8 lat temu

Himalajski miód jednym z najsilniejszych narkotyków na świecie

Produkowany z trujących owoców miód, stanowi jeden z najsilniejszych naturalnych afrodyzjaków i środków halucynogennych. Aby go zdobyć setki Chińczyków, Nepalczyków i Hindusów ryzykuje życie, poszukując ukrytych w górach gniazd pszczół.

honeyhunters05

Miód wytwarzają himalajskie pszczoły skaliste, które są największymi owadami tego gatunku na świecie, licząc ponad 3 cm długości. Budują swoje gniazda w trudno dostępnych miejscach, często na nawisach skalnych lub pionowych urwiskach, na wysokości między 2500 a 3000 metrów! Mieszkańcy himalajskich wiosek pozyskują go bez użycia specjalistycznego sprzętu ani nawet bez ubrań ochronnych, ryzykując śmierć podczas „polowań” na miód.

Jaki jest sekret miodu?

Żyjące wysoko w górach gatunki mają dostęp do roślin tropikalnych, często trujących dla człowieka. Jedną z nich jest rododendron, zawierający substancję zwaną grayanotoxins, która jest naturalnie występującą neurotoksyną. Miód z tego kwiatu może mieć bardzo silne skutki dla jedzących go ludzi, co czyni go cennym towarem.

honeyhunters11-434x650

honeyhunters07-438x650

honeyhunters09-434x650

honeyhunters08

honeyhunters02-438x650

„Mad honey” jest znany jako potężny środek halucynogenny i narkotyk rekreacyjny. Opisywany jest również jako posiadający wiele cech leczniczych. Uważa się, że miód jest skuteczny w leczeniu najróżniejszych chorób, począwszy od nadciśnienia i cukrzycy aż po słabą sprawność seksualną. Podawany w małych dawkach przyczynia się również do wzmocnienia układu odpornościowego.

Już w małych ilościach jest odurzający – powoduje uczucie relaksu, przyjemne mrowienie i zawroty głowy. W większych dawkach może być halucynogenny. W nadmiernej ilości może powodować zatrucie powodujące wymioty, arytmie serca, postępujące osłabienie mięśni, nudności, drętwienia, zaburzenia widzenia, omdlenia, silne halucynacje, drgawki, a w najcięższych przypadkach śmierć.

honeyhunters06

honeyhunters01

honeyhunters04

honeyhunters10

honeyhunters13

honeyhunters14

Wśród mieszkańców Himalajów wiele osób trudni się zbieraniem upragnionego nektaru. Niektóre społeczności specjalizują się w tym, czyniąc z poszukiwań miodu główne źródło utrzymania. Kwiaty rododendronów występują na całym świecie, prócz Himalajów miód znany jest również w regionie Morza Czarnego w Turcji.