10-latek znalazł błąd londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej
Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej uchodzi za jedną z najlepszych i najbardziej znaczących na świecie placówek tego typu. Jego zbiory są wręcz niewyobrażalne, a przy ich katalogowaniu i ekspozycji pracuje wiele doświadczonych naukowców. Wszystko to by ograniczyć możliwość popełnienia błędu do minimum.
Niecodziennie zdarza się, by jakikolwiek błąd powstał a sytuacja, w której dostrzega go 10-latek prawdopodobnie nie miała precedensu.
21. lipca tego roku 10-letni Charlie wraz z bratem i rodzicami poszedł do londyńskiego muzeum by spędzić tam całą noc, miał więc niemało czasu na „audyt” i zaznajomienie się z eksponatami.
Zafascynowany paleontologią (w skrócie mówiąc: dinozaurami) nie chciał uczestniczyć w atrakcji „polowanie na dinozaury” z innymi dziećmi, w tym czasie bardzo wnikliwie przyglądał się wystawie i czytał informacje na temat dinozaurów. Zauważył wtedy, że na planszy podpisanej „Oviraptor” widnieje zarys kształtu Protoceratopsa. Charlie szybko powiedział o tym rodzicom, jednak ci stwierdzili, że najpewniej się pomylił. Nie dawał za wygraną, już po powrocie do domu dali się przekonać i pomogli Charliemu w wysłaniu informacji o błędzie do muzeum.
Pracownicy muzeum przyznali, że chłopiec miał rację, a to oni popełnili błąd!
Chłopiec dostał oficjalne pismo z podziękowaniami od londyńskiego Muzeum.
Rodzice Charliego przyznają, że chłopiec jest dotknięty Zespołem Aspergera i między innymi dlatego jest nieskończenie zafascynowany nie tylko dinozaurami, ale także innymi dziedzinami nauk i w pewien sposób „pomaga” mu to. Mama chłopca mówi:
Kiedy coś go zainteresuje, to musi dowiedzieć się na ten temat absolutnie wszystkiego.
Warto w tym miejscu podkreślić, że AS nie jest ciężkim upośledzeniem – prawdopodobnie znamy wiele osób dotkniętych tym syndromem i nawet o tym nie wiemy! Takie osoby mogą być bardzo, ale to bardzo wnikliwe, a ich wiedza bywa naprawdę ogromna i imponująca, przy czym nawet w wieku 10 lat potrafią być niesamowicie błyskotliwi.
W tej historii Charlie udowodnił, że warto być pewnym siebie jeśli posiada się mocną wiedzę, nawet jeśli ma się 10 lat. Naukowcy z londyńskiego Muzeum pokazali za to, że naprawdę dobrze jest się przyznać do błędu, nawet jeśli trzeba przyznać się przed 10-latkiem.
Świat nauki pełen jest tak pozytywnych historii, z niecierpliwością czekamy na kolejne!