Edukacja od najmłodszych lat

Ostatnio coraz więcej mówi się o edukowaniu dzieci od najmłodszych lat – rodzice zapisują swoje pociechy na kursy angielskiego, uczą je czytać, podsuwają najróżniejsze zabawki edukacyjne i nie czekają, aż ich edukacją zajmą się instytucje. Do około 5–6 roku życia dzieci niezwykle szybko przyswajają informacje. Mają umysły chłonne niczym gąbka i warto rozpocząć ich edukację już wtedy, bo nigdy później nie będą uczyły się równie szybko i efektywnie.

Nauka czytania

Glenn Doman, badacz, który opracował innowacyjną metodę nauki czytania globalnego, postulował, by uczyć dzieci czytania od najmłodszych lat, a nawet miesięcy. Jego metoda polega na pokazywaniu maluchom, które nie znają alfabetu ani zasad ortografii, kart przedstawiających całe wyrazy. Początkowo sprowadza się to do zapamiętywania wyglądu wyrazów, a z czasem daje fantastyczne efekty. Nie ma żadnych sztywnych zasad odnośnie rozpoczęcia nauki, ale jeśli tylko będziemy przekonani, że dziecko jest na nią gotowe, warto ją wypróbować i nie czekać, aż nauką czytania naszego dziecka zajmie się instytucja.

Książeczki edukacyjne

Jaka powinna być pierwsza książka naszego maluszka? Warte uwagi są książeczki kontrastowe, przygotowane specjalnie dla niemowląt, które widzą świat dwuwymiarowo i nieostro. Z tego powodu książeczki te opierają się na biało-czarnym kontraście, dzięki któremu stymulowany jest wzrok niemowlęcia. Dla nieco większych bobasów idealne będą książeczki, które poprzez zabawę uczą pierwszych słów i wprowadzają w świat liter, dźwięków oraz słów. Zainteresowanie dzieci wzbudzą też na pewno książeczki interaktywne, które trzeba obracać, dmuchać czy pocierać. Dzięki takim pozycjom malucha zaciekawią książki i płynnie przejdzie do zapoznania się z „poważniejszymi” lekturami.

Podręczniki do przedszkola

A co kiedy dziecko pójdzie już do przedszkola? Z myślą o trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatkach zostały stworzone specjalne cykle edukacyjne, wspomagające wszechstronny rozwój dzieci, rozwijające ich umiejętności, kształtujące pojęcia i uwrażliwiające zmysły. Innowacyjnym cyklem, na który warto zwrócić uwagę, jest cykl Olek i Ada: (https://www.ravelo.pl/seria-olek-i-ada,t.html), opierający się na warstwowej teorii wychowania. Dzięki temu, że wszystkie poziomy cyklu łączą tytułowi bohaterowie, dziecko może się z nimi zaprzyjaźnić i rozwijać samodzielność i naturalną ciekawość świata oraz zdobywać nowe doświadczenia razem z Olkiem i Adą.