkowym jego atutem było to, że już nie potrzeba było wyprowadzać psa na spacer.

20.

telefon

Ten teflon pozwoli ci prowadzić poufne rozmowy nawet w pokoju pełnym ludzi. Specjalny ustnik zapewni dyskrecję idealnie dopasowując się do twoich warg. Jak zaświadczał producent urządzenie nie powodowało żadnych zniekształceń głosu i mogło być zamontowane na standardowym telefonie (1941).

21.

maska

Ten dziwaczny wynalazek został pierwotnie opracowany przez Maxa Factora dla aktorek, które potrzebowały szybko odświeżyć swoją twarz przed zdjęciami nie psując przy tym makijażu. Szybko jednak znalazł zastosowanie w walce z kacem w rozrywkowym środowisku Hollywood. Maska z tworzywa sztucznego z pojemnikami na lód powinna zostać wypełniona wodą i trzymana w lodówce dopóki nie powstaną kostki lodu (1947).

22.

telefon-zart

telefon-zart-2

Bardzo ciekawe były też propozycje z zakresu bezpieczeństwa. To urządzenie zapobiegało zgłaszaniu fałszywych alarmów policji i straży pożarnej. Po wykonaniu telefonu alarmowego ręka dzwoniącego (czy nawet ucho! w innych modelach) zostawała uwięziona przez coś na kształt kajdanek. Dopiero przybycie służb ratunkowych i weryfikacja zgłoszenia pozwalały uwolnić dzwoniącego. Złapani na gorącym uczynku żartownisie, oczywiście byli karani.