Studia MBA – co sprawia, że stają się coraz bardziej popularne?
Do niedawna termin „MBA” znany był tylko osobom z branży biznesowej. Dziś studia te są bardzo popularne – coraz więcej osób chce się dokształcać w kierunku menedżerskim i zdobyć cenny w biznesie dyplom MBA. Dowiedz się, czym są studia MBA i dlaczego są tak bardzo uznane i cenione?
Czym są studia MBA?
MBA (skrót od Master of Business Administration) są studiami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie na początku lat 50. XX wieku zaczęto kształcić specjalistów chcących zdobyć praktyczne umiejętności w dziedzinie zarządzania i biznesu. W Polsce studia MBA pojawiły się początku lat 90. XX wieku. Studia MBA to interdyscyplinarny kierunek łączący wiedzę z takich dziedzin nauki, jak:
- socjologia,
- psychologia,
- prawo,
- etyka,
- ekonomia,
- rachunkowość,
- księgowość,
- zarządzanie przedsiębiorstwem oraz zasobami ludzkimi,
- finanse,
- marketing.
Szeroka gama dziedzin sprawia, że jako absolwent studiów MBA zdobędziesz praktyczną wiedzę, która pozwoli Ci zarządzać firmą, zespołem lub produktem. Na zakończenie programu otrzymasz także dyplom MBA, który przez wielu pracodawców z Polski i zagranicy uważany jest za ważny dokument potwierdzający zdobyte umiejętności z branży biznesowej, takie jak zarządzanie kapitałem ludzkim, finanse czy marketing. Programy MBA po polsku przystosowane są do lokalnego rynku biznesowego.
Studia MBA – dlaczego zyskują na popularności?
Po pierwsze – studia MBA to przede wszystkim praktyka
Najważniejszą cechą, która wyróżnia studia MBA spośród innych kierunków biznesowych jest skupienie się na kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności praktycznych poprzez:
- case studies – (tak zwane studium przypadku) polega na analizie konkretnego przypadku w celu zauważenia aspektów wartych kontynuowania oraz błędów, które należałoby wyeliminować,
- ćwiczenia indywidualne i grupowe,
- projekty,
- gry kierownicze – są jedną z form rozwiązywania określonego problemu; polegają na tym, że uczestnicy wyznaczonych zespołów odgrywają sytuacje konfliktowe lub problemowe.
Takie metody nie tylko zaangażują Cię do bycia aktywnym, ale też pozwolą Ci uczyć się na własnych błędach. Jako absolwent studiów MBA z pewnością wykorzystasz w późniejszej pracy zdobytą w trakcie kursu wiedzę.
Po drugie – studia MBA skierowane są do doświadczonych specjalistów
Aby w ogóle myśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na studia MBA, musisz mieć ukończone studia i zdobyte co najmniej wyższe wykształcenie licencjackie. Studia MBA traktuje się bowiem jako naukę podyplomową, której zadaniem jest uzupełnienie wiedzy zdobytej w trakcie studiów. Oprócz nauki ważne są także kilkuletnie doświadczenie w biznesie oraz zdobyte w tym czasie umiejętności.
Po trzecie – MBA są zawsze aktualne
Tak zwane „bycie na czasie” w przypadku polskich i zagranicznych studiów MBA jest bardzo istotne, zwłaszcza w dynamicznie rozwijających się specjalizacjach (np. technologia informacyjna). Programy MBA muszą być jak najbardziej aktualne, dlatego wciąż dochodzi do ich popraw oraz ulepszeń. Jedną z ważniejszych zmian, jakie zaszły w programach MBA na przestrzeni lat jest większe przywiązywanie uwagi do takich dziedzin, jak skuteczne negocjowanie czy umiejętne komunikowanie się z innymi.
Oprócz tego na studiach MBA poznasz podstawy dotyczące działania firmy na współczesnym rynku oraz najbardziej efektowne sposoby na sukces. Zwróć uwagę, czy na interesującym Cię kursie MBA organizowane są wyjazdy krajowe lub zagraniczne na różnego rodzaju praktyki, konferencje czy szkolenia. Takie wyjazdy dają dodatkową pewność, że zdobyta tam wiedza będzie jak najbardziej aktualna i praktyczna. W trakcie zorganizowanych wyjazdów będziesz mógł spotkać się z realnymi problemami ze świata biznesu i usłyszeć, jak zmierzyli się z nimi doświadczeni menedżerowie i kierownicy firm.
Po czwarte – networking
Studia MBA to nie tylko zdobywanie wiedzy i doświadczenia, ale również możliwość zdobycia licznych kontaktów biznesowych. Dlatego coraz częściej zwraca się uwagę na networking, czyli poznawanie ludzi mogących w przyszłości pomóc Ci rozwinąć karierę. Znajomości wśród menedżerów czy właścicieli firm mogą być okazją do współpracy firm przy projekcie lub nowej propozycji pracy. Oprócz nawiązywania kontaktów warto także wymieniać się zdobytym już doświadczeniem oraz próbować rozwijać cenione przez rynek pracy umiejętności miękkie, takie jak:
- asertywność,
- odporność na stres
- umiejętność współpracy z zespołem,
- logiczne myślenie,
- dobra organizacja pracy.