O tym jak rewolucja przemysłowa wpłynęła na narodziny CNC

Przełom XVIII i XIX wieku to wyjątkowy okres w historii naszej cywilizacji. Tak naprawdę, ta rewolucja zmieniła oblicze gospodarki raz na zawsze. Maszyna parowa stała się pierwszym szczeblem na drabinie do technologicznego postępu. To była maszyna o największym poziomie technologicznego zaawansowania, jak na tamte czasy. Sukcesy na tym polu sprawiły, że ludzie coraz śmielej zaczęli myśleć o tworzeniu automatycznie sterowanych maszyn. To myślenie dało punkt wyjścia do stworzenia pierwszych prób, prototypów obecnie wykorzystywanych maszyn z kategorii CNC.

Poznaj historię maszyn – warto

Żyjący w okresie rewolucji przemysłowej przedsiębiorcy świetnie wiedzieli, że rozwój i chęć dotrzymania konkurencji, będzie wymagać prac skupionych na intensywnym zwiększaniu produkcji. Musiała być efektywna i zapewniać płynny przepływ prac, zatem automatyzacja produkcyjny czy czynności stała się koniecznością, choć była też procesem długotrwałym. Jeśli chodzi o fundament procesu, wykorzystano najpierw maszyny przemysłowe, które z początkiem XIX wieku wzbudzały niekłamane zainteresowanie ówczesnego świata.

Replika maszyny parowej z okresu rewolucji przemysłowej

Punktem zwrotnym w historii był rok 1805, kiedy to Joseph Marie Jacquemart powołał do życia nową maszynę do wiązania sieci. Zasada jej działania oparta była o wykorzystanie specjalnych dziurkowanych kart, które uważa się obecnie za najwcześniej znany prototyp nośnika danych. Nadzieje pokładane maszynie szybko sprawiły, że zaczęto myśleć o niej w kontekście zastosowania technologii w przemyśle włókiennictwa. Siemion Korsakow, rosyjski konstruktor poddał pomysł, żeby wykorzystać właśnie karty dziurkowane do gromadzenia oraz zapisu danych. To z kolei, stało się punktem wyjścia do stworzenia prototypu komputera. Tak w roku 1873, światło dzienne ujrzała maszyn analityczna. Skonstruował ją Charles Babbage – angielski mechanik. Przez następne 50 lat używano kart dziurkowanych. Aż do 1887 roku, kiedy to Herman Hollerith, amerykański inżynier – stworzył zupełnie nowy format karty, a następnie go opatentował. Wynalazek znalazł zastosowanie przy spisie ludności USA, w 1890. wykorzystanie patentu sprawiło, że inżynier podjął decyzję, że będzie dalej rozwijać swoje działania. Pod koniec XIX, powstała marka – TMC – Tabulating Machine Company. W roku 1924 miała miejsce fuzja, po której powstała znana marka IBM. To jedne z najstarszych koncernów, do dziś aktywnie produkujących sprzet komputerowy.

Początek XX wieku

To intensywna produkcja dziurkowanych kart i eksploatowania ich jako nośników danych. Popyt i podaż spowodowały, że dążono do ujednolicenia parametrów kart. I tak, w roku 1928 przyjęto określone wymiary – 187,3 na 82,5 mm. Po zakończeniu II wojny światowej, wznowiono prace nad nimi. Koniec lat 40 to czas, gdy pojawiły się pierwsza obrabiarka i tranzystor. To właśnie tranzystor pozwolił na miniaturyzacje przyrządów w elektronice. Obrabiarki z kolei szybko zadomowiły się w różnych zakładach, gdzie zajmowano się profesjonalnie obróbką. W 1958 roku, zastosowanie w obrabiarkach znalazły mikrokomputery. To był początek trendu produkcji urządzeń CNC.

Współczesna maszyna CNC

Wykorzystanie tych urządzeń przyspieszyło w znacznym stopniu rozwój nowych technologii. Rok 1963, kiedy to Ivan Sutherland wykreował Sketchpad – program, który ma dziś miano pierwszego interaktywnego programu graficznego. Instalacja pozwalała na wyświetlenie poszczególnych funkcji, co dawało dostęp do prototypu interfejsu. Sketchpad obecnie jest schematem dla wielu technologii grafiki komputerowej. Niedługo później została stworzona mysz komputerowa, która miała docelowo ułatwić obsługę danych programów. Pojawiły się też taśmy magnetyczne, jako nowy nośnik danych. Rozwój programów komputerowych, był kolejnym, ostatnim etapem kształtowania się CNC.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl, który oferuje wysokiej jakości części do maszyn cnc oraz profesjonalne przekładnie planetarne dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/przekladnie-planetarne-c-997.html