Filatelistyka – jak wycenić znaczki?

Jesteś pasjonatem filatelistyki? Posiadasz pokaźną kolekcję, ale nie wiesz, ile jest warta? Dowiedz się, w jaki sposób możesz wycenić znaczki i poznać wartość całej swojej kolekcji.

Moda na zbieranie znaczków

Mogłoby się wydawać, że filatelistyka jest przeżytkiem i niewiele osób interesuje się zbieraniem znaczków. Wbrew pozorom osób pasjonujących się kolekcjonowaniem walorów filatelistycznych jest bardzo wiele. Pasja przechodzi najczęściej z pokolenia na pokolenie, dlatego początkujący filatelista ma na koncie już pokaźną kolekcję swojego dziadka bądź ojca. Niektórzy zbierają znaczki z pobudek estetycznych, innych widzą w tym zysk. Aby przekonać się o wartości swojej kolekcji należy wycenić pojedyncze znaczki pocztowe. Jak to zrobić?

Sprawdź w katalogu

Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie cen poszczególnych znaczków jest skorzystanie z katalogu, w którym zawarte są wyceny wszelkich walorów kolekcjonerskich. W Polsce najpopularniejszym z nich jest katalog Fishera, w którym znajdziesz obowiązujące ceny znaczków pocztowych. Te kwoty mogą być pomocne nie tylko w obiektywnej ocenie wartości swojej kolekcji, ale także przy negocjacjach kupna bądź sprzedaży pojedynczych walorów.

Zasięgnij porady specjalisty

Kolejny sposób to udanie się do profesjonalnego rzeczoznawcy, który wyceni znaczki biorąc pod uwagę trendy obecne na rynku. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że po szczegółowym przeanalizowaniu przez specjalistę walorów filatelistycznych, otrzymasz dokumenty potwierdzające wartość Twojej kolekcji.

Porada profesjonalnego rzeczoznawcy bywa niestety często bardzo kosztowna, a „tanie usługi” mogą nie być rzetelne i obiektywne.

Spotkania branży i pasjonatów

Doskonałym sposobem na poznanie wartości swojej kolekcji jest także uczestnictwo w spotkaniach branżowych i różnego rodzaju targach. Na tego typu wydarzeniach możesz zasięgnąć porady osób bardziej doświadczonych i posiadających specjalistyczną wiedzę na temat walorów filatelistycznych. Pomogą Ci oni ocenić wartość poszczególnych elementów kolekcji i podpowiedzą, co można z nią zrobić. Musisz jednak uważać, ponieważ może się zdarzyć, że niektórzy z pasjonatów specjalnie zaniżą cenę znaczka tylko po to, by go od Ciebie odkupić.

Serwisy aukcyjne

Cenę swoich znaczków możesz sprawdzić nie wychodząc z domu. Wystarczy, że prześledzisz serwisy aukcyjne zarówno z Polski, jak i krajów zagranicznych i poszukasz tam znaczków, które posiadasz. Warto jednak obserwować aukcję przez jakiś czas, by zobaczyć, która z cen jest najbardziej optymalna. Należy zwrócić uwagę na cenę ofertową i cenę transakcyjną. Zdarza się, że cena początkowa nie jest tą, za którą znaczek zostaje sprzedany. Jeżeli aukcja „wisi” zbyt długo, to znak, że cena może być jednak zbyt wysoka…

Sklepy ze znaczkami pocztowymi

Pomocy w wycenie możemy także szukać w sklepach ze znaczkami pocztowymi. Jednym z nich jest sklep Znaczkopol, który posiada bardzo bogatą ofertę znaczków. Możesz porównać ceny znaczków, a także wzbogacić wartość swojej kolekcji o nowe walory filatelistyczne. Warto także udać się do antykwariatów bądź specjalnych punktów skupu. Wycena, jaka zostanie tam wykonana, z pewnością będzie niższa, ponieważ właściciel zapewne będzie chciał kupić Twoją kolekcję. Warto mieć to na uwadze i nie dać się zwieść pierwszej cenie. Będzie ona jedynie poglądowa, ale nie odzwierciedli właściwej wartości kolekcji.

Filatelistyka jest pasją, a to oznacza, że dla wielu osób znaczki pocztowe mają wartość sentymentalną i za żadne skarby nie będą chcieli sprzedać swoich perełek. Inni natomiast oddadzą każde pieniądze, żeby uzupełnić swoją kolekcję. Aby nie zostać oszukanym warto jednak mieć wiedzę orientacyjną na temat nie tylko cen, ale także historii znaczka i jego wyjątkowości.