4 lata temu

Papierosy – ostrzeżenia mają sens

papierosy

Co może pomóc nam odstawić papierosy? Ostrzeżenia zdrowotne wydrukowane na pojedynczych sztukach mogą odgrywać kluczową rolę w ograniczaniu palenia. Tak wynika z najnowszych badań uniwersytetu w Stirling.

 

Papierosy – co robi na nas wrażenie?

 

Eksperci z Instytutu Marketingu Społecznego Stirlinga zbadali sposób postrzegania przez palaczy ostrzeżenia Palenie zabija na poszczególnych papierosach. Konkretnie – skuteczność w przeciwieństwie do komunikatu pojawiającego się tylko na ich paczkach.

Zespół pod kierownictwem dr. Crawforda Moodiego stwierdził, że palacze uważali, że innowacyjne podejście może zniechęcać do palenia wśród młodych ludzi. A także – wśród początkujących palaczy i osób niepalących.

Uczestnicy sądzili, że obecność na każdym papierosie przedłuży ostrzeżenie. Będzie ono bowiem widoczne po wyjęciu z paczki, zapaleniu, pozostawieniu w popielniczce i przy każdym zaciąganiu. To z kolei utrudni zachowanie unikające przyjęcia do wiadomości komunikatu.

Papierosy – ostrzeżenie zdrowotne jest ważne

 

Widoczność ostrzeżenia dla innych była postrzegana przez niektórych jako zniechęcająca. Wiązała się bowiem z negatywnym wizerunkiem papierosów. W kilku grupach kobiet, badane postrzegały ostrzeżenia jako przygnębiające, niepokojące i przerażające. To sugeruje, że ludzie nie czują się dobrze, kiedy palą papierosy oznaczone ostrzeżeniem.

Możliwość publikacji ostrzeżeń na papierosach jest uwzględniona w planie działania rządu szkockiego. Dotyczy on promocji ograniczania palenia tytoniu – Raising Scotland’s Toke-free Generation. Sugeruje zmiany w kolorach, kompozycji i/lub komunikatach ostrzegawczych na każdym papierosie. Co więcej, rząd Kanady również przeprowadził konsultacje w tej sprawie. Swoje ustalenia opublikował na początku tego miesiąca [sierpień 2019 r.].

papierosy

Papierosy – jak rozszerzyć świadomość zdrowotną?

 

Badacze zebrali opinie 120 palaczy, w wieku 16 lat i więcej, w 20 grupach fokusowych mających miejsce w Edynburgu i Glasgow w 2015 r. Uczestnicy odnosili wrażenie, że ostrzeżenia na pojedynczych papierosach mogą mieć wpływ na nich samych lub innych palaczy.

Konsensus był taki, że pojedyncze papierosy ozdobione ostrzeżeniami będą zniechęcające dla młodych ludzi. A także tych, którzy dopiero zaczynają palić i niepalących – mówi dr Moodie. – Badanie to sugeruje, że wprowadzenie takich ostrzeżeń może mieć wpływ na podejmowanie decyzji o paleniu przez te grupy. Pokazuje też, że takie podejście jest wykonalną opcją społeczną i po raz pierwszy tak szeroko prezentowałoby komunikaty o stanie zdrowia. Tym samym – wpłynęłoby na wrażenia związane z konsumpcją – dodaje.

W badaniach – finansowanych przez Cancer Research UK – uczestniczyli również: dr Rachel O’Donnell, Joy Fleming, dr Richard Purves i Jennifer McKell (całość: ISM w Stirling). A także – Fiona Dobbie z Usher Institute of Population Health na uniwersytecie w Edynburgu.

Papierosy a młodzież

 

Profesor Linda Bauld, ekspertka ds. zapobiegania rakowi w Wielkiej Brytanii, zauważa, że zbyt wielu młodych ludzi nadal podejmuje palenie. – Rządowe kampanie antynikotynowe i podwyżki podatków na papierosy pozostają najskuteczniejszymi metodami powstrzymywania młodych ludzi przed rzuceniem palenia. Jednak musimy nadal poszukiwać innowacyjnych sposobów zniechęcania ich do korzystania z papierosów. Przyczynimy się wówczas do spadku ilości palących nastolatków   – tłumaczy prof. Bauld.

Badanie to pokazuje, że taktyka polegająca na zniechęcaniu do palenia papierosów może być skutecznym sposobem na osiągnięcie tego efektu – podsumowuje specjalistka.

 

Na podstawie: NeuroscienceNews