8 lat temu

Pierwsze zwierzę, które pojawiło się na ziemi

gabka-morska

Ostatecznie zostało potwierdzone – pierwszym zwierzęciem jakie pojawiło się na ziemi była… gąbka morska!

Tak – to nieco rozczarowujące, poza Sponge Bobem gąbki wydają się mało fascynujące. Nie jest to jednak prawda – te niepozorne zwierzęta są pod kilkoma względami fenomenalne.

Gąbki pierwszymi zwierzętami na ziemi – taki werdykt podali w ostatnim tygodniu lutego biolodzy z MIT, obalając dotychczasową teorię, która za pierwsze zwierzęta uznawała żebropławy czyli rodzaj meduzy.

comb-jelly

Żebropławy

Swoją tezę oparli o odkrycie biomarkerów produkowanych przez gąbki, które zostały zidentyfikowane na morskich skałach z okresu kriogenu (zobacz tablicę stratygraficzną). Znalezisko to potwierdziło, że gąbki żyły na ziemi już 640 milionów lat temu – czyli aż o 250 milionów lat dłużej niż pierwotnie sądzono! Fakt, że gatunek przetrwał do dzisiaj jest imponującym wyczynem.

Co jest takiego intrygującego w gąbkach morskich?

Po pierwsze sam fakt, że są zwierzętami – większość osób raczej uznałoby je za rośliny. Są wielokomórkowym organizmem bez narządów i mięśni, co daje im tytuł najbardziej prymitywnych zwierząt jakie współcześnie istnieją.

Mimo ich prostoty istnieje ponad 15 tysięcy unikalnych gatunków gąbek, mierzących od 2 do 120 cm długości! Bez względu na rozmiar osobnika gąbki są pozbawione symetrii ciała, jako jedyne znane zwierzę żyjące na ziemi.

Co więcej, podobnie jak większość zwierząt na ziemi rozmnażają się płciowo – gąbka rodzaju męskiego uwalnia do wody swoje plemniki by sąsiadujące z nią osobniki żeńskie wessały nasienie używając go do zapłodnienia swoich jaj. Mimo iż prowadzą osiadły tryb życia, skupiając się w wielkich koloniach, okazuje się, że są w stanie również się poruszać! W prawdzie na niezwykle krótkie dystanse – 4 mm na dobę ale jednak.

No i oczywiście pamiętać należy, że gąbka dała początek ewolucji wszystkich zwierząt na ziemi w tym nas samych.